02.08.2021 02:00
Deň 10
Tokio 2020
Koniec

Chcela hovoriť za tých, ktorí slovo nemajú. Atlétku teraz môžu vyšetrovať

Raven Saundersová a prekrížené ruky na OH Tokio 2020.
Raven Saundersová a prekrížené ruky na OH Tokio 2020. (Autor: TASR/AP)
TASR|2. aug 2021 o 07:16

Prekrížila ruky do písmena x.

TOKIO. Strieborná olympijská medailistka vo vrhu guľou Raven Saundersová z USA absolvovala medailovú ceremóniu na olympiáde v Tokiu so zdvihnutými rukami v tvare písmena x.

Môže tak čeliť vyšetrovaniu zo strany Medzinárodného olympijského výboru (MOV), za porušenie pravidla 50 o zákaze protestovania na pódiu.

Saundersová nepotvrdila, že z jej strany išlo o protest voči konkrétnej organizácii, či deklaráciu politického presvedčenia.

"Bolo to gesto solidarity voči utláčaným. Chcela by som, aby reprezentovalo všetkých ľudí na svete, ktorí bojujú a nemajú možnosť hovoriť za seba," povedala Saundersová podľa agentúry AFP.

MOV čelil pred olympijskými hrami silnému tlaku zo strany aktivistických organizácií najmä z USA, aby zrušil pravidlo 50 a umožnil športovcom deklarovať ich politické názory.

Aj na základe prieskumu medzi športovcami to však odmietol urobiť. Vydal však vyhlásenie, že prípadné porušenia tohto pravidla bude posudzovať individuálne.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Atletika»Chcela hovoriť za tých, ktorí slovo nemajú. Atlétku teraz môžu vyšetrovať