Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Draft ho minul, puky zastavuje spoľahlivo. V Colorade hviezdi Čech

Pavel Francouz (Autor: SITA/AP)
SITA|20. dec 2019 o 11:49

V úspešnosti zákrokov je Francouz tretím najlepším gólmanom v celej NHL.

BRATISLAVA. Český hokejový brankár Pavel Francouz nebol draftovaný a dlho to vyzeralo tak, že zámorská NHL bude pre neho iba nesplneným snom.

V roku 2018 však podpísal kontrakt s Coloradom Avalanche a momentálne prežíva životnú sezónu.

Nielenže pravidelne dostáva šancu medzi troma žŕdkami, ale aj vďaka nemu patrí mužstvo z Denveru medzi najlepšie v profilige.

Tretí v úspešnosti zákrokov

Francouz tvorí v Colorade brankársku dvojičku s Nemcom Philippom Grubauerom, ktorý mal zastávať pozíciu jednotky.

V porovnaní s rodákom z Plzne síce odchytal o päť zápasov viac, ale na konte majú rovnaký počet víťazstiev (10).

Navyše, v brankárskych štatistikách má navrch Čech. V úspešnosti zákrokov (93,4 percenta) mu patrí tretie miesto v NHL, pričom lepší sú v tomto smere iba Tristan Jarry z Pittsburghu a Darcy Kuemper z Arizony.

Psychicky vyrovnaný

Kvality Francouza dobré pozná aj Zdeněk Orct, ktorý ho ako tréner brankárov viedol počas pôsobenia v Litvínove. Podľa neho má na to vybojovať si stabilné miesto v tíme.

"Jeho šanca rastie. Keď sa pozrieme na Grubauera zistíme, že v NHL nikdy nebol klasickou jednotkou. Väčšinou sa o miesto v bránke delil. Preto verím, že existuje šanca, že Pavel odchytá viac zápasov ako on. Jeho výkony sú výborné aj smerom do budúcnosti," vyjadril sa Orct pre web idnes.cz.

Účastník šiestich svetových šampionátov v budúcom roku oslávi 30. narodeniny, ale podľa Orcta nebude vek zohrávať žiadnu rolu. Naopak, Francouzov čas by ešte len mal prísť.

"Dnes už 30 rokov rokov nie je v prípade brankára problém, aj keď sa NHL omladzuje. Pavel má veľkú výhodu, že dodržuje základy životosprávy, dbá o seba a tiež je psychicky vyrovnaným človekom. Zďaleka nie je na vrchole výkonnosti, ten môže prísť tak o tri roky. O tom som presvedčený," dodal Orct.

Súvisiace články