Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Procházková už zarezáva za polárnym kruhom

SITA|8. nov 2011 o 12:59

Slovenská jednotka v behu na lyžiach Alena Procházková sa už niekoľko dní pripravuje v severofínskom stredisku Muonio na novú sezónu.

MUONIO.

"Cesta autom sem nám trvala dva dni a dve noci. Z Banskej Bystrice je to približne 3200 kilometrov, z nemeckého Rostocku do švédskeho Trelleborgu sme išli trajektom. Aj tak však musím poďakovať Alene, že bola ochotná ísť so mnou autom a časť trasy odšoférovala, hoci mohla ísť pohodlne lietadlom," informoval agentúru SITA tréner slovenskej ženskej reprezentácie Ján Valuška.

Cesty podľa jeho slov boli dobré, pretože ani na sever Európy ešte zima stále neprišla. Po príchode do Muonia ich však privítalo nádherné prírodné divadlo v podobe polárnej žiary. "Sme 250 km za severným polárnym kruhom, ale trénujeme na technickom snehu. Ani tu prírodný zatiaľ nenapadol a teploty sú plusové. Na takúto situáciu si veru nepamätám. Momentálne je cez deň až plus päť stupňov a prší," pridala sa Alena Procházková.

Stredisko Muonio je vyhľadávaným miestom záverečnej predsezónnej prípravy väčšiny pretekárov zo svetovej špičky. Tento rok je tam však nezvyčajne rušno.

"Zatiaľ máme k dispozícii trojkilometrový okruh pripravený zo zvyškov minuloročného a technicky vyrobeného snehu. Je kvalitne upravovaný, ale je nás na ňom mimoriadne veľa pretekárov. Mnohí sa sem presunuli z miest, kde pôvodne chceli trénovať, ale nemali na čom. Napríklad Justyna Kowalczyková sem prišla z Nórska, rovnako sú tu už aj českí reprezentanti. Netrénujú tu iba bežci, ale aj biatlonisti. Situácia so snehom je naozaj zlá," pokračovala 27-ročná Banskobystričanka.

Na tréningový okruh sa miestnym organizátorom podarilo naniesť približne polmetrovú vrstvu snehu. Keď teploty klesajú pod bod mrazu, vyrábajú technický sneh a v najbližšom čase plánujú pridať ďalšie dva kilometre tratí.

"Prvé preteky chceme absolvovať v závere tohto týždňa. Tu v Muoniu sú naplánované FIS-ové šprinty klasickou technikou a skejtová päťka. Do Svetového pohára naskočí Alena až v druhých pretekoch v Kuusame, budúcotýždňový úvod v nórskom Beitostölene vynechávame," naznačil program svojej zverenkyne tréner Ján Valuška.

Tréningy momentálne najlepšej slovenskej bežkyne sú zamerané na zlepšenie špeciálnej pretekárskej rýchlosti na lyžiach. Absolvuje však aj objemový vytrvalostný tréning. "Verím, že počasie sa zmení v náš prospech a nasype aspoň pár centimetrov nového snehu. Nielenže by sa vylepšili podmienky na tréning, ale zdvihlo by to aj náladu v tomto pološere za polárnym kruhom," uzavrela Alena Procházková.

Súvisiace články