Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Procházková prestáva byť optimistkou

SITA|Publikované 18. feb 2009 o 16:54

Najväčšia slovenská nádej na dobrý výsledok z majstrovstiev sveta stráca optimizmus.

LIBEREC. Najväčšia slovenská nádej na dobrý výsledok z majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach, ktoré sa v stredu slávnostným otváracím ceremoniálom oficiálne začnú v českom Liberci, bežkyňa na lyžiach Alena Procházková absolvovala v stredu popoludní prvý tréning na lyžiach od nešťastného zranenia pred minulotýždňovými pretekmi Svetového pohára v talianskom Valdidentre. Prudká bolesť v členku jej vtedy zabránila nastúpiť na štart a výrazne narušila aj jej plány v súvislosti so začínajúcim sa šampionátom.

Pôvodne chcela štartovať aj vo štvrtkových pretekoch na 10 km klasickou technikou, potom možno aj v sobotnom skiatlone a nakoniec vo svojej najsilnejšej disciplíne, v šprinte voľnou technikou, ktorý je na programe v utorok 24. februára. Našťastie sa nepotvrdili obavy, že má v ľavom členku odtrhnutý niektorý z úponov. "Je to len silno natiahnuté,“ s určitým optimizmom v hlase vravela ešte v utorok po návrate z odborných vyšetrení v stredisku miestnej Dukly Liberec. V utorok podvečer potom absolvovala ľahký tréning v posilňovni, kde jej tréner Ján Valuška naordinoval cvičenia na hornú polovicu tela. V stredu si už po piatich dňoch pauzy chcela vyskúšať lyže, aj keď vedela, že nohu ešte nebude môcť zaťažovať. "Je to zlé," bola jej prvá veta po návrate z areálu Vesec: "Bolí ma to ´dvojmo´, aj pri našliapnutí aj pri odšlape. Noha na bežke nie je pevná a ja cítim každý krok. Ani som si neprešla celý šprintérsky okruh, iba som sa vozila po štadióne. Súpaž ešte ako tak ide, ale aj pritom ten členok cítim. Skejt však vôbec nemôžem,“ vysvetľovala víťazka pretekov Svetového pohára spred mesiaca v kanadskom Whistleri.

Do štartu šprintérskych pretekov jej ostáva ešte šesť dní. Slovenská lyžiarska jednotka však doslova hrá o hodiny. "Niekomu sa to zdá, že preteky sú až v utorok, ale ja viem, že už v utorok. Potrebovala by som dovtedy absolvovať ešte nejaký poriadny tréning. S takouto nohou sa to však nedá,“ vravela evidentne ubolená 24-ročná študentka banskobystrickej UMB. Čas do štartu chce využiť najmä na intenzívnu liečbu. "Fyzioterapeut Jaroslav Gajdoš mi to bude ožarovať laserom, skúsim to kombinovať s kryoterapiou a masťami. Uvidíme, či sa to zlepší. Samozrejme, musím sa hýbať. Skúsim nejaké špeciálne cviky. Najhoršie je, že už začínam mať aj určitý blok v hlave. Stále si uvedomujem, že sa mi nedá na ľavú nohu poriadne postaviť. Aj s tým bude treba niečo robiť,“ dodala momentálne siedma najlepšia šprintérka v hodnotení Svetového pohára.

Ešte pred odchodom na stredajší tréning optimisticky tvrdila, že štartovať v Liberci určite chce a bude. Po návrate do penziónu v Jablonci nad Nisou, kde je slovenská výprava ubytovaná, to už bolo iné. "Po dnešnej skúsenosti prestávam veriť, že to do utorku stihnem,“ uzavrela Alena Procházková.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články