Nedeľa, 18. apríla, 2021Meniny má Valér

Pracovali aj pri 50 stupňoch. Počas príprav na MS v Katare zomreli tisícky ľudí

Štadión Al Bayt, ktorý tiež bude hostiť MS vo futbale 2022 v Katare. (Autor: TASR/AP)
SITA, TASR|24. feb 2021 o 16:10

Konečné číslo môže byť ešte vyššie.

BRATISLAVA. Prípravné práce na majstrovstvách sveta vo futbale v Katare 2022 si vyžiadali životy viac než 6500 ľudí.

Ide o robotníkov zväčša z rozvojových krajín, ktorí sa podieľali na výstavbe štadiónov aj potrebnej infraštruktúry v súvislosti s prvým svetovým šampionátom na Arabskom polostrove.

Informuje o tom poľský portál Sportowe Fakty. Správu priniesol aj britský The Guardian.

Ľudsko-právna mimovládna organizácia Amnesty International vyzvala Katar, aby uskutočnil nezávislé vyšetrovanie úmrtí.

Expertka Amnesty International pre Katar Regina Spöttlová uviedla, že na určenie príčin nevysvetliteľných úmrtí budú potrebné pitvy.

Nejde o konečné číslo

Podľa oficiálnych údajov z veľvyslanectiev dotknutých krajín v rokoch 2011 až 2020 zahynulo v Katare 5927 robotníkov z Indie, Bangladéša, Nepálu a Srí Lanky.

Okrem toho špeciálne ohlásili aj úmrtia 824 Pakistancov. Stále však nejde o konečné číslo mŕtvych robotníkov.

Nie sú v ňom zahrnutí občania z Filipín, Kene aj iných afrických krajín, ktorí tiež pravidelne pôsobia v Katare ako lacná pracovná sila.

A chýbajú aj údaje z posledných troch mesiacov roka 2020.

Vystriedali sa dva milióny robotníkov

O svetový šampionát v roku 2022 sa uchádzalo päť krajín a Katarčania sa na sklonku roka 2010 od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) dozvedeli, že sa stali víťazom tejto voľby.

Keďže im chýbala potrebná infraštruktúra, museli vybudovať štadióny, letiská, príjazdové cesty a komunikácie a tiež spojazdniť verejnú dopravu v dejiskách MS.

Dokonca vytvorili aj jedno celé mesto - Lusail, ktoré bude 18. decembra 2022 dejiskom finálového zápasu.

Na tieto účely Katarčania využili služby sezónnych robotníkov zväčša z chudobných krajín Ázie a Afriky. Počas desiatich rokov sa ich vystriedali v Katare takmer dva milióny.

Dôvodom sú aj samovraždy

Podľa britského zdroja katarská strana uvádza ako najčastejšiu príčinu úmrtí robotníkov tzv. prirodzený spôsob, čiže akútne zlyhanie srdca alebo dýchania.

Ďalšími registrovanými spôsobmi smrti sú autonehody, stavebné úrazy a tiež samovraždy.

Katarská vláda tvrdí, že počet úmrtí je úmerný rozsahu migrujúcej pracovnej sily.

"Hlboko ľutujeme všetky tieto tragédie a každý incident sme vyšetrili, aby sme sa z toho poučili,“ informoval organizačný výbor MS 2022.

Žili v náročných podmienkach

Viaceré svetové organizácie bojujúce za ľudské práva v tejto súvislosti neraz poukázali na skutočnosť, že ľudia z tzv. tretích krajín v Katare pracovali a žili v často v mimoriadne náročných podmienkach a v teplotách blížiacich sa k 50 stupňom Celzia.

"Ich životné podmienky boli v mnohých prípadoch nedôstojné. Vytvorené mali tzv. pracovné kolónie postavené z bývalých kasární, kde bývali aj dvanásti v jednej miestnosti.

Navyše podpisovali pracovné zmluvy, ktoré im neumožňovali ich predčasné zrušenie," napísal poľský redaktor Michal Kolodziejczyk ešte v roku 2019.

Majstrovstvá sveta vo futbale v Katare sa uskutočnia v netradičnom zimnom termíne 21. novembra až 18. decembra 2022, aby sa zabránilo hraniu v najväčších horúčavách.

Slováci odohrajú kvalifikáciu MS 2022 v tomto roku od 24. marca do 14. novembra.

Súvisiace články