Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Skoky na lyžiach vymenil za cyklistiku, neverili mu. Roglič dozrel na šampióna

Primož Roglič po výhre na Vuelte 2019. (Autor: Manu Fernandez - TASR/AP)
SITA|16. sep 2019 o 17:13

Vueltu vyhral napriek dvom pádom.

BRATISLAVA. Cyklistická revolúcia! Takto znie titulok uznávaného športového periodika Gazzetta dello Sport k článku, ktorým glosuje cyklistický rok 2019. Dôvod je špecifický, všetky tri súčasti Grand Tour mali premiérových víťazov, ktorí svoje triumfy získali historicky prvýkrát pre svoje krajiny.

"Všetko to začal Ekvádorčan Richard Carapaz na Giro d´Italia. Pokračovalo to triumfom Kolumbijčana Egana Bernala na Tour de France a vyvrcholilo víťazstvom Slovinca Primoža Rogliča na Vuelte," napísala Gazzetta dello Sport.

Roglič: Lepšie to už ani nemohlo byť

Slovinci majú v osobe Rogliča nového športového hrdinu. Univerzál tímu Jumbo-Visma prišiel na Vueltu v role favorita a hoci nikdy predtým nevyhral preteky Grand Tour, tlak fanúšikov aj odbornej verejnosti ustál.

Po takticky vyspelom výkone v kopcoch, suverénnom triumfe v časovke a príkladnej tímovej podpore sa teší nielen z červeného dresu pre víťaza celkovej klasifikácie, ale aj zo zeleného určeného pre najlepšieho jazdca bodovacej súťaže.

"Najprv to bola víťazná etapa na Tour de France, potom celkové 3. miesto na Gire a teraz je Primož šampiónom Vuelty. Postupnosť krokov v jeho prípade nie je náhoda," pochválil Rogliča denník Delo.

"Prišiel som do Španielska, aby som zabojoval o víťazstvo. Nakoniec som to aj dokázal. Mám pocit, že lepšie to už ani nemohlo byť. Celé tri týždne som bol v maximálnej pohotovosti.

Takmer vždy som vedel zareagovať na vzniknuté problémy. Samozrejme, to všetko aj vďaka skvelej práci nášho tímu," skonštatoval 29-ročný cyklista, ktorý je od roku 2016 súčasťou holandského tímu Jumbo-Visma.

Vyhral napriek dvom pádom

Ako to však už býva, nič nie je bezproblémové a aj víťazstvo Rogliča sa rodilo v pote tváre. Už v 1. etape, ktorou bola tímová časovka, on aj jeho tímoví kolegovia spadli, keď sa v jednej zo zákrut pošmykli na vyliatej vode na ceste. Ďalší pád ho postihol v 19. etape s cieľom v Tolede, vtedy sa podľa vlastných slov cítil veľmi zle.

"Spadol som a na druhý deň sme mali pred sebou poslednú veľmi ťažkú etapu. Ten pád bol však naša tímová chyba a nechcem sa na nič vyhovárať. Celkovo práve tieto dva pády boli to najhoršie, čo som zažil na tejto skvelej Vuelte," uviedol Roglič v rozhovore pre španielsky športový denník Marca.

Na otázku, aký je rozdiel medzi tretím miestom na Gire a víťazstvom na Vuelte, odpovedal: "Veľmi veľký. Nebyť tretej priečky na Gire, nevyhral by som Vueltu. Sú to profilovo úplne odlišné preteky, ale skúsenosti nadobudnuté v boji o prvé miesto v Taliansku, mi pomohli k celkovému triumfu v Španielsku."

Je juniorským majstrom sveta v skokoch na lyžiach

Slovinské médiá píšu, že Rogličov príbeh premeny skokana na lyžiach na elitného cyklistu je hodný zaznamenania na filmovom plátne.

Bolo to v roku 2011, keď niekdajší najlepší slovinský cyklista Andrej Hauptman dostal telefonát od 22-ročného mladíka, že sa chce stať elitným cyklistom. Hauptmana to údajne neprekvapilo, lebo takých telefonátov mal viac.

"Pre väčšinu adeptov mal však po skúške strohú odpoveď - príliš slabý na profesionálnu cyklistiku. U Rogliča to bolo iné. Hauptman ho odporučil ako vhodného pre vytrvalostný šport.

Zháčil sa však, keď sa dozvedel, že predtým bol skokanom na lyžiach. A čo majú spoločné skoky na lyžiach a cyklistika? Žiaľ, iba pády," napísal portál denníka Delo.

V roku 2007 sa stal Roglič ešte ako skokan na lyžiach a člen slovinského tímu juniorským majstrom sveta, ale zároveň v tom istom roku utrpel na mamuťom mostíku pred domácimi fanúšikmi v Planici strašný pád.

Krátko po odraze stratil rovnováhu, spadol na hlavu a stratil vedomie. Vyšetrenia ukázali zlomený nos, otras mozgu a početné odreniny. Našťastie, nič také, čo by ho prinútilo uvažovať o ďalšej športovej kariére. Neskôr zažil viacero pádov aj ako cyklista.

Posledné dva na práve skončenej Vuelte, ktoré ho však nezlomili. Naopak, ukázal chrbát kompletnej konkurencii a spolu s celkovo tretím krajanom Tadejom Pogačarom prepísal historické maximá v slovinskom športe.

Chce vyhrať Tour de France

"Odborníci na cyklistiku boli dlho presvedčení o tom, že Roglič nemá na vrcholovú úroveň tohto športu. Mýlili sa. Rodáka z Trbovlje predchádzajúca športová kariéra fyzicky nevyčerpala, takže mu zostalo odolné telo pre vytrvalostný šport.

Zo skokov na lyžiach si navyše preniesol vysokú svalovú aktiváciu a niekoľko vlastností, ktoré potrebuje športovec, aby sa odlíšil od priemeru. Sú nimi usilovnosť, vytrvalosť a zdravá sebadôvera.

Rovnako sa veľmi rýchlo učil pravidlá vládnuce v proficyklistike. Všetky poznatky absorboval do seba ako špongia a bol schopný ich uviesť do praxe," tvrdí redaktor Dela.

Po triumfe na Vuelte nemôže mať ambiciózny Slovinec iný cieľ ako úspech na Tour de France. O tom sníva predsa každý lepší cyklista, ktorý sa špecializuje na celkové poradie.

"Áno, je to môj cieľ. Chcem ísť do Francúzska a zvíťaziť aj tam. Verím, že triumf na Vuelte a tretia priečka na Gire mi k tomu pomôžu. Samozrejme, moje plány musia korešpondovať s cieľmi nášho tímu. Ak sa budú zhodovať, budem rád," dodal Roglič.

Súvisiace články