Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Zažívame sexuálne obťažovanie, priznávajú slovenskí športovci

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
SITA|19. nov 2020 o 19:45

Čísla vyplývajú z najnovšieho prieskumu.

BRATISLAVA. Zneužívanie a obťažovanie ohrozujú aj slovenský šport. Viac ako štvrtina (28 %) popredných slovenských športovcov priznalo, že sa stretlo s niektorou z foriem obťažovania či zneužívania.

Ukázal to prieskum Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktorý spustil iniciatívu Šport v bezpečí.

Nezakrývajme si pred tým oči

Častejšie sú obeťami obťažovania či zneužívania športovkyne, prípady sa však objavujú aj u mužov. Vo väčšine prípadov ide predovšetkým o zneužitie moci či postavenia.

SOŠV už podnikol aj prvé konkrétne kroky na zamedzenie diskriminácie, obťažovania, šikanovania a zneužívania v športe.

Telesný kontakt je podstatnou súčasťou každej fyzickej aktivity a športovej disciplíny. V mnohých športových odvetviach sa do úzkych vzájomných kontaktov dostávajú ich aktéri, tréneri často s použitím dotykov pomáhajú svojim zverencom zaujať postavenie potrebné pre podanie výkonu.

Športové aktivity však predstavujú tiež prostredie, v ktorom môže prichádzať k sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu.

Téma obťažovania a zneužívania bola na Slovensku dlhé roky tabu. Len minimum športovcov a športovkýň hovorilo o tomto probléme verejne.

Až posledné roky priniesli zmenu a verejnosť sa už dozvedela o niektorých prípadoch.

"Nemôžeme si zakrývať oči pred problémom zneužívania a obťažovania a tváriť sa, že v slovenskom športe neexistuje. Aj náš prieskum jasne ukazuje, že športovci sa s týmito problémami stretávajú," priznala jedna z iniciátoriek projektu Šport v bezpečí, marketingová riaditeľka SOŠV Kristína Czuczová.

Ochrana športovcov je dôležitá

"Ochrana športovcov pred obťažovaním, zneužívaním, šikanovaním aj formami diskriminácie je pre nás dôležitá," pokračuje.

"Zameriame sa najmä na prevenciu. Aj iniciatívou Šport v bezpečí chceme pomôcť vytvoriť športové prostredie, v ktorom budú rešpektované práva jednotlivca,“ zaviazala sa Czuczová.

Z prieskumu, ktorý realizoval SOŠV anonymnou dotazníkovou formou, vyplynulo, že skúsenosť s akoukoľvek formou obťažovania má až 28 % respondentov.

Častejšie pociťujú tieto neprijateľné prejavy ženy, priznala ich až tretina opýtaných (33,3 %). U mužov uviedla necelá pätina (19,35 %), že sa stretla s problematikou už aj osobne.

Z celkového počtu respondentov bolo 57 percent žien a 43 percent mužov, dve tretiny zo všetkých účastníkov prieskumu priznalo vek do 26 rokov.

Najčastejšie sú nevhodné reči

Mnohí zo športovcov a športovkýň podľa odoslaných údajov zažili viaceré formy obťažovania a zneužívania.

Najčastejšie z ponúkaných možností obťažovania a zneužívania uvádzali športovci nevhodné poznámky o fyzickom vzhľade (23,61 %), nasledovali nevhodné dotieravé otázky (19,44 %) a sexuálne vtipy, pri ktorých sa necítili komfortne (16,67 %).

V slovenskom športe sa objavili aj prejavy nevítaných žiadostí sexuálnej povahy (8,33 %), nežiadúcich fyzických kontaktov (6,94 %). Športovci a športovkyne sa stretli aj s nevítanými dotykmi intímnych častí tela (5,56 %), ale aj so sexuálnym útokom a znásilnením (po 1,39 %).

Takmer desať percent športovcov a športovkýň zažilo iné formy obťažovania a nevhodného správania sa.

Športovkyne najčastejšie uvádzali, že boli obeťami nevhodných poznámok (34,15 %), sexuálnych vtipov (21,95 %) a dotieravých osobných otázok (19,51 %). Tie tiež dominovali u mužov (19,35 %).

Súvisiace články