Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Zápasmi rastú straty. Prvý muž Košíc chce v januári na tribúnach 2500 ľudí

Košickí hokejisti majú kvôli mládeži a hale vyššie náklady ako v iných kluboch. (Autor: TASR)
Patrik Fotta|Publikované 26. nov 2020 o 22:36

Kompenzácie boli len zrnkom z toho, čo potrebujú.

KOŠICE. Pred štartom sezóny najvyššej hokejovej súťaže varoval prezident HC Košice Július Lang, že bez divákov klub vydrží maximálne šesť kôl.

„Dovolím si povedať, že náš biznis plán je postavený triezvo a zodpovedne. Aj my však budeme mať obrovské problémy, ak nám nepovolia hrať s divákmi," poznamenal Lang začiatkom októbra.

Oceliari už medzičasom majú na konte trinásť odohraných stretnutí a stále v extralige pokračujú. Rastú však aj jeho straty.

Na domácom ľade odohrali zatiaľ deväť zápasov. Všetky sa uskutočnili bez divákov a klub tak prišiel o nemalé príjmy zo vstupného.

„Verím, že ľudia sa už čoskoro vrátia na tribúny. Väčšina klubov je zrejme po finančnej stránke schopná ako-tak prežiť do konca roka.

Každý deň rokujeme o pomoci a kompenzáciách od štátu. Samozrejme, zároveň však potrebujeme otvoriť haly pre fanúšikov,“ povedal Lang.

Potrebujú viac ako 100-tisíc eur

Šéf košického klubu sa v uplynulých dňoch stretol so štátnym tajomníkom pre šport Ivanom Husárom a vysvetľoval mu náročnosť situácie.

„Zväzy už prerozdeľovali prvú dávku kompenzácií, no išlo o maličké zrnko z toho, čo nutne potrebujeme," vraví Lang.

„V obzvlášť ťažkej situácii sú kluby ako my, Slovan Bratislava či Trenčín, ktoré sa okrem extraligového tímu venujú aj výchove mládeže.

Náklady sú omnoho vyššie ako v kluboch, ktoré nemusia riešiť otázku mládeže a prenájmu haly,“ naznačuje.

V Košiciach veria, že ďalšie kompenzácie od štátu budú vyplatené do konca roka, no ďalšiu pomoc budú potrebovať aj v nasledujúcom období.

„Na pomoc budeme odkázaní prakticky do konca sezóny. Nebavíme sa o sume 50- alebo 100-tisíc eur, ale omnoho viac, aby kluby dokázali prežiť,“ tvrdí Lang.

Mesto Košice v roku 2020 do hokeja investovalo takmer 250 000 eur, z čoho na financovanie prevádzky a investícií v Steel aréne je v tohtoročnom rozpočte vyčlenených 130 000 eur.

Veľká hala je teraz výhodou

Podľa Langa sú pozitívom posledné správy o vakcíne na Covid-19, ktorá by mala byť v najbližších týždňoch dostupná aj na Slovensku.

„Som presvedčený, že len čo bude v obehu, budú sa opatrenia postupne uvoľňovať,“ uviedol Lang, ktorý očakáva návrat fanúšikov na tribúny po novom roku.

„Zatiaľ je ťažké hovoriť o počtoch. Pre nás je výhoda, že máme vyše osemtisícovú halu. Ja si u nás viem predstaviť na začiatok dva a pol tisíca fanúšikov a pomaly toto číslo zvyšovať,“ odhaduje.

Končiacemu vedeniu Steel Arény je vďačný

Na čele Steel Arény došlo po štrnástich rokoch k zmene na poste generálneho manažéra, keď vo funkcii skončil Igor Havrila.

Na pozícii šéfa občianskeho združenia Košická aréna zase Pavla Miškova vystriedal David Hathaway.

„Obaja nám vyšli v týchto neľahkých časoch v ústrety,“ povedal Lang.

Verí, že aj spolupráca s novým vedením arény bude fungovať.

„Vieme, že ani oni nie sú v ľahkej situácii. Od marca nemohli realizovať žiadnu kultúrnu akciu,“ uznal Lang.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.