Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Šéfka chuligánov z Krakova chce azyl, chytili ju vo Zvolene

Fanúšikovia Cracovie Krakov. (Autor: TASR)
ČTK|26. máj 2020 o 21:34

Podľa poľskej polície stála na čele drogového gangu.

VARŠAVA. Mladá Poľka, údajná šéfka gangu výtržníkov spájaných s krakovským futbalovým klubom Cracovia, sa snaží získať politický azyl na Slovensku.

Jej obhajcovia argumentujú tým, že Poľsko už nie je demokratickou krajinou a tamojšia justícia je v hlbokej kríze.

Súd v Banskej Bystrici v utorok prijal žiadosť Magdaleny K. o politický azyl na Slovensku. To podľa televízie TVN24 znamená, že ju úrady až do skončenia azylového konania nevydajú do Poľska.

Podľa poľskej prokuratúry stála žena na čele gangu, ktorý obchodoval s drogami vo veľkom, v istom čase mal v Krakove prakticky monopol. Do Poľska vraj doviezol z Holandska a Španielska 5,5 tony marihuany a 120 kilogramov kokaínu.

Magdalena K. sa údajne snažila mariť vyšetrovanie, krivo svedčila a nabádala k tomu aj iných ľudí.

Mladá žena je vo väzbe od konca februára, keď ju zadržala polícia vo Zvolene. Poľská prokuratúra požiadala o jej vydanie, ale obhajcovia Magdaleny K. poukazujú na porušovanie princípov právneho štátu v Poľsku, pre ktoré by sa vraj ich klientka nedočkala spravodlivého procesu.

Na súd v Banskej Bystrici posielali príklady problémov v poľskom súdnictve, ktorého kontroverzné reformy presadzuje súčasná vláda strany Právo a spravodlivosť. Poukazovali aj na brutalitu poľskej polície.

Rozhodovanie o tom, či Magdalena K. má právo na politický azyl, môže podľa poľskej televízie TVN24 trvať niekoľko týždňov. Dovtedy zostane vo väzbe v Banskej Bystrici.

Súvisiace články