Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Po Gáboríka išiel osobne lietadlom prezident Columbusu

(Autor: TASR/AP)
Tomáš Prokop, SITA|4. apr 2013 o 10:37

Slovenský krídelník bude trénerovi Rangers chýbať, napriek tomu, že sa k nemu nesprával vždy fér.

Agentúrny článok sme nahradili autorským o 12.44

Slovák sa na titulnú stranu populárnej stránky americkej televízie ESPN len tak nedostane. Ale stredajšia noc patrila Mariánovi Gáboríkovi. Darmo fanúšikovia na blogoch diskutovali o tom, že Rangers by ho mali podržať za odvedenú prácu v minulých rokoch, a takisto darmo sa snažil náš útočník poukázať, že góly strieľať nezabudol.

Na druhej strane je určite rád, že sa pri výške jeho kontraktu našiel tím, ktorý je ochotný ho zatiahnuť.

Keď odchádzal Trenčan pred tri a pol rokmi z Minnesoty, v uzimenom štáte ostalo viacero smutných tvárí. Naopak šťastné sa objavili v Rangers. Slovenský krídelník sa publiku ihneď zapáčil, jeho dravosť a presné strely zabávali Madison Square Garden. Problémom Gáboríka bol však takmer od začiatku jeho newyorského angažmánu tréner John Tortorella.

Tortorellovi bude veľmi chýbať

Slovák profesionálne o problémoch nikdy nehovoril do médií. Kanaďan chcel stoj, čo stoj spraviť z nášho streleckého esa niečo, čím nie je. Vyčítal mu slabú obranu, striedal ho v útokoch a dokonca ho niekedy aj vynechával zo striedaní.

Trošku paradoxne tak vyznieva Tortorellova reakcie po odchode Gabbyho. "Bude mi veľmi chýbať, mali sme skvelý vzťah," povedal skúsený kouč nhl.com

Gáborík si v Rangers zachoval status hviezdy. Za 255 zápasov stihol nastrieľať 114 gólov. Do Columbusu mimochodom odchádza s diabolským číslom 666, ktoré mu svieti v kariérnych bodových štatistikách.

S prestupom do Blue Jackets musel súhlasiť, keďže podľa klauzuly si mohol vybrať osem tímov, do ktorých by bol ochotný prestúpiť. Pomer cena, dopyt však boli tentokrát proti Gáboríkovi, aj preto si rýchlo sám uvedomil, že nebude zostávať v tíme, kde ho nechcú.

„Columbus vymenil vedenie a prestup beriem ako novú výzvu,“ povedal kanadskej televízii TSN. Rozhodovanie mu uľahčil Václav Prospal. So skúseným českým univerzálom si skvelo rozumel ešte v Rangers a teraz by mohli spoluprácu obnoviť v Blue Jackets.

Nie sú na tom horšie ako Rangers

Keď sa spomenie Columbus, tak fanúšikovia NHL zväčša len zívajú nudou a napadne im maximálne to, že gól sa v aréne klubu oslavuje vystrelením z dela. Napriek tomu, že tím je považovaný v lige od svojho vzniku v roku 2000 za fackovacieho panáka (v play off si zahrali len raz, aj to prehrali jasne 0:4 s Detroitom), nemusí to byť pre tridsaťjedenročného Trenčana krok späť.

Columbus na tom nie je o nič horšie ako Rangers. Na play off strácali vo štvrtok len dva body a v zostave má viacero hráčov, ktorí môžu na Gáboríka pracovať.

„Sme pekelne vzrušení, nevieme sa dočkať, kedy za nás Gabby nastúpi,“ citovala nhl.com mladého manažéra tímu Jarma Kekalainena. „Nie je to veľká udalosť len pre klub, ale aj pre celé mesto,“ dodal Fín.

Vie, o čom hovorí. Klub si zatiaľ v histórii vychoval len jednu veľkú hviezdu v podobe Ricka Nasha, aj tú však nakoniec pred sezónou stratil, keď Kanaďan prestúpil do Rangers. Za neho vtedy Blue Jackets dostali Brandona Dubinského či Artema Anisimova, s ktorými si Gáborík v Rangers rozumel.

Majiteľ pre neho prišiel osobne lietadlom

Miestne noviny Columbus Dispatch nevaháli zisk Slováka ihneď označiť za veľký deň ich klubu. V Ohiu hokej až tak nesledujú a hráči nie sú pod takým drobnohľadom ako v Rangers, čo by mohlo Gáboríkovi pomôcť znovu nájsť streleckú formu. Príležitostí bude mať mnoho, keďže najväčšou slabinou Blue Jackets sú presilovky.

Pekné gesto spravil aj majiteľ Blue Jackets John Davidson, keď hneď v stredu odletel tímovým lietadlom do Teterboro, kde vyzdvihol Gáboríka a dopravil ho do Nashvillu, kde Columbus čaká vo štvrtok ďalší zápas.

„Marián je stále jedným z najlepších strelcov NHL, dokázal to mnohokrát. To, že sa mu teraz nedarí, nič neznamená. Aj on je len človek. Je zdravý, nie je starý a veríme, že mu vytvoríme podmienky, ktoré prinesú späť jeho streleckú formu,“ dodal Kekalainen.

Súvisiace články