Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Plzeň je futbalová veľmoc aj vďaka Slovákom

Slovák Marek Bakoš (vľavo) a kapitán Plzne Pavel Horváth oslavujú titul. (Autor: MF DNES – MICHAL RŮŽIČKA)
Pavol Spál|2. jún 2013 o 18:44

Slovenský brankár Matúš Kozáčik inkasoval najmenej gólov v súťaži a fanúšikovia ho najviac vytlieskali. Jeho krajan Marek Bakoš bol najlepším strelcom klubu z Plzne.

BRATISLAVA. V Česku je dnes zhruba stošesťdesiattisícové mesto veľmocou v najpopulárnejších športoch. Po hokejistoch sú šampiónmi krajiny i futbalisti.

„Plzeň,“ kričal počas bujarých osláv na námestí Matúš Kozáčik - Slovák v službách futbalového klubu. Na viac sa zarastený chlapík už nezmohol.

„Matúš vám chcel poďakovať za celý rok, ale cez tie fúzy sa k mikrofónu nedostane,“ vtipkoval na účet slovenského brankára kapitán Plzne Pavel Horváth.

Rozbláznení futbalisti liali po sebe litre legendárneho piva a fajčili kubánske cigary. Majstrov privítal na námestí päťminútový ohňostroj. Fanúšikovia najviac vyvolávali práve Kozáčika - aj s trénerom Pavlom Vrbom zožali najväčší aplauz. Plzeň dostala v súťaži najmenej gólov (dvadsaťjeden) hlavne vďaka Kozáčikovi.

Platní Slováci

„Podával také výkony, aké som v Plzni už dlho nevidel,“ hodnotil Slováka Vrba. Kozáčik neinkasoval ani v poslednom kole na pôde Hradca Králové.

Plzeň vyhrala 3:0. Tretí gól strelil Kozáčikov krajan Marián Čišovský. Bol to jeho už štvrtý gól v sezóne. Kreatívny stopér však v prvom rade šéfoval obrane.

Na úspechu Plzne mal výrazný podiel i ďalší Slovák Marek Bakoš. S desiatimi gólmi najlepší strelec klubu. Skôr prihrávkami pútal Michal Ďuriš. Slováci strelili spolu 27,7 percenta gólov Plzne.

„Všetci štyria Slováci sú veľmi platní a som rád, že ich tu mám,“ chválil ich Vrba. Charizmatický kouč získal v roku 2007 titul so Žilinou, o rok ho však vyhodili. A prevzal práve Plzeň. Z tímu, ktorý sa pohyboval na spodku tabuľky, vybudoval českú špičku.

V roku 2011 sa stala Plzeň šampiónom prvýkrát v histórii. Následne si vybojovala účasť v základnej fáze Ligy majstrov, tento rok sa dostala medzi elitnú šestnástku Európskej ligy.

Vysoké návštevy

„Keď nám to nešlo, vždy sme to nejako predýchali. V tom sa ukázala obrovská sila mužstva a celého klubu, že sme vedeli zareagovať na všetky nepríjemnosti na ihrisku,“ cituje idnes.cz Vrbu.

Súboje jeho tímu v domácej aréne sledovalo v priemere viac ako desaťtisíc divákov, čo je päťkrát viac, ako chodilo na nášho majstra – Slovan.

„Urobil som najlepší krok v živote. Som tu absolútne spokojný až nadšený. Našiel som partiu, kde sa aj prehry riešia s nadhľadom,“ označil svoj prestup do Plzne v lete 2011 Čišovský.

Krátko pred každým súbojom im v kabíne zahrá Šaman od skupiny Kabát. Bez toho to nejde. „Je to náš fetiš, rituál, naše posledné vyburcovanie. Prvý úder do bicích nás dostane do varu a už myslíme iba na to, ako súpera zničiť,“ prezrádza kapitán a tvorca hry Plzne Pavel Horváth (38 r.) vo svojej knihe Môj príbeh sa nekončí.

Žoviálny chlapík známy svojou nadváhou vždy riadi oslavy a stará sa o zábavu. „Už som z toho piva opitý. Ale rýchlo, rýchlo, nech nám v Plzni nezavrú krčmy,“ dodal Horváth, ktorého tím triumfoval v súťaži o dva body pred Spartou Praha.

Najbohatší a najúspešnejší český klub čaká na titul už tri roky. Pritom má rozpočet minimálne dvakrát vyšší ako Plzeň (okolo 4,5 mil. eur).

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články