BRATISLAVA. Finále i semifinále by bolo odmenou, vraví o cieľoch a možnostiach slovenských plavcov pred majstrovstvami sveta Richard Nagy. Najskúsenejší zo slovenských reprezentantov ide na šieste MS v dlhom bazéne. Prvé zažil pred desiatimi rokmi v Barcelone.
„Mám toho za sebou dosť a viem, čo ma čaká, aká bude konkurencia,“ opisuje 31-ročný reprezentant.
Vlani mal slabší rozbeh, ale na majstrovstvách Európy si zaplával finále v dlhej polohovke. „Po mnohých rokoch som sa zlepšil. Myslím, že som našiel recept ako lepšie trénovať. Preto verím, že by to teraz mohlo vyjsť,“ reaguje.
Cieľom je vylepšiť 7 rokov starý osobák
Okrem spolupráce s trénerom Mikom Taylorom v Sheffielde totiž absolvoval niekoľko sústredení s medzinárodnou skupinou okolo českej hviezdy Barbory Seemanovej, ktorú trénuje Švajčiar Luka Gabril.
„Prinieslo mi to niečo nové. Videl som ako fungujú olympijskí medalisti a úzka svetová špička. Bola to príjemná zmena. Dokonca som sa dostal na niektoré zaujímavé súťaže a som rád, že som dostal takúto možnosť,“ vraví.
Jeho hlavným cieľom na MS bude boj o miestenku na olympiáde. V plávaní platí, že na olympijský štart treba zaplávať v každej z disciplín kvalifikačný čas. Limity sú rozdelené na dve kategórie – ostrý A limit s istou účasťou a mäkší B limit, z ktorých sa účastníci doplnia. Lenže aj B limity sú teraz extrémne prísne.
„Mojim cieľom je zaplávať v polohových pretekoch osobný rekord. Ideálne, ak by to bolo pod 4:13,68, čo je B-limit,“ vraví.
Najlepší čas v tejto disciplíne zaplával pred siedmimi rokmi na olympiáde v Rio de Janeiro. Vtedy bol o tri desatiny sekundy pomalší a stačilo to na 9. miesto. Čo bol veľký úspech. Odvtedy sa však k tomuto rekordu nepriblížil.
„Bolo to už dávno. Neviem, či to je reálne. Ale podobné to bolo aj v zime. Pred MS v krátkom bazéne v Melborune som mal hlavu plnú starostí a zrazu som zaplával najrýchlejší čas od roku 2015. Nechápal som, ako sa to podarilo. Ak to teraz vyjde, budem rád. Olympiáda by bola fantastickým bonusom,“ vraví.
Prekvapiť môže šprintér z Ružomberka
Na OH v Tokiu 2020 sa zo Slovákov nepodarilo nikomu zaplávať potrebný čas. Na olympiáde sa vďaka pravidlu univerzality predstavili práve Nagy a Andrea Podmaníková.
„Latka sa posúva stále vyššie a vyššie,“ reaguje Podmaníková.