BRATISLAVA. Martina Moravcová je legenda slovenského plávania. Na prvé veľké podujatie išla už ako 16-ročná. V roku 1992 bola najmladšou členkou československej výpravy na olympijských hrách v Barcelone.
Neskôr prišli medailové úspechy či svetové rekordy.
V jej šľapajach ide aj dcéra Karolína Valko, ktorá sa odmalička venuje plávaniu. Na svetovom šampionáte v Dauhe nastúpila za Slovensko na súťaž miešaných štafiet na otvorenej vode. Má pritom ešte len 13 rokov.
Valko plávala za Slovensko na druhom úseku. Slovenská štafeta v zložení Tomáš Peciar, Valko, Lucia Slamová a Richard Urban obsadila 21. priečku.
,,Na začiatku môjho úseku sa mi podarilo zavesiť za niekoľkých rýchlejších plavcov, čo mi pomohlo. Boli to moje prvé preteky v mori a bojovala som až do konca," reagovala Karolína Valko pre stránku Slovenskej plaveckej federácie.
Najmladšie účastníčky disciplíny
Obe slovenské plavkyne Slamová a Valko boli najmladšie účastníčky súťaže a vekový priemer slovenskej štafety je 16 rokov.
Titul majstrov sveta získali Austrálčania, keď zvíťazili len s rozdielom 0,2 sekundy pred Talianskom.
Súťaž miešaných štafiet v diaľkovom plávaní je relatívne novou disciplínou. Pláva sa na vzdialenosť 4 x 1500 metrov.
Zatiaľ táto súťaž je len v programe MS, ale nie je v programe olympijských hier.
Karolina Valko sa venuje plávaniu odmalička a je majsterkou Slovenska na 1500 m voľný spôsob vo svojej vekovej kategórii.
Chcem ju do plávania viac vtiahnuť, vraví Moravcová
Pravidelne sa zúčasťňuje plaveckých súťaží aj v Amerike. Vlani v marci zvíťazila v siedmich individuálnych disciplínach v rámci Texas Age Group champs.
„Vlastné deti sa asi najhoršie trénujú aj vychovávajú. Na moju radu dá, ale tým, že ju netrénujem, nie sú medzi nami také trenice. Skôr sa jej snažím napomáhať a usmerňovať ju,“ opisovala Martina Moravcová pre Sportnet vlani.
„Jej súťaže prežívam, ale je to iné. Preto, aj keď ju chcem viac vtiahnuť do plávania, beriem ju so sebou, aby vypomáhala s časomerom na univerzitných súťažiach. Veľmi ju baví sledovať plavcov, ako sa pripravujú, hecujú, skáču do vody...
Keď je na tribúne, až tak ju to nebaví. Pri bazéne vidí, ako sú pretekári hotoví po pretekoch. Že nie sú schopní päť minút po pretekoch vstať a od námahy nevedia chytiť dych. Hovorila som jej, že keď bude schopná vložiť do výkonu takú energiu, aby po pretekoch nebola schopná vstať a odísť, až vtedy do toho dala maximum,“ doplnila.
Majstrovstvá sveta v Dauhe sa mali pôvodne konať vlani, ale presunuli ich na február 2024.
Vlani sa totiž konal šampionát vo Fukuoke, ktorý mal pôvodný termín v roku 2021, no pre pandémiu a neskôršie obmedzenia v Japonsku ho o dva roky presunuli.
Bazénové súťaže na MS štartujú 11. februára.