Sagan začne sezónu vo Francúzsku, až potom prídu na rad klasiky

Peter Sagan. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|20. jan 2022 o 15:50

Aký súťažný program čaká Petra Sagana?

BRATISLAVA. Jeho program sa od vstupu do cyklistiky mení len v detailoch. Základ sezóny je takmer identický už roky a opakuje to aj Peter Sagan: jarné klasiky, Tour de France a svetový šampionát. 

Iné to nebude ani v roku 2022, hoci do aktuálnej sezóny vstupuje v novom tíme TotalEnergies. Otázka bola, kde sa po prvý raz predstaví slovenský majster na súťaži?

Pôvodne to mali byť argentínske etapové preteky Vuelta a San Juan. Lenže organizátori preteky pre pandémiu zrušili. Padol tak aj plán ísť na vysokohorské sústredenie do Kolumbie. 

Voľba francúzskeho tímu padla na etapové preteky Tour du Haut Var. Jazdia sa na juhu Francúzska na pobreží Stredozemného mora v departmente Var (18. – 20. februára).

Zvykne tu byť solídna konkurencia a profil etáp je kopcovitý. Je to dobrá skúška výkonnosti aj pre klasikárov.

Hneď po nich by mal absolvovať sériu jarných klasík. Nevynechá ani otvárací víkend klasík s pretekmi Omloop Het Nieuwsblat a Kuurne – Brussel – Kuurne (26. a 27. februára). No vrcholom jeho jarnej časti bude tradične trojica najslávnejších klasík: Miláno – San Remo (14. marca), Okolo Flámska (3. apríla) a Paríž – Roubaix (17. apríla).  

Šéf tímu TotalEnergies Jean-Rene Bernaudeau sa teší, že príchodom Sagana a Daniela Ossa sa na klasikách posilnili a budú patriť medzi najsilnejších hráčov v pelotóne.

„Na Flámskych klasikách budeme patriť medzi 3 – 4 najsilnejšie tíme. S Boassonom Hagenom, Terpstrom, Ossom, Bodnarom a lídrami ako Anthony Turgis či Peter Sagan nemôžeme štartovať bez víťazných ambícií. Napríklad na Paríž – Roubaix chceme bojovať o víťazstvo a určite chceme byť v hlavnej role,“ uviedol podľa webu cyclismactu Bernaudeau.

Jedinou zmenou v Saganovom jarnom programe sú etapové preteky Paríž – Nice. Sagan v minulých rokoch dával prednosť skôr Taliansku a Tirreno – Adriatico, kde bývalo priaznivejšie počasie aj lepší profil etáp. 

Po sezóne klasík bude mať Sagan niekoľko týždňov voľno a na súťaže sa vráti až v júni na Critérium du Dauphiné (5. – 12. júna).

Nemal by vynechať ani spoločný šampionát SR a ČR, ktorý sa bude tento rok konať v Čechách. Prvú polovicu sezóny uzavrie na Tour de France (1. - 24. júla). 

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: