BRATISLAVA. O celkovom víťazovi rozhodla až záverečná etapa, pred ktorou mali dvaja jazdci totožný čas. Peter Sagan už tradične bojoval o dres pre víťaza bodovacej súťaže a Ineos sa skvelo vyrovnal so stratou lídra.
Vybrali sme päť zaujímavých momentov, ktoré prinieslo tohtoročné Giro d’Italia.
1. Priebeh Gira ovplyvnil Covid-19
Počas Tour de France to nebola výrazná téma. Cyklisti sa cítili bezpečne. Nový koronavírus priamo do priebehu pretekov nezasiahol.
To neplatilo o talianskej Grand Tour.
Pozitívny test mali Michael Matthews, Fernando Gaviria, Simon Yates aj Steven Kruijswijk. Všetko osobnosti, ktoré ovplyvňujú priebeh pretekov.
Yates a Kruijswijk mali dokonca bojovať o umiestnenie v najlepšej desiatke. S nimi odišli z pretekov aj všetci ich tímoví kolegovia.
Chceli sa zachovať zodpovedne.
Lenže cyklisti, ktorí na Gire ostali, vraveli, že v porovnaní s Tour sa necítili tak bezpečne. Bublina, v ktorej mali byť pretekári, nebola taká nepriepustná.
Napríklad v hoteloch boli spolu s cyklistami ubytovaní aj bežní turisti a počas raňajok sa stravovali v rovnakej miestnosti.
Podľa protokolu Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) pritom mali byť tímy izolované.
Pre koronavírus odstúpilo z pretekov až pätnásť cyklistov.
2. Len jeden šprintér vládne všetkým
Doteraz nemal status elitného šprintéra. Bol skôr univerzálom, ktorý vedel využiť náročné podmienky.
Napríklad vlani Arnaud Démare vyhral etapu na pretekoch Okolo Slovenska s cieľom v Hlohovci, ktorá sa končila v strmom stúpaní.
Tento rok je Francúz suverénne najlepším šprintérom na rovine. Od reštartu sezóny si vyjazdil až štrnásť víťazstiev a už ho zrejme nik nepredbehne.
V skrátenej sezóne je to veľmi vysoké číslo.
Na Gire sa ukázal v najlepšej forme. Každý hromadný dojazd sa skončil jeho víťazstvom. Hoci v prvom prípade zdolal Petra Sagana len o milimetre.
So štyrmi víťazstvami nebolo pre Démara problémom vyhrať aj bodovaciu súťaž. Hoci sám tvrdil, že to nie je jeho hlavný cieľ.