Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Pelé: Keď sme nastúpili ja a Garrincha, Brazília nikdy neprehrala

Legendárny Brazílčan Pelé. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Sportnet|30. mar 2015 o 09:46

Otec mi dal meno po slávnom vynálezcovi a inžinierovi Thomasovi Alvovi Edisonovi. Iba to skrátil na Edson. To sa mi páčilo. Pelé vyznievalo zo začiatku skôr posmešne, spomínal slávny Brazílčan.

V Brazílii ho nevolajú inak než El Rei – Kráľ. V USA vyvolal obrovský rozruch, keď nastúpil za New York Cosmos a objavili tam vďaka nemu futbal – soccer. Štadión v Santose plakal, keď sa lúčil po 18 sezónach.

Kade chodí, idú za ním davy. Na Slovensku sa limuzína, v ktorej sedel, nevedela pohnúť pre hromady zvedavcov. V októbri 1994 v Košiciach požiadal o súkromnú večeru, lebo v reštaurácii nemal sekundu voľna.

Je jednou z najznámejších žijúcich legiend, populárnejší než herecké hviezdy, politici, či speváci. Londýnsky denník Times to po finále MS 1970 prehnal a zašiel až tak ďaleko, že sa v titulke pýtal: How do you spell Pele? G.O.D. – Ako vyhláskujete Pelé? B.O.H.

Edson Arantes do Nascimento oslávi tohto roku 75. Predminulý víkend strávil v Austrálii, kam priletel zo zápasu Liverpool – Manchester United (1:2), kde videl hrať aj nášho Martina Škrtela. Zašli sme za ním na večeru s vybranými hosťami v Melbourne.

Pelé to s loptou vedel.

Čo je dôvodom vašej návštevy?

"Už dlhšie som sa zberal poďakovať priateľovi Lesovi Murraymu, televíznemu komentátorovi stanice SBS, ktorá jediná niesla futbalovú zástavu v Austrálii. Tu totiž dominuje futbal austrálskych pravidiel AFL a Murray, maďarský prisťahovalec vlastným menom László Ürge, tridsaťpäť rokov presadzoval na obrazovkách svetový futbal, ako ho my milujeme. Nie je prekvapením, že tento šport pretláčala proti presile etnická stanica, ktorá vysiela v 74 rečiach, vrátane mojej portugalčiny a vašej slovenčiny. Les Murray pracoval roky aj v Etickej komisii FIFA a teraz odišiel do dôchodku. Mal som tu byť už vlani v novembri, ale zdravotné ťažkosti mi nedovolili letieť."

Ako je to s vaším zdravím teraz? Vyzeráte sviežo. Čo sa presne stalo?

"Ďakujem za kompliment. Je to oveľa lepšie, ale už nie som najmladší. Bola to nevinná, rutinná operácia ľadvinového kameňa. Aj sa podarila, ale chytil som v nemocnici infekciu a musel som ostať dlhšie. Pán Boh nado mnou drží ochrannú ruku a jemu vďačím za nové pekné chvíle. Dostal som mnoho esemesiek, emailov, listov. Bolo ohromujúce, ako ma ľudia povzbudzovali. To je tá sila viery, ktorá lieči."

Ako sa vám pozdáva austrálsky futbal, teda soccer?

"Stúpol. Austrália sa pravidelne kvalifikuje na MS, dotiahla sa na najlepších. Len-len, že nevyhrala v Nemecku nad tímom, s ktorým sme my prehrali 1:7 doma."

Keď už hovoríte o tej vysokej prehre, ako ste len mohli?

"Sľúbili ste, že sa na to nebudete veľmi pýtať. Je to trpká pilulka. Nikto nevie. Preto

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články