Peking-Paríž má 100 rokov

Sportnet|11. jún 2007 o 00:00

PEKING, PRAHA. Diaľkové automobilové preteky Peking - Paríž oslavujú storočnicu. Prvý ročník odštartovali 10. júna 1907.

Zorganizoval ho francúzsky denník LE Matin. Na štart sa postavilo päť posádok a spolu len 11 mužov na štyroch typoch automobilov.

Najväčším favoritom dobrodružných a strastiplných pretekov, ktorý v dĺžke a obťažnosti nemal v tej dobe obdobu, bol od začiatku taliansky šľachtic Scipione Borghese s automobilom Itala s výkonom 40 koní. Jeho konkurenti, traja Francúzi a jeden Holanďan, mali podstatne slabšie vozidlá a vôbec najhoršie na tom bola fran­cúzska posádka Pons - Foucalt, ktorá na trať vyrazila na ľahkej trojkolke Cantala s výkonom iba šesť konských síl.

Tí ako jediní napokon aj odpadli. Uprostred púšte Gobi im o týždeň neskôr došiel benzín a pred pravdepodobnou smrťou ich zachránili tamojší nomádi. Borghese úlohu favorita splnil. Do Paríža dorazil 10. augusta, dva mesiace po štarte a me­siac pred svojimi súpermi.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Peking-Paríž má 100 rokov