Sobota, 25. septembra, 2021Meniny má Vladislav, Vladislava

Snúbenica zavraždeného novinára vyzýva Newcastle: Nespojte sa s obvinenými

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. (Autor: SITA/AP)
SITA|10. máj 2020 o 10:30

O klub má záujem saudskoarabská spoločnosť.

BRATISLAVA. Avizované prevzatie anglického futbalového klubu Newcastle United bohatou finančnou skupinou zo Saudskej Arábie má vážneho verejného odporcu.

Hatice Cengizová bola snúbenica pred časom zavraždeného novinára Džamála Chášakdžího a za touto tragédiou údajne stoja tí istí ľudia, ktorí teraz kupujú Newcastle, na čele s korunným princom Mohammedom bin Salmánom.

Za peniaze sa nedá kúpiť všetko

Práve v tíme štvornásobného anglického majstra je dlhodobo brankárskou jednotkou Slovák Martin Dúbravka.

V októbri minulého roku sa s vedením dohodol na predĺžení zmluvy do leta 2025.

"Táto správa je adresovaná klubu Newcastle United, ale aj celému anglickému futbalu. Morálne hodnoty by mali prevládnuť nad pochybnými kšeftami a politikou," uviedla Hatice Cengizová, cituje ju portál BBC.

"Za peniaze sa nedá kúpiť všetko. Apelujem na všetkých, že v anglickom futbale by nemalo byť miesto pre tých, ktorí sú obvinení z vraždy a podobných zverstiev," pokračovala.

Telo novinára nikdy nenašli

Saudskoarabský "Public Investment Fund" má prevziať majoritný 80-percentný podiel v Newcastli a kúpa klubu sa odhaduje na 300 miliónov libier.

Publicista a disident Chášakdží (59 r.) bol zavraždený 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule, kde bol vybavovať náležitosti týkajúce sa svadby s Cengizovou.

Tí, čo túto úkladnú vraždu pripravovali, si dali záležať. Telesné pozostatky Chášakdžího sa nikdy nenašli.

Osobitná spravodajkyňa OSN Agnes Callamardová uviedla, že existujú dôveryhodné dôkazy o tom, že korunný princ Mohammed bil Salmán a ďalší vysokopostavení predstavitelia Saudskej Arábie sú osobne zodpovední za tento ohavný skutok.

"Nechceme, aby sa uzavrela dohoda so saudskoarabskou stranou. Tu nejde len o vraždu jedného človeka, ale snahu podporovať spravodlivosť, udržať nažive ľudské práva a rozbehnúť transformáciu v krajinách Blízkeho východu," doplnila Cengizová.

Sportswashing

Saudská Arábia napriek snahám tamojšej vlády nemá dobrú povesť v demokratickom svete vzhľadom na nedodržiavanie ľudských práv v jednej z najväčších krajín arabského sveta.

Jej vláda je spájaná s výrazom "sportswashing", čo je anglický termín pre krajiny, ktoré sa snažia zlepšiť svoje vnímanie v zahraničí investovaním do významných športových tímov alebo organizovaním veľkých podujatí.

Saudskoarabská vláda to odmieta s tvrdením, že sa len snaží o väčšiu angažovanosť v celosvetovom športe.

Cengizová sa vo svojom verejnom apeli obrátila aj na vedenie Premier League so žiadosťou o zablokovanie kúpy Newcastlu predstaviteľmi Saudskej Arábie.

Výkonný riaditeľ Premier League Richard Masters v tejto súvislosti pre BBC Sport reagoval: "Riadime sa právnymi predpismi Spojeného kráľovstva aj vlastnými pravidlami Premier League. Tie presahujú rámec britského obchodného práva a vieme ich aplikovať veľmi razantne."

Dúbravka: Príde obrovský prísun financií

Aj slovenský reprezentant Dúbravka sa nedávno vyjadril k prevzatiu svojho klubu novými majiteľmi z arabského sveta.

"Ak sa tak stane a klub predajú, zrejme s tým príde aj obrovský prísun financií. Keď si pomyslíte, akým majetkom disponuje nový možný majiteľ, potom to nie je prekvapujúce,“ povedal Dúbravka v rozhovore pre portál šport.sk.

Podľa britského denníka Daily Mirror plánujú budúci vlastníci klubu minúť na prestupy až 250 miliónov libier.

Možnými novými tvárami v tíme má byť hviezdna trojica Uruguajčan Edinson Cavani, Belgičan Dries Mertens a Brazílčan Willian.

Medzi prípadnými akvizíciami sa spomínajú aj Togčan Emmanuel Adebayor či dvojica Francúzov Olivier Giroud a Antoine Griezmann.

Súvisiace články