Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Reprezentačný tréner Zdeno Cíger (vľavo) a prezident SZĽH Martin Kohút. (Autor: TASR, SME.sk)
Marián Szűcs, Andrej Kuzmány|24. máj 2017 o 20:05

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

BRATISLAVA. Hokejisti z NHL boli dopredu dohodnutí, že na nedávne majstrovstvá sveta v Kolíne neprídu. Tvrdí to končiaci reprezentačný tréner Zdeno Cíger.

V debate so šéfom Slovenského zväzu ľadového hokeja Martinom Kohútom v televízii Markíza hovoril v tejto súvislosti o sabotáži a bojkote.

Na majstrovstvách sveta v roku 2016 bol konflikt medzi hráčmi z NHL a realizačným tímom.


Martin Kohút, prezident SZĽH

„Niekto má problém s Robom Švehlom (generálny manažér reprezentácie – pozn. red.) a so mnou. A je to tak. Myslím, že aj pán Kohút vie, že boli nejaké dohody. To sú reálne veci, že niektorí hráči boli dohodnutí a mali svoj plán,“ vravel Cíger.

To, aký bol podľa neho plán hráčov z NHL, nespresnil. „Bolo to hranie sa s celým hokejovým národom,“ dodal.

„Ja som nevidel žiadnu dohodu medzi tými chlapcami,“ reagoval Kohút.

V odpovedi na inú otázku však pripustil, že hráči z NHL mali s Cígerom a Švehlom problém. Otázka sa týkala toho, prečo sa počas sezóny komunikovalo s hráčmi z NHL cez skype namiesto osobnej návštevy trénera a generálneho manažéra v Amerike, ktorá už bola aj naplánovaná.

„Na majstrovstvách sveta v roku 2016 bol konflikt medzi hráčmi z NHL a realizačným tímom,“ pomenoval ako jeden z dôvodov Kohút.

Cíger ospravedlnenie neprijal

Cíger aj Kohút potvrdili, že počas sezóny medzi sebou konflikt nemali. „Prišlo to počas majstrovstiev sveta,“ povedal Cíger. Kouč hovoril o viacerých podrazoch.

Za jeden z nich považuje Kohútovo vyjadrenie po zápase proti USA – šéf zväzu vtedy pre Hospodárske noviny povedal, že s Cígerom a Švehlom už nepočíta.

„Dotklo sa ma to, aj pána Švehlu,“ vravel Cíger.

„Považujem to za chybu, už by som to neurobil. Ospravedlňujem sa, bolo to v emócii po zápase,“ kajal sa Kohút.

„Neviem, či to ospravedlnenie už teraz viem prijať,“ reagoval Cíger.

To nestačí, to neberiem

Trénerovi prekáža aj to, že jeho ani Švehlu nepozvali na rozvojový seminár, na ktorom 40 osobností slovenského hokeja hľadalo cestu na jeho pozdvihnutie. Seminár sa konal v čase, keď už bola reprezentácia na šampionáte v Kolíne.

40

osobností slovenského hokeja hľadalo cestu na jeho pozdvihnutie v čase, keď reprezentácia už bola na šampionáte v Kolíne.

Tréner národného tímu Zdeno Cíger sa tak seminára nezúčastnil, čo tiež považuje za podraz.

„To sa nehodí a nepatrí. Potom sa nám ťažko robí,“ poznamenal Cíger.

Kohút argumentoval tým, že fínsky lektor, ktorý na seminári prednášal, bol k dispozícii iba v tomto termíne.

„Mne takéto vysvetlenie nestačí. Mohol aspoň niekto zavolať. To neberiem,“ reagoval Cíger.

„Bolo tam 40 ľudí, ktorí už počas roka pracovali na rozvojových projektoch. Zdeno by mi tam určite nevadil. Ale budú ďalšie semináre a Zdeno tam bude vítaný,“ vravel Kohút.

Na otázku, či na ďalší seminár príde, Cíger odvetil: „Asi nie.“

Šatan nepodporil Kohúta

Kohút a Cíger debatovali aj o chýbajúcich hokejkách, korčuliach a výživových doplnkoch. Žiadne nové stanoviská oproti predchádzajúcim dňom však nepriniesli.

Všetci hlasovali za neho, jediný Miro Šatan vtedy povedal, že do toho nepôjde.


Zdeno Cíger o tom, že Miroslav Šatan nepodporoval Martina Kohúta vo voľbe prezidenta SZĽH

Cíger hovoril o šetrení na nesprávnom mieste, Kohút zasa o efektívnom nakladaní s peniazmi.

Šéf zväzu zopakoval, že na post generálneho manažéra sa snaží získať Miroslava Šatana. Či sa mu to podarí, by malo byť známe do mesiaca.

Cíger však zapochyboval o tom, či Šatan ponuku prijme. Spomenul vlaňajšie stretnutie Kohúta s hráčmi z NHL ešte pred júnovými voľbami šéfa hokejového zväzu. Hokejisti zo zámoria vtedy verejne podporili Kohúta, ktorý kandidoval proti Tiborovi Turanovi.

„Všetci hlasovali za neho, jediný Miro Šatan vtedy povedal, že do toho nepôjde. Ja to viem. Hovoril som s Mirom,“ tvrdil Cíger.

Reprezentačný tréner v diskusii presvedčil 549 hlasujúcich divákov, Kohút iba 105.

(Autor: TASR)

Reláciu sme sledovali minútu po minúte:

20:54 Relácia sa končí. V jej závere sa moderátor opýtal, kto bude novým trénerom. Na meno Norberta Javorčíka Kohút zareagoval, že si nemyslí, že to momentálne je jeho ambícia. Cígera to prekvapilo.

20:52 Cíger pripomína, že keď bývalí reprezentanti pred voľbami rozoberali meno budúceho prezidenta SZĽH, jediný Šatan vyhlásil, že s Kohútom nesúhlasí.

Ak sa vyhlásil bojkot, že nepôjdeme hrať za Igora Nemečka, tak ak mal niekto problém so mnou alebo s Robom Švehlom - tak to bolo a aj pán Kohút to vie - mal to verejne povedať.


Zdeno Cíger, tréner slovenskej hokejovej reprezentácie

20:50 Kohút opakuje, že je preňho veľkou manažérskou výzvou dostať Miroslava Šatana na Slovensko. Pozíciu generálneho manažéra uzavrie do mesiaca.

20:49 "Ak sa vyhlásil bojkot, že nepôjdeme hrať za Igora Nemečka, tak ak mal niekto problém so mnou alebo s Robom Švehlom - tak to bolo a aj pán Kohút to vie - mal to verejne povedať," tvrdí Cíger. Kohút žiadny bojkot zo strany hráčov nevidel.

20:47 Cíger neprijal ani vysvetlenie Kohúta v súvislosti s tým, prečo on nedostal pozvanie do seminára o budúcnosti slovenského hokeja. Kohút tvrdí, že budú ďalšie semináre, kde Cíger pozvanie dostane. Ten však povedal, že asi nepríde.

20:44 Kohút sa Cígerovi ospravedlnil za to, že spomenuté veci hovoril v predstihu. Povedal, že to vníma ako svoju profesionálnu chybu a už by to neurobil. Cíger na otázku moderátora, či ospravedlnenie prijíma, zareagoval, že si už nie je istý, či to po tom všetkom dokáže. "Bolo to neférové," hovorí znova.

20:43 Cíger priznáva, že sa jeho aj Švehlu dotklo to, keď Kohút už v predstihu oznámil, že by obaja mali pri reprezentačnom tíme skončiť. "Mohlo sa to riešiť aj skôr. Ja by som skončil skôr aj bez odstupného," opakuje Cíger.

20:35 Cíger sa tiež vyjadril ku Kohútovým vyjadreniam, ktorý už pred a počas šampionátu naznačoval, že tréner pokračovať nebude. "Ako sa potom máte sústrediť na takúto prácu, keď počúvate takéto veci?

(Autor: TASR)

20:34 Cíger vyhlásil, že Kohút sa v lete stretol s hráčmi NHL blízko jeho domu a on o tom ani len nevedel. Prezradili mu to až susedia. "Myslíte si, že to nie je dôležité?," reaguje na otázku, či to vníma zo strany Kohúta ako podraz.

20:31 Zväz dostáva šesť miliónov eur z našich daní. V čom je problém?, pýta sa moderátor. "To nie je problém trénera ani prezidenta, ale iných ľudí," vraví Kohút. Dodáva, že konatelia zväzu majú zodpovednosť za efektívne hospodárenie. Minulý rok sa podľa Kohúta v reprezentácii šafárilo, ale to nie je chyba Zdena Cígera.

20:30 Sťažovanie sa na chýbajúce hokejky a ostatné materiálne zabezpečenie nie je podľa Cígera alibi, ale je to dôležitá vec, čo ako bývalý hráč vie rozoznať.

20:27 "Nemyslím si, že sme mali konflikt s pánom Cígerom," vyvracia údajné tvrdenia prezident SZĽH. Cíger reaguje, že konflikt sa začal pred svetovým šampionátom a postupne sa podrazy zo strany prezidenta hokejového zväzu kopili. "Priznávam, že som to potom už nezvládol a vybuchol som," povedal kouč.

Nemyslím si, že sme mali konflikt s pánom Cígerom.


Martin Kohút, prezident SZĽH

20:25 Cíger tvrdí, že systém pozývania hráčov cez skype sa nevyplatil. Hovorí, že chcel ísť do Spojených štátov. "Vždy som bol naučený na fyzickú komunikáciu. Lepšie sa takto veci vysvetlia," zdôrazňuje.

20:24 Kohút opakuje, že prišiel do slovenského hokeja nastoliť poriadok. "Pravdepodobne sa k tomu poriadku musíme dostať cez neporiadok," hovorí.

20:22 Cíger zdôrazňuje, že on nepovedal, že sabotáž spočívala zo strany Martina Kohúta. "Sabotáž tam ale bola. Čoraz viac som o tom presvedčený," tvrdí.

20:20 Mimoriadna relácia sa začína. Moderuje ju Michal Kovačič.

20:10 Konto TV Markíza na sociálnej sieti facebook ešte pred začiatkom relácie spustilo online hlasovanie, s koho názorom sa čitatelia stotožňujú.

Výraznú prevahu v hlasovaní mal reprezentačný tréner Zdeno Cíger s 382 hlasmi. Jeho oponent Martin Kohút dostal iba 42 hlasov.

Cíger: Nech Kohút nerobí hokej, keď mu nerozumie

"S takým človekom sa nemám o čom baviť. Bol to od neho podraz za podrazom," vyhlásil tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger o prezidentovi Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martinovi Kohútovi.

Bolo to po poslednom zápase svetového šampionátu a Cíger tým opäť rozprúdil verejnú diskusiu o stave slovenského hokeja i situácie na zväze.

"Pre mňa je to falošné, je to nejaká hra. A ja neviem hrať hry, nie som politik."

Zachoval sa tak, ako sa mal zachovať

Cíger tiež vedeniu hokeja vyčítal, že pred šampionátom šetrilo na materiálnom zabezpečení. Na hokejkách, korčuliach, doplnkoch výživy či na pitnom režime.

"Zachoval som sa tak, ako som sa mal zachovať," reagoval Kohút.

„Hráči mali stopercentné zázemie. Každý vie posúdiť, či za výkonmi slovenských hokejistov stáli hokejky, korčule, alebo hrboľatý ľad. Myslím, že to neboli dôvody toho, aké výkony mužstvo podávalo,“ pokračoval šéf SZĽH.

S Lintnerom diskutovať neprišiel

Slovenský hokej má oveľa väčšie problémy ako korčule a hokejky. Je trošku nefér, čo sa teraz deje.


Martin Kohút, prezident SZĽH

Kohút ešte bezprostredne po Cígerovej kritike vyhlásil, že reprezentačného kouča stále považuje za priateľa.

„Slovenský hokej má oveľa väčšie problémy ako korčule a hokejky. Je trošku nefér, čo sa teraz deje. Verím, že keď emócie vychladnú, sadneme si a vyrozprávame si, čo sa stalo. Nechápem, čo ho k týmto vyjadreniam viedlo. Zrejme emócia po ťažkých majstrovstvách,“ uviedol prezident slovenského hokeja Martin Kihút.

Do verejnej debaty sa zapojila aj Cígerova partnerka Xénia Mikulová, Tá obsiahlym statusom kritizovala Kohúta a pomery na slovenskom zväze. Verbálne zaútočila na viacerých ešte stále aktívnych, ale i bývalých reprezentantov, vrátane Richarda Lintnera, s ktorým mal Zdeno Cíger v utorok debatovať v televíznej relácii TA3.

Kouč napokon do televízie neprišiel. Dôvod neuviedol.

Má ho vyzvať k odstúpeniu

V stredu od 20:20 sa má Cíger v mimoriadnej relácii TV Markíza stretnúť s Kohútom. Podľa denníka Šport ho počas nej vyzve k odstúpeniu z funkcie.

"Poviem mu to aj do očí. S takýmto prístupom a manažérskymi chybami tam nemá čo robiť. Mal možno dobrú víziu, ale nech nerobí hokej, keď mu nerozumie," povedal Zdeno Cíger pre denník Šport.

"Vadia mi spôsoby, akými veci robí. Začalo sa to už vlani. Ešte nebol ani prezident a už sa stretol s hráčmi NHL za mojím chrbtom. Tam sa začal prvý podraz. Potom to zrazu dáva celé význam, že na šampionát nešiel nik z NHL," dodal Cíger.

Takto Cíger poodhalil viac o pozadí pre Nový Čas.

Súvisiace články