Tirreno - Adriatico 2019
7. etapa (San Benedetto del Tronto - San Benedetto del Tronto, 10,1 km):
| 1. | Victor Campenaerts | Belgicko | Lotto-Soudal | 11:23 min |
| 2. | Alberto Bettiol | Taliansko | EF Education-First | +3 s |
| 3. | Jos van Emden | Holandsko | Jumbo-Visma | +4 s |
| 4. | Sebastian Lageveld | Holandsko | EF Education-First | +6 s |
| 5. | Yves Lampaert | Belgicko | Deceuninck-Quick Step | +7 s |
| 6. | Mads Pedersen | Dánsko | Trek-Segafredo | +8 s |
| 67. | Peter Sagan | Slovensko | Bora-Hansgrohe | +51 s |
SAN BENEDETTO DEL TRONTO.Belgičan Victor Campenaerts z tímu Lotto-Soudal sa stal víťazom utorňajšej záverečnej siedmej etapy cyklistických pretekov Tirreno-Adriatico, zaradených do prestížneho kalendára World Tour.
Dvadsaťsedemročný rodák z Antverp ovládol individuálnu časovku na 10,1 km v prímorskom meste San Benedetto del Tronto a potvrdil, že je špecialistom na túto disciplínu. Mimoriadne vyrovnaný priebeh mal súboj o celkový triumf na 54. ročníku tradičného podujatia.
Yates stratil prvenstvo až v závere
Z prvenstva sa napokon tešil Slovinec Primož Roglič z tímu Jumbo-Visma, ktorý v záverečnej etape zmazal 25-sekundové manko na vedúceho Brit Adama Yatesa (Mitchelton-Scott) a pokoril ho o jedinú sekundu. Tretiu priečku v celkovom hodnotení obsadil Dán Jakob Fuglsang (Astana).

Slovák Peter Sagan vo farbách Bory-Hansgrohe finišoval v časovke na 67. mieste a celkovo ma patrila 105. pozícia
Campanaerts vyrazil na trať už ako devätnásty v poradí a dlho v cieli čakal, či sa udrží na vedúcej pozícii. Najbližšie k jeho zosadeniu mali druhý Talian Alberto Bettiol zo zoskupenia EF Education-First alebo tretí Holanďan Jos van Emden z tímu Jumbo-Visma, ktorí stratili tri resp. štyri sekundy.
Z jazdcov na celkové umiestnenie mal najväčšiu šancu na etapový triumf Tom Dumoulin, ale finišoval až siedmy a potom sledoval mimoriadne tesný finiš dvojice favoritov na celkové víťazstvo. Yates si až do posledného kilometra udržiaval mierny náskok pred Rogličom, ale v záverečných metroch napokon stratil líderskú pozíciu.
Sagan v časovke stratil
"Je to neuveriteľne tesné. Išiel som od začiatku naplno a len som dúfal, že to bude stačiť. Bola to dosť veterná časovka, ale v závere som sa snažil zrýchliť aj v týchto podmienkach. Veril som si, ale v časovke môžete ovplyvniť iba svoj výkon," uviedol Roglič v prvom televíznom rozhovore bezprostredne po príchode do cieľa.
Jediný Slovák v štartovom poli Peter Sagan v službách nemeckého tímu Bora-Hansgrohe absolvoval desaťkilometrovú trať s odstupom 51 sekúnd na Campenaertsa a zaradil sa na 67. priečku.
Dvadsaťdeväťročný Žilinčan obsadil v celkovom hodnotení podujatia 105. pozíciu s mankom 59:17 min na víťazného Rogliča. V bodovacej súťaži skončil Sagan na 9. mieste.
Sagan sa už teší na Miláno - San Remo
Sagan si verí pred sobotňajšou klasikou Miláno - San Remo (290 km). Jazdec tímu Bora-hansgrohe zvíťazil v prebiehajúcej sezóne len v tretej etape pretekov Tour Down Under v Južnej Austrálii, odvtedy sa výraznejšie nepresadil. Na pretekoch Tirreno-Adriatico trpel žalúdočnou virózou, pre ktorú stratil 4 kg.
"V sobotu pôjdu veci inak. Máme za sebou niekoľko náročných pretekov, ale myslím si, že na sobotu sme pripravení. Uvidíme, čo sa stane, ale veľmi sa teším. Viem, že som pripravený," zdôraznil 29-ročný Sagan v rozhovore pre portál cyclingnews.com.
Najväčšími konkurentmi trojnásobného majstra sveta budú Kolumbijčan Fernando Gaviria a Nór Alexander Kristoff.
Konečné poradie po 7. etape:
| 1. | Primož Roglič | Slovinsko | Jumbo-Visma | 25:28:00 h |
| 2. | Adam Yates | V. Británia | Michelton-Scott | +1 s |
| 3. | Jakob Fuglsang | Dánsko | Astana | +30 s |
| 4. | Tom Dumoulin | Holansko | Sunweb | +1:25 min |
| 5. | Thibaut Pinot | Francúzsko | Deceuninck-Quick Step | +2:32 min |
| 6. | Julian Alaphilippe | Francúzsko | Deceuninck-Quick Step | +2:34 min |
| 105. | Peter Sagan | Slovensko | Bora-Hansgrohe | +59:04 min |
Konečné poradie bodovacej súťaže:
| 1. | Mirco Maestri | Taliansko | Bardiani-CSF | 31 bodov |
| 2. | Adam Yates | V.Británia | Mitchelton-Scott | 27 bodov |
| 3. | Julian Alaphilippe | Francúzsko | Deceuninck - Quick Step | 26 bodov |
| 9. | Peter Sagan | Slovensko | Bora-Hansgrohe | 16 bodov |
Online prenos: Peter Sagan v 7. etape na Tirreno - Adriatico 2019
13:30 - Tony Martin (Jumbo - Visma)
13:43 - Victor Campenaerts (Lotto Soudal)
13:54 - Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe)
14:02 - Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
14:10 - Rohan Dennis (Bahrain Merida)
14:19 - Silvan Dillier (AG2R La Mondiale)
14:39 - Stefan Küng (Groupama - FDJ)
14:46 - Yves Lampaert (Deceuninck - Quick-Step)
15:12 - Zdeněk Štybar (Deceuninck - Quick-Step)
15:19 - Nelson Oliveira (Movistar)
15:21 - Jonathan Castroviejo (Team Sky)
15:22 - Roman Kreuziger (Dimension Data)
15:29 - Tim Wellens (Lotto Soudal)
15:35 - Vincenzo Nibali (Bahrain Merida)
15:41 - Alexej Lutsenko (Astana)
15:55 - Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step)
15:57 - Tom Dumoulin (Sunweb)
15:59 - Jakob Fuglsang (Astana)
16:01 - Primož Roglič (Jumbo - Visma)
16:03 - Adam Yates (Mittchelton - Scott)
1. Primož Roglič (Jumbo – Visma) 25:28:00 hod.
2. Adam Yates (Mitchelton – Scott) +0:01
3. Jakob Fuglsang (Astana) +0:30
4. Tom Dumoulin (Sunweb) +1:25
5. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ) +2:32
6. Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) +2:34
7. Wout Poels (Team Sky) +2:42
8. Simon Clarke (EF Education First) +3:01
9. Sam Oomen (Sunweb) +3:12
10. Rui Costa (UAE Emirates) +3:18
1. Victor Campenaerts (Lotto Soudal) 11:23 min.
2. Alberto Bettiol (EF Education First) +0:03
3. Jos van Emdem (Jumbo – Visma) +0:04
4. Sebastian Langeveld (EF Education First) +0:06
5. Yves Lampaert (Deceuninck – Quick-Step) +0:07
6. Mads Pederesen (Trek – Segafredo) +0:08
7. Tom Dumoulin (Sunweb) +0:08
8. Rohan Dennis (Bahrain Merida) +0:09
9. Michael Hepburn (Mittchelton – Scott) +0:11
10. Filipp Ganna (Team Sky) +0:12.
???????? #TirrenoAdriatico #Tirreno ???? CRi ITT | llega ???????? @AdamYates7 pierde por 1 segundo la carrera frente a Roglic pic.twitter.com/K1ImeYwARw
— Mundo Ciclistico (@mundociclistico) 19. března 2019
#TirrenoAdriatico ???????? LET'S GO @AdamYates7! ????
— Mitchelton-SCOTT (@MitcheltonSCOTT) 19. března 2019
10.05km to decide the race! ???? pic.twitter.com/UL7mbyjBGE
Alexey Lutsenko o Hulk como quieras llamarlo #TirrenoAdriatico pic.twitter.com/rmWqZTM1IN
— Alpe__dHuezBT (@Alpe__dHuezBT) 19. března 2019
Essa posição do Castroviejo é impossível! #TIRRENOADRIATICO pic.twitter.com/omL6NQifI4
— País do Ciclismo (@DoCiclismo) 19. března 2019
el maillot de campeón de EEUU CRI es una bazofia #TirrenoAdriatico pic.twitter.com/HYJ4WXKO7L
— Jorge. (@Joorgitoro) 19. března 2019
#TirrenoAdriatico – Top 10 update pic.twitter.com/nEr2VTDS20
— La Flamme Rouge (@laflammerouge16) 19. března 2019
Go @stefankueng ! #TirrenoAdriatico pic.twitter.com/bvQLNXPgzu
— Équipe Cycliste Groupama-FDJ (@GroupamaFDJ) 19. března 2019
????????#TirrenoAdriatico Rohan Dennis (TBM) no ha tenido su mejor debut con el maillot arcoíris. El australiano ha finalizado la crono tras 11'32", a 9" de Victor Campenaerts. pic.twitter.com/kkyjSnhj8X
— CiclismoInternacinal (@CiclismoInter) 19. března 2019
#TirrenoAdriatico – 12'14'' for Sagan, immediately behind Dunne.
— La Flamme Rouge (@laflammerouge16) 19. března 2019
Top 10 at the moment pic.twitter.com/4kEZwdDUhP
ÚŽASNÁ FORMA JULIANA ALAPHILIPPA
Včerajšia etapa sa podľa očakávaní rozhodovala v špurte hromadnej skupiny, no meno víťaza bolo veľkým prekvapením. Elitným šprintérom vypálil rybník Francúz Julian Alaphilippe, ktorý si tak pripísal tretie víťazstvo v priebehu desiatich dní. Pre belgický tím Deceuninck – Quick-Step to bola nesmierne vydarená etapa, pretože v TOP 6 sa umiestnili aj Elia Viviani a Maximiliano Richeze. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil piatu priečku. V celkovom poradí sa nič nezmenilo. Adam Yates naďalej vedie s náskokom 25 sekúnd pred Primožom Rogličom. Prišiel však o okrový dres lídra bodovacej súťaže, pretože aktívnou jazdou a získanými šprintérskymi prémiami ho o štyri body predbehol Mirco Maestri z tímu Bardiani – CSF.
DOČKÁ SA DENNIS VÍŤAZNÉHO HETRIKU?
Individuálna časovka v meste San Benedetto del Tronto je tradične záverečnou previerkou celého podujatia Tirreno Adriatico. Ide sa výlučne po rovine a malou komplikáciou je len otočka v polovici trate. Na svoje si prídu experti na túto disciplínu. V predošlých dvoch ročníkoch vyhral boj proti chronometru Rohan Dennis, ktorý dnes môže pomýšľať na víťazný hetrik. V priebežnom poradí mu patrí 99. miesto, a tak vyštartuje o 14:10 hod. O osem minút skôr sa vydá na trať aj Peter Sagan, ktorého jazdou začneme náš priamy prenos. Do boja o víťazstvo môžu prehovoriť Jonathan Castroviejo, Victor Campenaerts, Maciej Bodnar a budeme zvedaví či Primož Roglič ešte skúsi zmazať svoje 25-sekundové manko na Adama Yatesa.










