Športovci sa pripravovali pod raketami a bombami. Ukrajinci potvrdili účasť na OH v Paríži

Fanúšikovia Dynamo Kyjev.
Fanúšikovia Dynamo Kyjev. (Autor: TASR/AP)
SITA|21. máj 2024 o 15:46

Ruskí a bieloruskí športovci sa v Paríži môžu predstaviť nanajvýš ako neutrálni, musia tiež splniť viacero kritérií.

BRATISLAVA. Ukrajina napriek prebiehajúcej vojne s Ruskom vyšle svoj tím športovcov na tohtoročné olympijské hry v Paríži, ktoré sa uskutočnia od 26. júla do 11. augusta.

Ako referuje web insidethegames.biz, oznámil to ukrajinský minister športu Matvij Bidnyj a oficiálne to potvrdil aj web tamojšieho ministerstva mládeže a športu.

"Tieto hry sú pre Ukrajinu mimoriadne dôležité, pretože sú príležitosťou ukázať svetu našu vôľu a silu ducha. Slogan Ukrajiny na olympijských hrách bude 'Vôľa vyhrať',“ uvádza sa vo vyhlásení.

Bidnyj povedal, že Ukrajina už v súvislosti s OH 2024 zaznamenala víťazstvo, pretože Rusku bola po rozpútaní vojny pozastavená účasť v olympijskom hnutí.

Šéf Ukrajinského olympijského výboru Vadym Hutcajt povedal, že vyslanie športovcov na olympiádu je dôležitým posolstvom.

"Už teraz je to víťazstvo, že sa môžeme zúčastniť na OH v podmienkach invázie. Športovci sa na hry pripravovali pod raketami a bombami,“ povedal Hutcajt.

Väčšina ukrajinských športovcov pred olympijskými hrami trénuje mimo vlasti. Ruskí a bieloruskí športovci sa môžu na parížskych hrách zúčastniť len ako neutrálni v individuálnych športoch, bez použitia vlajok, hymien a ďalších národných symbolov.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a rôzne športové federácie chcú zabezpečiť, aby na OH nemohli štartovať športovci z Ruska a Bieloruska, ktorí podporili ruskú inváziu na Ukrajinu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijsk黊portovci sa pripravovali pod raketami a bombami. Ukrajinci potvrdili účasť na OH v Paríži