Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Dvojročný dištanc pre City zrušili. Dostanú aj menšiu pokutu

Futbalisti Man City sa radujú z gólu. (Autor: TASR)
TASR|13. júl 2020 o 10:51

CAS vyhovel odvolaniu klubu.

MANCHESTER. Športový arbitrážny súd (CAS) v pondelok vyhovel odvolaniu anglického futbalového klubu Manchestru City voči trestu od Európskej futbalovej únie.

UEFA ho pôvodne na najbližšie dve sezóny vylúčila z európskych súťaží za vážne porušenie pravidiel finančnej fair play a licenčných predpisov.

City vo februári dostali mimoriadne tvrdý trest účasti v pohárovej Európe a aj vysokú pokutu 30 miliónov eur. Klub sa proti rozhodnutiu riadiaceho orgánu odvolal na CAS vo švajčiarskom Lausanne.

Verdikt sa ale zdržal v dôsledku pandémie koronavírusu. Ako informoval portál BBC s odvolaním sa na stanovisko klubu, City bude môcť hrať i v nasledujúcej sezóne v Lige majstrov.

CAS tiež rozhodol o znížení pokuty na 10 miliónov eur.

"Klub víta dnešný verdikt CAS a považuje ho za potvrdenie pozície, ktorú hájil celý čas," uviedlo City v oficiálnom komuniké.

Podľa pondelňajšieho verdiktu niektoré obvinenia voči porušeniu finančných pravidiel už boli aj premlčané.

Klub sa ďalších porušení finančnej fair-play nedopustil, zle však spolupracoval s nezávislými vyšetrovateľmi, a preto sa nevyhol pokute. Tá sa ale z pôvodnej výšky zredukovala na tretinu.

CAS rozhodnutie troch nezávislých sudcov plánuje v podrobnej písomnej verzii zverejniť v priebehu niekoľkých dní. Postupoval na základe trojdňového rokovania prostredníctvom videokonferencie, ktorá sa uskutočnila už minulý mesiac.

Manchester City pred 12 rokmi kúpila finančná skupina šejka Mansoura Abú Zabí United Group. Odvtedy získal 4 ligové tituly a spolu 11 veľkých trofejí.

V sobotu si po víťazstve 5:0 nad Brightonom zabezpečilo mužstvo španielskeho trénera Pepa Guardiolu desiatu účasť v Lige majstrov za sebou.

UEFA verdikt CAS zaregistrovala. "UEFA vzala na vedomie rozhodnutie nezávislého orgánu s tým, že ich vyriekol aj v dôsledku premlčania viacerých porušení pravidiel finančnej fair-play, na ktoré sa vzťahuje lehota piatich rokov.

V uplynulých rokoch finančná fair-play UEFA hrá dôležitú úlohu v ochrane a pomoci futbalových klubov a UEFA spolu s ECA naďalej bude trvať na dodržiavaní jej princípov," uviedla UEFA v stanovisku.

Súvisiace články