Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

VAR poškodil Real Madrid aj Getafe, zhodujú sa španielski odborníci

Po zákroku brankára San Sebastiánu Géronima Rulliho na Vinicia Juniora mala nasledovať penalta, zhodli sa odborníci. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. jan 2019 o 12:54

Rozhodcovia prehovorili o chybných verdiktoch.

MADRID. Po nedeľňajších zápasoch 18. kola najvyššej španielskej futbalovej súťaže Primera División 2018/2019 sa medzi odborníkmi aj fanúšikmi okrem výsledkov rozoberali predovšetkým ďalšie dve veľké zlyhania systému videoasistenta rozhodcu (VAR).

Na techniku doplatili dva madridské tímy - Real a Getafe.

"Technológia nezasiahla, aby napravila niektoré chyby, ktoré boli jasné a zjavné. Videorozhodcovia zlyhali. Zhodli sa na tom všetky médiá v Španielsku, oslovení tréneri, experti aj rozhodcovia. Došlo k hrubému zneužitiu VAR," píše denník AS.

Real sa po zápase so San Sebastiánom (0:2) hneval na hlavného rozhodcu Josého Luísa Munueru Montera, ktorý v 65. minúte neodpískal pokutový kop po faule argentínskeho gólmana hostí Gerónima Rulliho na Brazílčana Viníciusa Júniora (inkriminovaný moment si môžete pozrieť tu na videu v čase 00:53 >>).

Arbitra však nepochopiteľne neupozornil ani videorozhodca Mário Melero López. "Rozhodca mal nariadiť pokutový kop a brankárovi ukázať žltú kartu," poznamenal pre Radio Marca niekdajší arbiter Juan Andújar Oliver.

Španielsky rozhodca: Bola to jasná penalta

Obšírnejšie sa k téme vyjadril uznávaný medzinárodný španielsky arbiter Eduardo Iturralde González.

"Bola to jasná penalta. Munuera Montero urobil hrubú chybu, taktiež aj Melero López. Mal zastaviť zápas, pozrieť si inkriminovaný moment alebo hlavnému rozhodcovi signalizovať, že má nariadiť jedenástku," poznamenal.

Munuera Montero v tej rýchlosti mohol zlyhať, ale opakované zábery zlyhať nesmú a v tomto prípade došlo k zjavnej chybe VAR.


Eduardo Iturralde González, španielsky rozhodca

"VAR tu máme na to, aby rozhodol vo veľmi jasných prípadoch ako bol tento. Munuera Montero v tej rýchlosti mohol zlyhať, ale opakované zábery zlyhať nesmú a v tomto prípade došlo k zjavnej chybe VAR."

Ako referuje denník Marca, Real podá oficiálnu sťažnosť. Podľa funkcionárov boli Madridčania opätovne poškodení a v tejto sezóne sa to nestalo prvýkrát.

Getafe neuznali regulárny gól

Poškodení sa v nedeľu cítili aj v inom madridskom tíme Getafe CF, ktorý na vlastnom trávniku podľahol lídrovi FC Barcelona (1:2).

Ešte za bezgólového stavu 0:0 v ôsmej minúte skóroval domáci Jaime Mata, no rozhodca Guillermo Cuadra odpískal údajný faul na barcelonského stopéra Clémenta Lengleta (neuznaný gól si môžete pozrieť tu na začiatku videa >>).

"Rozhodca nebol presvedčený o svojom verdikte a díval sa na asistenta. Gól neplatil pre faul, ktorý nebol. Bol to regulárny presný zásah," skonštatoval Iturralde González.

Súvisiace články