POPRAD. Nie je pravda, že Žampovci dostali v roku 2014 na prípravu od Slovenskej lyžiarskej asociácie 0 (nula) eur.
"Pridelených bolo 11 000, z toho 6000 nemohli čerpať pre nepodpísanú zmluvu. V nijakom prípade nie je v záujme SLA lyžiarov o financie oberať, naopak, údaje o celom hospodárení asociácie vrátane ÚAD sú k dispozícii.“
Aj týmito slovami reagovala Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) reprezentovaná šéfom Úseku alpských disciplín (ÚAD) Marinom Mersichom na pohnútky rodiny Žampovcov reprezentovať inú krajinu ako Slovensko a medializované vyjadrenia pretekára Adama Žampu a jeho otca a trénera Tomáša Žampu namierené aj proti SLA.
Mersich vyčíta slalomárovi, že nepriznal financie, ktoré dostáva od Dukly Banská Bystrica, od Slovenského olympijského výboru a sponzorov.
Žampovci nepodpísali zmluvu
V stanovisku lyžiarskej asociácie sa tiež uvádza, že zo štátnych zdrojov ÚAD mohol v roku 2014 v kapitole Rozvoj a reprezentácia disponovať sumou necelých 60 000 eur, z čoho najväčšia časť bola použitá pre reprezentantov, ktorí mali podpísanú zmluvu s SLA. Súrodenci Žampovci medzi nimi neboli.
Prečítajte si tiež:
"SLA dostala zo štátneho rozpočtu na rok 2014 napriek požadovaným vyše 2 miliónom eur sumu 564 340 eur, z toho 399 000 (z ktorých ešte polovica bola určená pre mládež) na rozdelenie medzi úseky podľa zaužívaných koeficientov - teda nielen zjazdárom, ale aj bežcom, skokanom, združenárom, snoubordistom, akrobatickým lyžiarom a lyžiarom na tráve," píše sa v stanovisku SLA.
Chcú podporovať mladých
Strešná organizácia slovenského lyžovania tiež upozorňuje, že nie je vecou SLA rozhodovať o finančných prostriedkoch pridelených priamo ministerstvom školstva. Odmeny za umiestnenie na olympijských hrách sú zasa v kompetencii Slovenského olympijského výboru.
Organizátori podujatí Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS poskytujú odmeny za umiestnenia vo Svetovom pohári a za každé preteky rozdajú priamo najlepšej tridsiatke pretekárov 100 000 eur.
"Spomenutých 9000 USD za štart bratov na MS 2015 dostaneme asi až o dva roky, kým len pobyt tímu Žampovcov v USA stál SLA okolo 25 000 eur," argumentuje asociácia.
Snaženie Slovenskej lyžiarskej asociácie smeruje k tomu, aby popri reprezentácii zabezpečila aj rozvoj mladých nádejných lyžiarov, čo je štandardným postupom všetkých športových federácií. SLA sa zároveň dlhodobo usiluje o uzatvorenie zmluvy s generálnym reklamným partnerom, čo by výrazne rozšírilo možnosti pre lyžiarsku obec na Slovensku.
"V súčasnosti je to však i naďalej zložité, tiež vzhľadom na negatívnu kampaň proti ÚAD a SLA," dodáva sa v reakcii.
Čo musí Žampa splniť, aby reprezentoval inú krajinu
Na zmenu národnej federácie v duchu stanov FIS je potrebné splniť okrem iného nasledujúce podmienky:
- predloženie dôkazov o vzťahu k danej krajine (asociácii)
- pred podaním žiadosti u FIS potrebuje žiadateľ mať občianstvo a vlastniť pas novej krajiny
- zároveň musí mať trvalý pobyt v krajine minimálne dva roky pred podaním žiadosti u FIS
- od žiadateľa sa vyžaduje aj detailné vysvetlenie osobných okolností a dôvodu pre zmenu registrácie u inej národnej federácie
- predtým, ako nová asociácia podá žiadosť, pôvodná asociácia musí vydať súhlas s uvoľnením pretekára. Ak sa tak nestane, pretekár musí čakať 12 mesiacov od skončenia sezóny, počas ktorej pretekal za pôvodnú asociáciu a za ten čas nesmie štartovať v podujatiach kalendára FIS, nedostane ani povolenie reprezentovať v tomto čase novú federáciu
- Rada FIS môže v absolútnej diskrétnosti preskúmať vec a dospieť k záveru, že celá záležitosť sa nedeje v duchu fair play. Ak sa prechod k inej asociácii koná len na základe ponúknutých lepších finančných podmienok, ide o tzv. import pretekára, čo je zakázané.
(tasr)