Ovečkin strelil 750. gól v NHL, je rýchlejší ako Howe či Jágr

Alexander Ovečkin. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|5. dec 2021 o 07:05

Ruský útočník dosiahol významnú métu.

WASHINGTON. Alexander Ovečkin oslávil v nočnom zápase pri výhre 3:1 nad Columbusom 750. gól v kariére.

Na tento míľnik sa pred ním dostali len traja hráči - Wayne Gretzky, Gordie Howe a Jaromír Jágr.

Ovečkin to dokázal ako druhý najrýchlejší v dejinách. Stačilo mu 1 222 zápasov. Rýchlejší bol iba Gretzky, ktorý 750. gól oslávil v 1 001. stretnutí v súťaži.

Rovnako je to s vekom. Ovečkin má 36 rokov a 78 dní. Gretzky mal 31 rokov a 348 dní, Howe 41 rokov a 314 dní, a Jaromír Jágr 44 rokov a 248 dní.

Je však štatistika, v ktorej je ruský ostrostrelec najrýchlejší. Dokazuje, že hokejovo starne naozaj pomaly.

Na to, aby sa z gólu číslo 700 dostal na gól s poradovým číslom 750, potreboval len 79 stretnutí. Howe musel odohrať 106, Gretzky 116 a Jágr až 182 duelov.

Aby vyrovnal tretieho Jágra a stal sa najlepším európskym strelcom histórie, potrebuje ešte šestnásť zásahov. Do rekordu Wayna Gretzkého mu zostáva 144 gólov.

Ruský forvard prekonal svojho krajana v bráne Blue Jackets, Daniila Tarasova. Po zápase si pospomínal na minulosť.

"Tuším, že som kedysi hrával proti jeho otcovi," povedal Ovečkin. Pamätal si dobre. Tarasovov otec Vadim chytával za Metallurg Magnitogorsk v rokoch, keď Ovečkin iba čakal na posun do NHL.

"Je to fajn číslo," dodal Ovečkin svojským spôsobom. "Teraz musím pokračovať."

Veterán strelil už dvadsiaty gól v prebiehajúcej sezóne, nad ním je len Leon Draisaitl. Stal sa siedmym hráčom histórie, ktorý pokoril túto hranicu v sedemnástich sezónach po sebe.

Hviezda Washingtonu Capitals aj v 36 rokoch pokračuje vo výnimočných výkonoch. V boji o Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča je Ovečkin momentálne jediným konkurentom edmontonského dua McDavid-Draisaitl.

V 25 stretnutiach má 39 bodov za 20 gólov a 19 asistencií.

Súvisiace články