Spor UFC a šampióna neutícha. Ngannou: Za 500 tisíc dolárov už zápasiť nebudem

Francis Ngannou (Zdroj: MMAJunkie)
SvetMMA|14. jan 2022 o 09:13 (aktualizované 14. jan 2022 o 09:14)

Čaká ho náročné obdobie.

LAS VEGAS. Je pripravený bojovať za svoje presvedčenie. Šampión ťažkej váhy UFC Francis Ngannou chce prípade úspešnej titulovej obhajoby prinútiť vedenie organizácie k vylepšeniu zmluvy a možnosti nastúpiť do zápasu v boxe.

Ngannou sa pre kanál ESPN rozpovedal o jeho budúcnosti po januárovom súboji so Cyrilom Ganem.

Kamerunčan verí, že sa duelom naplní doterajší kontrakt, hoci si je vedomý klauzule, ktorá by v prípade výhry mala zmluvu predĺžiť.

Za "drobné" už bojovať nechce

Spor Ngannua a prezidenta UFC Dana Whitea sa datuje do začiatku leta minulého roka, keď sa na verejnosť dostali informácie o údajnej nespokojnosti šampióna so zmluvou a zaobchádzaním zo strany organizácie.

Problémy sa ešte viac prehĺbili potom, čo Ngannou odmietol súboj proti Derrickovi Lewisovi. 35-ročný zápasník sa bránil tým, že išlo o príliš skorý termín duelu.

Reakcia UFC bola okamžitá a takpovediac prekvapivá. Napriek tomu, že neuplynul ani polrok od korunovania nového kráľa ťažkej divízie, vedenie dohodlo duel o dočasný titul medzi Derrickom Lewisom a Cyrilom Ganem.

Po desiatich mesiacoch od posledného súboja nastúpi Francis Ngannou 22. januára proti Cyrilovi Ganemu.

Ako to vidí zápasník s prezývkou Predátor? Bojovať za doterajšie peniaze v UFC ďalej odmieta.

„Nie, zápasiť za päťsto či šestotisíc už viac nebudem. Je koniec. Zobral som ten súboj z osobných dôvodov. Chcem si byť istý, že aj keď so mnou nebolo zaobchádzané dobre, dokončím to, čo som sľúbil. To znamená osem duelov (v zmluve),“ povedal držiteľ dvanástich knokautov v kariére profesionálneho zápasníka zmiešaných bojových umení.

Obávaný bojovník vyjadril v decembri túžbu vyskúšať si duel v boxerskom ringu. Ngannou chce mať túto možnosť zakomponovanú v novej zmluve.

„Zhovárali sme sa o tom viac než rok, a zdalo sa mi, že sú s tým v poriadku. Keď sa do toho zapojí UFC, bude to ešte väčšie. Takže samozrejme, že chcem zápas v boxe usporiadať v spolupráci s UFC.“

Cesta von? Aké má možnosti?

Hoci by sa mohlo zdať, že situácia ohľadom rodáka z Batié je jednoduchá, kvôli klauzule UFC to tak byť nemusí. Zmluva, ktorú v decembri 2017 podpísal ho zaviazala pod organizáciou odzápasiť osem súbojov.

Ďalej hovorí o tom, že pokiaľ bude v dobe na konci zmluvy šampiónom UFC, kontrakt sa mu automaticky predĺži o rok alebo o tri zápasy, podľa toho, čo z uvedeného nastane skôr.

Zatiaľ je nejasné, ako by v tomto prípade Ngannou postupoval ďalej, prinajhoršom by však mohol byť podľa všetkého od januára budúceho roka vyviazaný zo zmluvy.

To by sa stalo, ak by sa po výhre nad Ganem rozhodol nasledujúcich dvanásť mesiacov nezápasiť.

Všetko môže zmeniť strata titulu v zápase s Cyrilom Ganem. Ak by Ngannou prehral, otvorila by sa mu cesta k vyjednávaniu s inými svetovými organizáciami.

Ngannou odmieta, že by ho prípadná prehra psychicky zlomila a zmazala by jeho odkaz ako jedného z historických šampiónov najstaršej váhy UFC.

„Rád by som si niečo vyjasnil. Všetko čo mám, som si zaslúžil. Nikto mi nedal nič zadarmo. Neviem, čo bude zajtra, ale postarám sa o seba. Chcem ten zápas vyhrať, ale ak by som prehral, je to v poriadku. Nemyslím si, že by to niečo uberalo na mne, ako na bojovníkovi, alebo ako na človeku. Urobil som toho veľa.

Ak by aj bol koniec, poviem si, že som to zvládol. Nie veľa ľudí má za sebou príbeh ako mám ja. Som za to všetko vďačný. Som štastný kde sa momentálne nachádzam,“ prezradil Ngannou, ktorý v detstve žil v domovskom Kamerune vo veľkej chudobe.

Súvisiace články