BRATISLAVA. Najskôr sa zdalo, že to je absolútne nemožné. Keď na 900 metrov vysokú kolmú žulovú stenu v roku 1958 prvý raz vyliezla trojčlenná partia, trvalo jej to 47 dní.
Stena El Capitan v Yossemitskom údolí v pohorí Sierra Nevada sa stala pre lezcov výzvou porovnateľnou s himalájskymi osemtisícovkami.
V roku 2017 ju Alex Honnold vyliezol bez istenia. Sólo štýlom. Za menej než štyri hodiny.
„El Capitan vyzerá strašidelne. Keď stojíte dole, skutočne to tak je. Aj preto som roky len sníval, že ju vyleziem sólo a radšej som sa o to nepokúšal,“ opisoval vlani na konferencii TED vo Vancouvri.
„Ale v ten deň, keď som liezol hore, som sa vôbec nebál. Bolo to prirodzené ako prechádzka v parku.“
Film Free Solo o príprave a zdolaní El Capitana je nominovaný na Oscara v kategórii najlepší dokument.
Dostal aj horolezeckého Oscara
Tridsaťtriročný Honnold patrí medzi lezeckú špičku. Vášeň pre lezenie objavil ako jedenásťročný. Dlho to však bolo len na umelých stenách, prípadne liezol v škole na strechu. Do prírody nezvykol chodiť.
Keď sa však neskôr pustil na prírodné steny, hľadal v nich výzvy a nové možnosti. Preslávil sa, keď vyliezol sólo štýlom stenu Half Dome ako 23-ročný.
Hoci v horolezectve si urobil meno predovšetkým sólo lezením, oveľa viac času lezie s istením.
V roku 2015 napríklad dostal akéhosi horolezeckého Oscara – Zlatý cepín (Piolet d'Or) za traverz Fitz Roy a ďalších šiestich vrcholov v Argentíne.
V roku 2017 mu udelili toto ocenenie druhý raz, za špeciálny prínos k horolezectvu.
„Bez istenia leziem možno päť percent, takže väčšinu výstupov som normálne istený,“ opisoval. Celkovo vyliezol sólo štýlom približne 35 rôznych stien.
Prečo je však ochotný aj v tých najnáročnejších a najnebezpečnejších stenách odložiť horolezeckú výbavu a zvýšiť tak riziko pádu?