Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Najlepším českým futbalistom je Čech

Petr Čech (Autor: TASR/AP)
TASR|3. jún 2013 o 19:17

Na druhom mieste skončil útočník David Lafata, ktorý začal sezónu v Jablonci a dokončil ju v Sparte Praha.

PRAHA. Zlatú loptu pre najlepšieho českého futbalistu za sezónu 2012/2013 získal brankár Chelsea Londýn Petr Čech. V ankete Klubu športových novinárov triumfoval už ôsmykrát a v sedemnásťročnej histórii je v tomto smere rekordérom.

Súčasťou slávnostného večera bola aj anketa čitateľov idnes.cz o najlepšieho legionára českej ligy. Víťazom sa stal slovenský ofenzívny stredopoliar Karol Kisel zo Slavie Praha.

Ôsmy triumf

Čech prvýkrát v ankete zvíťazil v roku 2005 a odvtedy prepustil prvé miesto len v roku 2009 Pavlovi Nedvědovi. Svoju ôsmu sošku pre víťaza prevzal 31-ročný brankár v pondelok v Národnom dome na pražských Vinohradoch na slávnostnom vyhlásení najlepších futbalistov končiacej sezóny.

V histórii ankety Zlatá lopta suverénny Čech zdolával Rosického, Kollera, Poborského či Šmicera a vyhráva aj teraz nad generáciou mladších futbalistov. K ôsmemu víťazstvu suverénne vykročil už na jeseň, keď jasne vyhral prvé kolo novinárskej voľby.

Na jar potom s Chelsea vyhral Európsku ligu a taký úspech žiadny z českých futbalistov nemohol prekonať. Jesenný náskok 313 bodov tak v druhom kole hlasovania na jar ešte navýšil o ďalších 450 a bol bez konkurencie. Na druhom mieste skončil útočník David Lafata, ktorý začal sezónu v Jablonci a dokončil ju v Sparte Praha.

Naj legionárom je Kisel

Totálnym triumfom Slovákov sa skončila anketa čitateľov idnes.cz o najlepšieho legionára českej ligy.

Víťazom sa stal Kisel, druhý skončil brankár majstrovskej Plzne Matúš Kozáčik a tretie miesto obsadil takisto plzenský útočník Marek Bakoš. Kisel uspel aj v ankete sport.cz o najväčšieho "sympaťáka ligy".

Ocenenie pre najlepšieho futbalistu v dvadsaťročnej histórii samostatnej českej ligy udelili čitatelia idnes.cz bývalému skvelému reprezentantovi Pavlovi Nedvědovi.

Sedemnásty ročník ankety Klubu športových novinárov o Zlatú loptu:

1. Petr Čech (Chelsea) 1.833 b., 2. David Lafata (Jablonec/Sparta) 871, 3. Vladimír Darida (Plzeň) 680, 4. Theodor Gebre Selassie (Brémy) 626, 5. Tomáš Hübschman (Šachtar Doneck) 574, 6. Pavel Horváth (Plzeň) 555, 7. Matěj Vydra (Watford) 549, 8. David Limberský (Plzeň) 495, 9. Tomáš Rosický (Arsenal) 439, 10. Jiří Štajner (Liberec) 330, 11. Tomáš Sivok (Besiktas Istanbul) 314.

Anketa idnes.cz - najlepší legionár českej ligy: 1. Karol Kisel (Slavia/Slovensko) 1.324 hlasov, 2. Matúš Kozáčik (Plzeň/Slovensko) 1.194, 3. Marek Bakoš (Plzeň/Slovensko) 1.008.

Súvisiace články