Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Na Vysočine očakávajú víkendové mrazy

SITA|Publikované 14. dec 2007 o 15:34

NOVÉ MESTO NA MORAVE 14. decembra (SITA) - Lyžiarske stredisko v Novom Meste na Morave čaká na ohlasované víkendové mrazivé počasie, ktoré by malo definitívne vyriešiť otázniky okolo prípravy a organizácie ...

NOVÉ MESTO NA MORAVE 14. decembra (SITA) - Lyžiarske stredisko v Novom Meste na Morave čaká na ohlasované víkendové mrazivé počasie, ktoré by malo definitívne vyriešiť otázniky okolo prípravy a organizácie štyroch pretekov prestížneho seriálu Tour de Ski (TdS), ktoré sa tam na prelome rokov majú uskutočniť. Na Vysočine sa totiž v piatok 28. decembra uskutoční nielen pôvodne plánovaný prológ celého TdS a o deň neskôr prvá "etapa", ale 1. a 2. januára aj ďalšie dvoje preteky. Tie sa mali uskutočniť v nemeckom Oberstdorfe, ale ich organizáciu po problémoch juhobavorského strediska prevzalo práve Nové mesto na Morave.

Momentálne je areál pri hoteli Ski takmer bez prírodného snehu a zo zásobníkov pre technický sneh je možné pripraviť približne dvojkilometrový okruh. "Všetky snehové delá sú v pohotovosti, doteraz boli od začiatku sezóny v prevádzke iba štyridsaťdva hodín. Od piatka do nedele má mrznúť, preto verím, že sa nám podarí vyrobiť toľko snehu, koľko potrebujeme na prípravu tratí," cituje internetová stránka podujatia www.zlatalyze.cz predsedu organizačného výboru Petra Honzla.

Organizátori chcú využiť avizované zníženie teplôt na to, aby z vyšších oblastí Českomoravskej vysočiny doviezli do zásobníkov aj zvyšky prírodného snehu. "Poradíme sa so snehovým komisárom. Chceme využiť každú príležitosť na to, aby sme mohli preteky usporiadať," pokračuje prvý muž tradičného podujatia na Vysočine. Vlani Nové Mesto na Morave prehralo boj s teplým počasím a otváracie preteky Tour de Ski muselo zrušiť, čo malo za následok miliónové finančné straty. Tento rok organizátori preteky poistili. "Uzavreli sme však poistku iba na náhradu financií, ktoré sme museli vložiť do príprav. Ak by sa zopakovala situácia spred roka a preteky by sa neuskutočnili, môžeme lyžovanie v Novom Meste na päť rokov zrušiť," uviedol Petr Honzl.

V areáli v týchto dňoch finišujú s prípravami na TdS. Na štadióne vyrástli mobilné bunky, ktoré budú slúžiť ako šatne pre pretekárov. Pripravené je aj zázemie pre pretekárov, novinárov a divákov.

Organizátori dostali zatiaľ prihlášky pretekárov z 18 krajín. "Zatiaľ sa odhlásilo iba Japonsko a jeden Grék. Už sú prihlásení všetci najlepší bežci, pre ktorých bude Tour de Ski najmä vzhľadom na finančné prémie hlavným vrcholom sezóny," uviedla riaditeľka pretekov Zora Honzlová.


Program pretekov TdS v Novom meste na Morave:


piatok 28. decembra:

12.00 h - preteky na 3,3 km voľnou technikou - ženy - intervalový štart

14.00 h - preteky na 4,5 km voľnou technikou - muži - intervalový štart


sobota 29. decembra:

14.00 h - preteky na 10 km voľnou technikou - ženy - handicapový štart (podľa výsledkov z piatka)

15.00 h - preteky na 15 km voľnou technikou - muži - handicapový štart (podľa výsledkov z piatka)


utorok 1. januára:

12.30 h - preteky na 15 km voľnou technikou - muži - handicapový štart (podľa aktuálneho poradia v TdS)

15.30 h - preteky na 10 km voľnou technikou - ženy - handicapový štart (podľa aktuálneho poradia v TdS)


streda 2. januára:

12.00 h - preteky na 15 km klasickou technikou - muži - intervalový štart

14.00 h - preteky na 10 km klasickou technikou - ženy - intervalový štart


Súvisiace články