1. Nový šampión
Do pätnástich ho cyklistika vôbec nebavila, hral futbal a chcel sa stať lekárom. Potom však Maastrichtom prechádzala trať klasiky Amstel Gold Race a Holandsko zrejme stratilo kvalitného lekára. Získalo však cyklistického šampióna.
Tom Dumoulin vniesol svojím štýlom i charakterom do cyklistiky nový vietor. Má zmysel pre džentlmenstvo a férovosť. Je ochotný, ústretový a obľúbený aj medzi súpermi. V predposlednej etape, keď sa dostal do problémov, pomáhali mu súperi. Hoci nemuseli.
„Navždy budem vďačný za to, čo pre mňa urobili Jungels, Yates a Mollema. Sami nemali už veľmi o čo bojovať, ale snažili sa mi pomôcť,“ vravel vtedy. „Poznáme sa už dlhšie, vždy sme spolu dobre vychádzali, pomohli mi, hoci nemuseli. Bolo to od nich veľmi pekné.“
Dumoulin má 26 rokov a lídrom pre celkové poradie sa stal skôr náhodou. Pred dvoma rokmi takmer vyhral Vueltu, pritom sa na to nepripravoval. Odvtedy začal pracovať na svojich slabinách.
V Taliansku teraz v kopcoch robil problémy aj špecialistom a v časovke ich prevalcoval rozdielom triedy. „Nikdy som nepredpokladal, že vyhrám toto Giro,“ vravel v nedeľu v Miláne už ako víťaz.
„Vravel som si, že možno niekedy o pár rokov, keď budem mať kopu šťastia, tak by to mohlo vyjsť, ale rozhodne nie teraz. Celkom by som bol spokojný aj s miestom v prvej desiatke.“
Lenže vyhral. Ukázal, že môže konkurovať aj najlepším, a dokonca bez obrovskej podpory tímu.
Sunweb, pri všetkej úcte, sa s Movistarom či Sky nemôže porovnávať. Má len zlomok rozpočtu a Dumoulin musel v ťažkých chvíľach čeliť nástupom súperov bez pomoci kolegov. Zvládol to bravúrne. Hoci v poslednej horskej etape ho museli potiahnuť kamaráti z iných tímov.
Otázkou teraz bude, či sa v budúcom roku postaví Holanďan aj proti Chrisovi Froomovi, ktorý je predsa len trochu silnejší kaliber.
2. Nová generácia
Sté Giro malo na štarte skutočne veľa silných pretekárov. Z top špičky chýbali už len Contador a Chris Froome. O to prekvapivejšie je, že o sebe dala vedieť nastupujúca generácia. V desiatke sa umiestnili až traja 24-roční pretekári – Bob Jungels, Adam Yates a Davide Formolo.
A to ešte tesne za nimi sa umiestnil mladý Slovinec Polanc.
Z tejto štvorice sa najsľubnejšie ukazuje Yates. Vlani bol na Tour senzačne štvrtý. Každým rokom sa zlepšuje. Jeho jedinou slabinou je zatiaľ časovka. Má však cit pre taktiku, v kopcoch sa už teraz udrží s najlepšími a problémy mu nerobia ani dlhé alpské stúpania.
„Prekročil všetky naše očakávania,“ vravel pre Guardian šéf tímu Orica Matt White. „Je to svetový vrchár. Stále je mladý a môže sa zlepšovať ďalších desať rokov.“
Na Gire mal na viac ako na deviate miesto. V deviatej etape však bol obeťou pádu, ktorý zapríčinila policajná motorka. Následne nabral viac ako päťminútovú stratu. Bez nej by bol celkovo šiesty.
Na Gire sa však prekonávali Jungels aj Formolo. Luxemburčan je dobrý časovkár, vo Formolovi vidia v Taliansku nového Ivana Bassa. Ten mu predpovedá veľkú budúcnosť. „V mnohom sa v ňom vidím. Je veľmi odhodlaný a pracuje na sebe. Som presvedčený, že do troch rokov vyhrá celé Giro,“ vravel pre Gazzettu Basso.
3. Nová šprintérska hviezda
Tohtoročné Giro bolo predovšetkým o boji o celkové poradie v kopcoch a v časovkách. Šprintéri mali len pár príležitostí. Z toho mála však vzišla nová hviezda a v ďalších rokoch bude zrejme veľkým súperom pre Petra Sagana.