Na 10 km triumf Saarinenovej, Johansen sedemdesiata

Aino Kaisa Saarineová
Aino Kaisa Saarineová (Autor: ap)
SITA|19. feb 2009 o 12:59

LIBEREC. Prvé zlato zo 49. majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci si v pretekoch bežkýň na lyžiach na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom vybojovala aktuálna líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára Fínka Aino Kaisa Saarinenová.

Bronzová medailistka z tímšprintu na ZOH 2006 v Turíne si vybojovala vôbec prvú medailu z MS.

Titup pre Saarinenovú, jediná Slovenka na štarte skončila 70.

V dramaticky sa vyvíjajúcich pretekoch sa Saarineová po voľnejšej prvej polovici usadila na čele štartového poľa, ale rozdiely medzi najlepšími boli minimálne. Napriek tom si 30-ročná víťazka 3 pretekov, ktorých výsledky za započítavajú do celkovej klasifikácie SP, svoju pozíciu uhájila. Skvelý finiš jej priniesol najväčší životný úspech.

"Som nesmierne šťastná. Splnil sa mi môj životný sen. Trať mi dokonale sadla, vyhovovalo mi všetko. Jednoducho to bol môj deň. Áno, je to môj najväčší športový úspech v kariére,“ povedala bezprostredne po dobehnutí do cieľa Aino Kaisa Saarinenová. Druhá skončila Marianna Longová z Talianska, ktorá zaostala o 4,2 s. Bronz pripadol Poľke Justyne Kowalczykovej, ktorú mnohí favorizovali na zlato. Aj pre ne to boli prvé medaily z MS.

Jediná Slovenka v 72-člennom štartovom poli Katarína Johansen obsadila pri svojej premiére na svetovom šampionáte 70. miesto. Za víťazkou zaostala o 6:50,4 min.

Výsledky - ženy - 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom:

1. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 28:12,8 min, 2. Marianna Longová (Tal.) +4,2 s, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +11,5, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +17,1, 5. Valentina Ševčenková (Ukr.) +29,0, 6. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +46,3, 7. Pirjo Muranenová (Fín.) +1:04,7, 8. Masako Išidová (Jap.) +1:07,1, 9. Sara Rennerová (Kan.) +1:16,2, 10. Therese Johaugová (Nór.) +1:20,9, ... 70. Katarína Johansen (SR) +6:50,4