BRATISLAVA. To, že sa zúčastní na olympiáde v Riu de Janiero, si nakreslil. Bolo to v čase, keď bol preňho vodný slalom zábavou popri školských povinnostiach na základnej škole.
Zvyšný program:
Piatok:
<>>
- 14.00 Semifinále C2mix
- 15.00 Finále C2mix
- 19.48 Semifinále C1m
- 20.50 semifinále K1ž
<>>
Sobota:
<>>
- 14.00 Finále C1m
- 14.38 Finále K1ž
- 19.03 Semifinále C1ž
- 20.05 Semifinále K1m
<>>
Nedeľa:
<>>
- 15.00 Finále C1ž
- 15.38 finále K1m
„Mal som asi jedenásť rokov. Na obrázku je socha Krista Spasiteľa, olympijské kruhy a stupeň víťazov. Stojím na tom najvyššom,“ priznal slovenský kajakár Jakub Grigar.
Hoci na olympijských hrách dlho bojoval o medailu, napokon skončil piaty. Pre vtedy devätnásťročného chlapca to bol aj tak skvelý výsledok.
Po dvoch rokoch sa do dejiska olympiády vracia, aktuálne sa tam konajú majstrovstvá sveta vo vodnom slalome.
„Hneď po príchode som pri rannom behu videl olympijskú dedinu a s ňou sa mi vynorili aj príjemné spomienky na všetkých skvelých športovcov, ktorých som tu stretával. Dodalo mi to sebadôveru,“ priznal Grigar.
Kanál s hrôzostrašným záverom
Po dvoch rokoch sa v brazílskej metropole zmenila atmosféra i kanál, na ktorom sú náročné technické pasáže, ale aj úseky, kde treba poriadnu silu.
„Počas olympiády žilo celé mesto. Teraz to už neplatí. Kanál je ešte náročnejší, lebo je v ňom citeľná zmena v spodnej časti trate. Človek teda ide jazdu s tým, že ho čaká ešte hrôzostrašný záver,“ uviedol rodák z Liptova.
Kým v minulých dvoch sezónach urobil obrovský výkonnostný i výsledkový progres, v aktuálnej sa mu už toľko nedarí.
V hodnotení Svetového pohára skončil až jedenásty.
Náladu si zlepšil až na majstrovstvách Európy do 23 rokov, kde vybojoval individuálne i tímové striebro.
„Musel sa mi zmeniť nejaký detail, o ktorom neviem. A tým, že som postupne skazil niektoré preteky, prestal som si veriť. Teraz som sa snažil nájsť v sebe istotu, ktorú som mal pred dvoma rokmi. Na tréningu sa cítim výrazne lepšie, treba to ukázať aj v pretekoch,“ dodal.
Z olympiády chýbajú dve lode
Pred dvoma rokmi získali slovenskí vodní slalomári na olympiáde dve medaily. Striebornú kanoista Matej Beňuš, zlatú deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci.
Na štvrtom mieste skončila Jana Dukátová a piaty bol spomínaný Grigar.
Slováci na MS vo vodnom slalome 2018:
<>>
Jakub Grigar, Martin Halčin, Jakub Stanovský
<>>
<>>
Alexander Slafkovský, Michal Martikán, Matej Beňuš
<>>
<>>
Eliška Mintálová, Elena Kaliská, Michaela Haššová
<>>
<>>
Simona Maceková, Soňa Stanovská, Monika Škáchová
<>>
<>>
Soňa Stanovská – Ján Bátik
Na tomto šampionáte sú z týchto štyroch lodí len dve. Bratrancom Škantárovcom totiž zrušili ich kategóriu a Dukátová len nedávno začala s tréningom popri materských povinnostiach.
K najväčším medailovým nádejam Slovákov budú patriť jednoznačne kanoisti Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský.
„Keby bola medaila, tak budem šťastný, ale dúfam, že celému tímu sa podaria finálové umiestnenia a možno aj viac medailí,“ uviedol pre canoe.sk 35-ročný Slafkovský.
V aktuálnej sezóne má zo slovenského tria najlepšiu formu, keďže vyhral celkové poradie Svetového pohára.
„To, čo sa mi v tejto sezóne podarilo dokázať, je fajn, ale toto budú úplne iné preteky a ideme do nich všetci od nuly,“ dodal.
Kanoisti pokračujú v dominancii
Slovenskí kanoisti dokázali príslušenstvo k absolútnej svetovej špičke už v utorok, keď sa stali majstrami sveta v tímovej súťaži.
Zlatú medailu v tejto disciplíne získalo rovnaké trio už na ôsmom svetovom šampionáte za sebou.
„Som rád, že sme natiahli našu úspešnú sériu. Škoda, že sme nešli čistú jazdu, ale aj tak sme boli o dve sekundy rýchlejší ako súper,“ reagoval Martikán.
Na majstrovstvách sveta získal už 22. medailu (14 zlatých, 3 strieborné, 5 bronzových), čím si upevnil pozíciu neohrozeného lídra medailovej bilancie.
Skúsený Martikán sa stal aj víťazom stredajšej kvalifikácie. Do piatkového semifinále postúpili aj Slafkovský s Beňušom.
„Nešiel som na istotu, ale ani som sa príliš neplašil, aby som niečo nepokazil. Je tu točivejšia trať a asi mi to vyhovovalo. A ostatní šli možno voľnejšie," skonštatoval 39-ročný Martikán.
Na šampionáte štartuje aj 46-ročná kajakárka Elena Kaliská, ktorá je dvojnásobnou olympijskou víťazkou.