Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Dve osemfinálové dvojice, rekordy, sklamaní i šťastní. Čo zatiaľ vieme o MS 2018?

Irán siahal na historický postup do osemfinále. Na fotografii sklamaný Morteza Pouraliganji po zápase s Portugalskom. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 26. jún 2018 o 06:33

Takýto je stav MS 2018 pred utorkovými zápasmi v skupinovej fáze.

MOSKVA. Majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku (14. 6. - 15. 7.) majú za sebou záverečné kolo zápasov v A a B-skupine a opäť pribudlo niekoľko istôt, ale aj rekordných zápisov.

Po 36 zápasoch má istotu postupu do osemfinále osem tímov. V abecednom poradí sú nimi: Anglicko, Belgicko, Chorvátsko, Francúzsko, Portugalsko, Rusko, Španielsko a Uruguaj.

Známe sú aj dve osemfinálové dvojice aj s časom a miestom výkopu: Uruguaj - Portugalsko (30. júna, 20.00 h v Soči) a Španielsko - Rusko (1. júla, 16.00 h v Moskve / Lužnikách).

Kto sa balí domov?

Na cestu domov sa môžu baliť deviati účastníci ruského šampionátu.

Známe dvojice v osemfinále:

Uruguaj - Portugalsko (sobota 30. júna, 20.00 h v Soči)

Španielsko - Rusko (nedeľa 1. júla, 16.00 h v Moskve / Lužnikách)

K známej osmičke: Egypt, Kostarika, Maroko, Panama, Peru, Poľsko, Saudská Arábia a Tunisko pribudol v pondelok aj Irán, ktorý nevyužil historickú šancu na postup do vyraďovacej fázy.

Z tohto výpočtu je zrejmé, že Poliaci sú dosiaľ jediným tímom z Európy a Peruánci zasa z Južnej Ameriky, ktorí sa predčasne lúčia s reprezentačným vrcholom štvorročného obdobia.

Tri rekordy

Pondelkové zápasy priniesli aj vylepšenie troch rekordných zápisov. Počet pokutových kopov stúpol už na dvadsať, pričom doterajším maximom bolo 18 z MS 1990, 1998 a 2002.

A to sa majstrovstvá sveta sotva dostali do svojej druhej polovice. Aktuálne porovnanie s MS 2014 v Brazílii je ešte extrémnejšie, pred 4 rokmi futbalisti zahrávali iba 13 penált.

Ďalší rekord, aj keď zatiaľ iba vyrovnaný, sa týka vlastných gólov. Rus Denis Čeryšev v súboji proti Uruguaju bol už šiesty futbalista, ktorý strelil gól do siete svojho tímu na MS 2018.

Vyrovnal sa tým rekord z MS 1998 vo Francúzsku.

Predchádzajúcimi nešťastníkmi s "vlastencami" na MS v Rusku boli Aziz Bouhaddouz (Maroko), Aziz Behich (Austrália), Oghenekaro Etebo (Nigéria), Thiago Cionek (Poľsko) a Ahmed Fathy (Egypt).

Do tretice ešte jeden rekord ponúka aktuálny pohľad do štatistík MS 2018. Až 13 gólov doteraz padlo v tzv. nadstavenom čase, čiže po uplynutí 90 minút.

Jedným z dôvodov tejto novinky je aj v priemere o dve minúty dlhšia prestávka ako na predchádzajúcich svetových šampionátoch.

MS 2018 vo futbale v Rusku (14. 6.- 15. 7.):

/stav pred utorkovými zápasmi v skupinovej fáze/

Istota postupu do osemfinále (8): Anglicko, Belgicko, Chorvátsko, Francúzsko, Portugalsko, Rusko, Španielsko a Uruguaj.

Istota odchodu domov pred osemfinále (9): Egypt, Irán, Kostarika, Maroko, Panama, Peru, Poľsko, Saudská Arábia a Tunisko.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.