+ 22,1 s

58.

Ján Koristek

+ 10:37,2 min

OBERSTDORF. Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov získal na majstrovstvách sveta v Oberstdorfe zlatú medailu v skiatlone na 15+15 km. V nemeckom stredisku nechal za sebou päticu Nórov a dosiahol životný úspech.

Na striebornej priečke skončil so stratou 1,1 s Simon Hegstad Krüger, bronz vybojoval Hans Christer Holund.

Na MS 2019 v Seefelde bol Boľšunov štyrikrát strieborný, v sobotu sa v Oberstdorfe dočkal vytúženého prvého zlata.

Na úvodnom klasickom úseku si ani jeden z bežcov nevypracoval výraznejší náskok. Na čele sa postupne vytvorila sedemčlenná skupinka, v ktorej bol okrem Boľšunova a piatich Nórov ešte Andrew Musgrave. Brit ako prvý vypadol z boja o medaily.

Boľšunov vysokým tempom postupne "uštval" Emila Iversena i majstra sveta v šprinte Johannesa Hösflota Kläba. Po poslednom medzičase bolo jasné, že o zlato si to rozdajú Boľšunov, Holund a Krüger.

Holund na záverečnom stúpaní nasadil k trháku a vytvoril si mierny náskok. Boľšunov však stratu dohnal a pred nájazdom do cieľovej rovinky predviedol strhujúci finiš, na ktorý nenašiel odpoveď ani jeden z Nórov.

"Splnil sa mi sen, som veľmi šťastný. Na šampionát v Oberstdorfe som prišiel s cieľom získať zlato. Pevne verím, že to nie je moja posledná medaila z MS," povedal Boľšunov.

Líder celkového poradia Svetového pohára opäť potvrdil, že je špecialistom na dlhé trate.

Boľšunov nastupoval na sobotňajšiu súťaž s podmienkou za útok na Fína Joniho Mäkiho, ku ktorému prišlo na podujatí Svetového pohára v Lahti.

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Po štyroch strieborných konečne zlato. Boľšunov nechal za sebou všetkých Nórov