Bežci na lyžiach potvrdili dominanciu Nórska, Koristek zaostal o takmer päť minút

Hans Christer Holund.
Hans Christer Holund. (Autor: TASR/AP)
TASR|3. mar 2021 o 15:00

Nóri si podelili všetky cenné kovy.

MS v severskom lyžovaní 2021

Beh na lyžiach - 15 km voľne (muži) 

poradie

meno

krajina

čas

1.

Hans Christer Holund

Nórsko

33:48,7 min

2.

Simen Hegstad Krüger

Nórsko

+ 20,2 s

3.

Harald Östberg Amundsen

Nórsko

+ 35,6 s

4.

Alexander Boľšunov

Rusko

+ 43,7 s

5.

Arťom Maľcev

Rusko

+ 50,7 s

6.

Sjur Röthe

Nórsko

+ 55,3 s

7.

Martin Johnsrud Sundby

Nórsko

+ 55,9 s

64.

Ján Koristek

Slovensko

+ 4:52,6 min

OBERSTDORF. Nórsky bežec na lyžiach Hans Christer Holund získal zlatú medailu v stredajších pretekoch na 15 km voľne s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v Oberstdorfe.

Triumfoval s jednoznačným náskokom 20,2 sekundy pred krajanom Simenom Hegstadom Krügerom, dominanciu Nórov potvrdil na treťom mieste Harald Östberg Amundsen (+35,6).

"Je to veľká vec, asi najväčšia, aká sa mi v kariére podarila. Bol to pre mňa výborný deň a všetko išlo tak, ako som si naplánoval. V poslednom kole už so mnou lomcovali aj emócie a to mi dodalo ďalšiu energiu. K tomuto úspechu mi pomohlo veľmi veľa ľudí a na konci tejto cesty je zlatá medaila. Chcem ho venovať im všetkým," povedal Holund v rozhovore pre nórsku televíziu NRK.

Tridsaťdvaročný Holund pridal do zbierky druhé zlato zo svetových šampionátov, v roku 2019 na MS v Seefelde vyhral preteky na 50 km voľne s hromadným štartom. Minulý víkend bol v skiatlone bronzový.

Dvojnásobný olympijský víťaz Krüger pridal po druhom mieste v skiatlone druhé striebro na týchto MS. Dvadsaťdvaročný Amundsen získal prvú veľkú medailu napriek tomu, že v záverečnej pasáži ho postihol pád.

Obhajca titulu Martin Johnsrud Sundby obsadil 7. miesto s mankom 55,9 s na víťaza.

Nóri obsadili v Oberstdorfe všetky pódiové priečky aj v individuálnom šprinte klasicky, na pätnástke sa teraz všetci piati zmestili do najlepšej sedmičky. Dostali sa medzi nich iba Boľšunov na štvrtom a jeho krajan Arťom Maľcev na piatom mieste.

Vo štvrtok sú na MS na programe štafety žien, v piatok štafety mužov. Cez víkend vyvrcholia súťaže dlhými behmi na 30 resp. 50 km.

Dvadsaťštyriročný Koristek nevylepšil v konkurencii 102 štartujúcich svoju pozíciu z MS spred dvoch rokov v Seefelde, kde na rovnako dlhej trati klasickou technikou obsadil 61. priečku.

V prvej tretine po štarte sa pohyboval vo ôsmej desiatke, postupne si postavenie zlepšoval kontinuálne až do cieľa a napokon mu to stačilo na 64. miesto. V Oberstdorfe predtým štartoval minulý víkend v skiatlone, obsadil v ňom 58. priečku.

"Bolo to dnes veľmi veľké trápenie, vôbec nie som spokojný. Keby som to zvládol o minútku rýchlejšie, tak by som mohol povedať, že to je dobré. Bolo to náročné, vyčerpávali ma kopce a aj podmienky na trati sa zhoršovali," hodnotil Koristek.

"Šampionát mi nevyšiel podľa predstáv, hlavne dnes som chcel podať lepší výkon a zmestiť sa do päťdesiatky najlepších. Prípravu mi skomplikovala dvojtýždňová karanténa pred odchodom, napriek tomu som chcel dosiahnuť viac. Budeme sa musieť po sezóne zamyslieť, čo zlepšiť," doplnil.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Bežci na lyžiach potvrdili dominanciu Nórska, Koristek zaostal o takmer päť minút