Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Bežci na lyžiach potvrdili dominanciu Nórska, Koristek zaostal o takmer päť minút

Hans Christer Holund. (Autor: TASR/AP)
TASR|3. mar 2021 o 15:00

Nóri si podelili všetky cenné kovy.

MS v severskom lyžovaní 2021

Beh na lyžiach - 15 km voľne (muži) 

poradie

meno

krajina

čas

1.

Hans Christer Holund

Nórsko

33:48,7 min

2.

Simen Hegstad Krüger

Nórsko

+ 20,2 s

3.

Harald Östberg Amundsen

Nórsko

+ 35,6 s

4.

Alexander Boľšunov

Rusko

+ 43,7 s

5.

Arťom Maľcev

Rusko

+ 50,7 s

6.

Sjur Röthe

Nórsko

+ 55,3 s

7.

Martin Johnsrud Sundby

Nórsko

+ 55,9 s

64.

Ján Koristek

Slovensko

+ 4:52,6 min

OBERSTDORF. Nórsky bežec na lyžiach Hans Christer Holund získal zlatú medailu v stredajších pretekoch na 15 km voľne s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v Oberstdorfe.

Triumfoval s jednoznačným náskokom 20,2 sekundy pred krajanom Simenom Hegstadom Krügerom, dominanciu Nórov potvrdil na treťom mieste Harald Östberg Amundsen (+35,6).

"Je to veľká vec, asi najväčšia, aká sa mi v kariére podarila. Bol to pre mňa výborný deň a všetko išlo tak, ako som si naplánoval. V poslednom kole už so mnou lomcovali aj emócie a to mi dodalo ďalšiu energiu. K tomuto úspechu mi pomohlo veľmi veľa ľudí a na konci tejto cesty je zlatá medaila. Chcem ho venovať im všetkým," povedal Holund v rozhovore pre nórsku televíziu NRK.

Tridsaťdvaročný Holund pridal do zbierky druhé zlato zo svetových šampionátov, v roku 2019 na MS v Seefelde vyhral preteky na 50 km voľne s hromadným štartom. Minulý víkend bol v skiatlone bronzový.

Dvojnásobný olympijský víťaz Krüger pridal po druhom mieste v skiatlone druhé striebro na týchto MS. Dvadsaťdvaročný Amundsen získal prvú veľkú medailu napriek tomu, že v záverečnej pasáži ho postihol pád.

Obhajca titulu Martin Johnsrud Sundby obsadil 7. miesto s mankom 55,9 s na víťaza.

Nóri obsadili v Oberstdorfe všetky pódiové priečky aj v individuálnom šprinte klasicky, na pätnástke sa teraz všetci piati zmestili do najlepšej sedmičky. Dostali sa medzi nich iba Boľšunov na štvrtom a jeho krajan Arťom Maľcev na piatom mieste.

Vo štvrtok sú na MS na programe štafety žien, v piatok štafety mužov. Cez víkend vyvrcholia súťaže dlhými behmi na 30 resp. 50 km.

Dvadsaťštyriročný Koristek nevylepšil v konkurencii 102 štartujúcich svoju pozíciu z MS spred dvoch rokov v Seefelde, kde na rovnako dlhej trati klasickou technikou obsadil 61. priečku.

V prvej tretine po štarte sa pohyboval vo ôsmej desiatke, postupne si postavenie zlepšoval kontinuálne až do cieľa a napokon mu to stačilo na 64. miesto. V Oberstdorfe predtým štartoval minulý víkend v skiatlone, obsadil v ňom 58. priečku.

"Bolo to dnes veľmi veľké trápenie, vôbec nie som spokojný. Keby som to zvládol o minútku rýchlejšie, tak by som mohol povedať, že to je dobré. Bolo to náročné, vyčerpávali ma kopce a aj podmienky na trati sa zhoršovali," hodnotil Koristek.

"Šampionát mi nevyšiel podľa predstáv, hlavne dnes som chcel podať lepší výkon a zmestiť sa do päťdesiatky najlepších. Prípravu mi skomplikovala dvojtýždňová karanténa pred odchodom, napriek tomu som chcel dosiahnuť viac. Budeme sa musieť po sezóne zamyslieť, čo zlepšiť," doplnil.

Súvisiace články