Česko, Slovensko

Offroadsport

+ 28:37 min

RIJÁD. Talian Danilo Petrucci ako prvý jazdec MotoGP ovládol etapu na Rely Dakar, tradičnom novoročnom púštnom dobrodružstve v Saudskej Arábii.

Štvrtková etapa v okolí Rijádu s meranými úsekmi 346 km bola náročná pre navigáciu a v kategórii motocyklistov ju pôvodne vyhral Toby Price.

Austrálsky jazdec tímu Red Bull KTM Factory Racing však dostal dodatočne šesťminútovú penalizáciu za prekročenie rýchlosti v obmedzenom sektore a prepadol sa na piate miesto výsledkovej listiny.

Slovák Štefan Svitko pôvodne vo výsledkoch figuroval na osemnástom mieste, napokon s mankom 10 minút a 11 sekúnd na víťaza skončil šestnásty.

Pretekár Slovnaft Rally Teamu si v celkovej klasifikácii udržal deviate miesto. Za britským lídrom Samom Sunderlandom zaostáva o 22:50 min.

"Dnes to bola celkom pekná etapa - pláne, duny, ale aj nebezpečné kamene. Mne sa však nešlo dobre, už na 70. kilometri ma dobehol Martin Michek a prišli sme spolu do cieľa. Dúfam, že zajtra to bude lepšie," uviedol Svitko na instagrame.

Až za Svitka na desiate miesto priebežnej celkovej klasifikácie sa zaradil Španiel Joan Barreda Bort, ktorý približne na 265. km spadol z motorky a poranil si rameno. Zatiaľ nie je isté, či víťaz dvoch etáp bude pokračovať v pretekoch.

S určitosťou predčasne skončil Američan Skyler Howes. Po páde na hlavu síce došiel do cieľa a v celkovom poradí bol piaty, ale pre viaceré zranenia musel do nemocnice a ešte aj dostal osemhodinové penalizáciu.

V automobiloch bol najrýchlejší Juhoafričan Henk Lategan na Toyote, ktorý predstihol o takmer dve minúty deväťnásobného šampióna WRC Sebastiena Loeba. Tretí najlepší čas zajazdil Argentínčan Lucio Alvarez (+2:10).

Celkovo vedie Katarčan Nasser Al-Attiyah. Český jazdec Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom skončili na 32. mieste s mankom 28:37 min. V celkovom hodnotení im patrí 23. priečka.