Aj belgická ministerka sa stretla s Infantinom s dúhovou páskou na rukáve

SITA|24. nov 2022 o 18:29

Predtým tak spravila aj nemecká ministerka zahraničných vecí.

DAUHA. Kapitáni európskych výberov nemôžu na futbalových majstrovstvách sveta v Katare beztrestne nosiť na rukávoch pásku v dúhových farbách s nápisom One Love na podporu kampane, ktorej cieľom je propagácia inklúzie a diverzity vo futbale aj v spoločnosti.

V stredajšom večernom súboji Belgičanov proti reprezentácii Kanady v základnej F-skupine (1:0) tak spravila belgická ministerka zahraničných vecí Hadja Lahbibová.

FIFA pohrozila žltou kartou

Lahbibová mala takúto pásku na rukáve aj počas stretnutia s prezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Giannim Infantinom.

Práve FIFA v úvode šampionátu pohrozila tímom, že takto sfarbené kapitánske pásky síce môžu použiť, ale pod hrozbou žltej karty pre hráča v úvode duelu.

Kapitánsku pásku v dúhových farbách chceli nosiť kapitáni siedmich európskych výberov - Anglicka, Holandska, Walesu, Belgicka, Švajčiarska, Nemecka a Dánska.

Katar ako dejisko MS 2022 totiž dlhodobo čelí kritike za porušovanie ľudských práv či kriminalizáciu homosexuality.

Lahbibová na twitteri zverejnila fotografiu, na ktorej má na sebe dres a šál belgickej reprezentácie a dúhovú pásku na ľavom ramene. K snímke napísala: "Moje srdce patrí našim Červeným diablom!"

Svoj postoj vyjadrili aj Nemci

Uvedenú hrozbu zo strany FIFA v stredu gestom kritizovali aj nemeckí futbalisti, ktorí pred súbojom proti Japoncom (1:2) pózovali na tímovej fotografii a prekryli si pri tom ústa pravačkami.

"Bolo to znamenie od tímu, od nás, že sa nám FIFA snaží nasadiť náhubok," ozrejmil kouč nemeckého výberu Hans-Dieter Flick.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Nancy Faeserová, ktorá má v krajine na starosti aj šport, tiež mala na rukáve dúhovú pásku s nápisom One Love a sedela hneď vedľa Infantina počas spomenutej prehry svojich s Japoncami.

Na sociálny sieťach zverejnila fotografiu a doplnila k nej: "One Love" (v preklade Jedna láska, pozn.).

MS vo futbale 2022

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»MS vo futbale 2022»Aj belgická ministerka sa stretla s Infantinom s dúhovou páskou na rukáve