Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Mečíř: Svetová skupina je kvalitou ďaleko pred nami

Kapitán slovenského tímu Miloš Mečíř (vpravo) a Lukáš Lacko. (Autor: TASR)
SITA|15. sep 2013 o 21:43

Ak chcú Slováci zabojovať o návrat do svetovej skupiny, musia v budúcej sezóne odohrať v Davis Cupe tri víťazné zápasy.

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti sú tam, kde boli pred rokom. A tiež niekoľko rokov predtým.

Domácim víťazstvom nad Švédmi (3:2) si udržali príslušnosť k I. skupine euroafrickej zóny, ale svetová skupina je stále veľmi ďaleko.

"Kedysi sme sa držali v elitnej spoločnosti mužského tenisu, ale to sme mali hráčov vyššie v rebríčku ako dnes. Myslím si, že súčasné tímy vo svetovej skupine sú ešte ďaleko pred nami. Môžeme sa tam dostať, ale musí prísť ideálna konštelácia viacerých podmienok aj dobrej formy všetkých hráčov. A to sa tento rok nestalo," tvrdí dlhoročný daviscupový kapitán Miloslav Mečíř.

Lacko zachraňoval

V záchranárskom súboji proti Švédom nenastúpil pre zranenie najlepší slovenský tenista Martin Kližan.

Úlohy náhradnej jednotky sa však výborne zhostil Lukáš Lacko, ktorý vyhral obe svoje dvojhry. Najprv zdolal Markusa Erikssona a pod ťarchou zodpovednosti za stavu 2:2 aj Isaka Arvidssona. Oboch 3:0 na sety.

"Trochu mu dnes zväzovala zodpovednosť, ale som rád, že som to zvládol v troch setoch. V tomto daviscupovom zápase som si dobre zahral, dokonca aj štvorhru. Bola to pre mňa aj dobrá príprava na ďalšie turnaje, lebo mi predtým chýbala herná prax a najmä víťazné zápasy," konštatoval 25-ročný rodák z Piešťan Lacko.

Na otázku, či vidí reálne postup medzi 16-člennú elitu, v ktorej Slováci chýbajú od roku 2006, Lacko poznamenal: "Je to viacero faktorov, ktoré musia do seba zapadnúť. Žreb, výhoda domáceho prostredia, loptičky, ale najmä forma a zdravotný stav. Ak sa to všetko zbehne, je tam možnosť bojovať o svetovú skupinu. Aj v tomto roku sme mali šancu. Ak by sme zvíťazili na Ukrajine, mohli sme hrať so Švédmi barážový zápas o postup. To je však keby."

Mečíř verí, ze Martin sa ešte zlepší

Slovenskou dvojkou v súboji so severanmi bol Andrej Martin. Víťazstvom nad slabým Arvidssonom a prehrou so snaživým bojovníkom Erikssonom potvrdil, že herne ešte dvojkou v tíme nie je.

"Andrej Martin sa zlepšuje z roka na rok, ale neurobil nejaký extrémny skok. Zatiaľ má najlepšie výsledky z antuky, no nie je to ešte hráč, ktorý by bol schopný súperiť rovnocenne so svetovými tenistami. Skôr poráža hráčov, ktorí majú podobný rebríček ako on. Nemá nejaké extra víťazné údery, ale dobrú techniku pri sieti. Svojou húževnatosťou a bojovnosťou vie psychicky rozobrať súpera. Verím, že na budúci rok bude lepší ako teraz," zhodnotil Martina Mečíř.

Potrebujeme tri víťazstvá

Jeho zverenci sa meno najbližšieho súpera v I. skupine euroafrickej zóny dozvedia zo žrebu možno už najbližšiu stredu a možno až v októbri.

Zatiaľ je isté len to, že ak chcú zabojovať o návrat do svetovej skupiny, musia v budúcej sezóne odohrať v Davis Cupe tri víťazné zápasy. A to nie je v pozícii nenasadeného tímu málo.

"Pokiaľ dostaneme hocikoho z nasadených, nebude to ľahký súper. Treba si uvedomiť, že takých, ako sme my, čo sa snažia o postup medzi elitu, je v dnešnom tenise veľmi veľa. Samozrejme, veľká výhoda by bola, ak by sme mohli začínať doma. Povrch v NTC chlapci dobre poznajú, veď na ňom hrajú a trénujú už niekoľko rokov," reagoval Mečíř.

Súvisiace články