+ 0 s

46.

Lukáš Kubiš

+ 5:59 min

TRENTO. Majstrom Európy v cestných pretekoch cyklistov do 23 rokov sa na šampionáte v talianskom Trente stal Belgičan Thibau Nys. Druhý skončil Talian Filippo Baroncini a tretí bol Juan Ayuso zo Španielska.

Slovák Lukáš Kubiš prišiel do cieľa na 46. mieste s odstupom 5:59 min na víťaza. Jeho krajania Adam Foltán, Tobias Vančo, Pavol Rovder, Filip Lohinský a Matúš Štoček preteky nedokončili.

Cyklistov čakala necelých 134 km dlhá trať, na programe bolo desať okruhov so stúpaním Povo (sklon 4,7 percenta, pozn.). Po prvom kole boli všetci Slováci v pelotóne, no neskôr postupne nestačili nastolenému tempu.

Rozhodovalo sa v záverečnom špurte 35-členného balíka, kde mal najviac síl Belgičan Nys. Osemnásťročný rodák z mesta Bonheiden potvrdil dobrú formu, keďže na národnom šampionáte do 23 rokov skončil druhý.

Medzi ženami sa Majsterkou Európy stala Holanďanka Ellen van Dijková. Druhá skončila v pretekoch s hromadným štartom žien Liane Lippertová z Nemecka a tretia bola Litovčanka Rasa Leleivyteová.

Slovenská reprezentantka Tereza Medveďová preteky nedokončila.

Ženy mali na programe 107 km dlhú trať, ktorá mala osem okruhov v uliciach mesta. Slovenská cyklistka stratila kontakt s pelotónom po treťom kole, v tom čase sa viaceré pretekárky pokúšali o únik.

Pred predposledným okruhom boli vpredu van Dijková z Holandska, Romy Kasperová z Nemecka a Soraya Paladinová z Talianska. Z tejto skupinky si vystúpila van Dijková a prišla si do cieľa pre titul.