Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Mbappé sa stretol s Pelém. Brazílčan je z Francúza uchvátený

Legendárny Pelé a Kylian Mbappé. (Autor: SITA)
SITA|3. apr 2019 o 10:07

Mladík má brazílsky štýl, myslí si Pelé.

PARÍŽ. Keď francúzsky mladík Kylian Mbappé minulý rok skóroval vo finále futbalových MS v Rusku do siete Chorvátska (4:2), stal sa iba druhým tínedžerom, ktorému sa to podarilo v súboji o svetový titul.

Vôbec prvý a na dlhé desaťročia aj posledný bol Brazílčan Pelé, ktorý rovnaký kúsok predviedol ešte na šampionáte vo Švédsku v roku 1958. Podľa mnohých najlepší hráč futbalových dejín sa vtedy presadil ako 17-ročný, proti hostiteľskej krajine (5:2) skóroval dva razy.

Dlhé mesiace si títo dvaja na diaľku vymieňali slová uznania a obdivné chvály. V utorok sa však Pelé a Mbappé konečne stretli v jednom z parížskych hotelov.

Pamätný zápas proti Argentíne

Pôvodne sa mali zísť už vlani v novembri, ale 78-ročnej legende to napokon nedovolil zdravotný stav. Na stretnutie týchto dvoch osobnosti pozvali aj zástupcov médií, no tí nemali možnosť klásť otázky.

"Myslím si, že mi závidí, preto sa ma pokúša napodobniť," zažartoval Pelé uvoľnenej atmosfére. "Jeho štýl a spôsob, akým hrá, je skôr ´Latino´. Dokonca by som povedal, že je taký brazílsky. Škoda, že nikdy nehral za FC Santos (Pelého niekdajší klub, pozn.). Ešte však nie je neskoro," dodal 3-násobný majster sveta.

Mbappého vzostup bol priam raketový. V reprezentácii debutoval v marci 2017 ešte ako hráč AS Monako. V lete toho istého roka sa presunul do parížskeho St. Germain a o necelých dvanásť mesiacov vyhral majstrovstvá sveta.

Najpamätnejší výkon na MS v Rusku predviedol v osemfinálovom zápase proti Argentíne (4:3), v ktorom strelil dva góly, vybojoval jedenástku a pred očami Lionela Messiho predvádzal svoju kozmickú rýchlosť.

Mbappé je nepredvídateľný

Mbappé verí, že v budúcnosti by sa mohol vyrovnať Pelému a do zbierky pridať ešte aspoň dva tituly svetového šampióna. "Štatisticky je to určite možné. Mojím cieľom je vyhrať opäť MS, pretože Francúzsko je veľký futbalový národ. V roku 2022 sa o to určite pokúsime," poznamenal 20-ročný útočník.

Pelé priznal, že francúzske mužstvo z MS 2018 mu pripomenulo skvelé brazílske tímy zo 60. rokov minulého storočia.

"Mbappé vraví, že Francúzsko bude pripravené vyhrať ďalšie MS, ale mal by vedieť, že aj Brazília sa na ne poriadne pripraví," podotkol Pelé. Pristavil sa aj pri hre francúzskeho mladíka, na ktorom ho uchvátilo vysoké tempo a inteligencia.

"Neustále mení svoju hru, je nepredvídateľný, a to je jeho hlavná výhoda oproti ostatným hráčom," poznamenal legendárny Juhoameričan, ktorý počas kariéry nastrieľal viac ako tisícku gólov. "Toľko gólov bude naozaj ťažké streliť, a to aj vtedy, keď pripočítam tie z Playstation a tréningov," zakončil s úsmevom Mbappé.

Súvisiace články