BRATISLAVA. O tom, či Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) akceptuje verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) v prípade kauzy olympijského šampióna v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha, alebo sa proti nemu odvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) do Lausanne, sa definitívne rozhodne najneskôr 18. decembra 2017.
Hoci v nedeľu 3. decembra o polnoci uplynula 45-dňová lehota na vyjadrenie sa IAAF k verdiktu, tá v rámci svojich pravidiel využila možnosť predĺženia lehoty o ďalšie dva týždne.
Panel expertov sa nevyjadril
"V pondelok 4. decembra IAAF doručila Slovenskému atletickému zväzu a aj mne list, v ktorom informuje o predĺžení lehoty na vyjadrenie sa v mojom prípade o dva týždne v súlade s pravidlami IAAF.
Dôvod tohto kroku je, že IAAF doteraz nedostala vyjadrenie svojho panela expertov - IAAF Doping Review Board - ktorý posudzuje môj prípad.
V liste z IAAF je taktiež uvedené, že hraničný termín, do ktorého sa musia vyjadriť, je 18. december 2017,“ informoval Matej Tóth v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Gabriel Bogdányi zo Slovenského atletického zväzu.
Ako je známe, disciplinárna komisia SAZ vedená profesorom Ivanom Čillíkom na zasadnutí 4. októbra 2017 v Bratislave rozhodla, že Matej Tóth neporušil antidopingové pravidlá a zrušila mu dočasný dištanc, ktorý mu v júni udelila IAAF.
Disciplinárka šesť týždňov od svojho prvého zasadnutia skúmala expertízy dodané Matejom Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016.
Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 – 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca.
Prípad nie je ukončený
Na základe tejto jedinej odchýlky, navyše len tesnej, experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu. Podľa nich názoru Tóth pravdepodobne manipuloval s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód (autológna transfúzia).
DK SAZ preskúmala nielen Tóthom dodaný 250-stranový s 25 prílohami od 7 odborníkov v oblasti hematológie a metabolomiky zo 6 krajín, ale nechala si vypracovať vlastné posudky.
Expertízy Kevina Hamptona, popredného britského hematológa a odborníka na biologické pasy športovcov, a tiež profesora Tomáša Káru, špičkového českého kardiochirurga s bohatými skúsenosťami v oblasti športovej medicíny (so zameraním sa na riadenie krvného obehu a záťažovú fyziológiu) na Klinike kardiovaskulárnych chorôb na prestížnej Mayo Clinic v americkom Rochestri, podľa DK SAZ potvrdili zistenia expertov, ktorí vypracovali posudky pre Tótha.
Prípad teda 18. decembra 2017 stále nie je definitívne ukončený.
Ak sa IAAF a jej panel expertov nestotožní s vysvetleniami poskytnutými Matejom Tóthom, môže sa riadiaci orgán svetovej atletiky ešte obrátiť na Športový arbitrážny súd.