Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Radil mu Hossa, príkladom je preňho Jurčo. Daňo zmenil agenta, stále myslí na NHL

Marko Daňo. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
TASR|5. aug 2019 o 11:06

Daňo si hľadá nový klub.

TRENČÍN. V NHL sa doteraz objavil v dresoch štyroch klubov, no sezónu 2018/2019 strávil prevažne vo farmárskej AHL.

Slovenský hokejista Marko Daňo je v súčasnosti bez angažmánu, naďalej však myslí na návrat do najprestížnejšej súťaže sveta.

Pomôcť so získaním nového zamestnávateľa mu má aj agent, ktorý už zastupoval viacerých Slovákov.

Winnipeg, Colorado, Winnipeg

Sezóna 2018/2019 nebola pre Daňa ideálna. Začiatkom októbra 2018 sa ocitol na listine nechránených hráčov, z ktorej si ho stiahol klub Colorado Avalanche.

V klube však pôsobil iba mesiac, v novembri sa opäť cez waiver listinu vrátil do organizácie Winnipegu Jets.

Nie však do prvého tímu, ale do farmárskeho Manitoba Moose.

V 51 zápasoch získal solídnych 30 bodov (12 gólov, 18 asistencií), na pozvánku na vyššie poschodie zámorského hokeja však čakal márne.

Rovnako tak aj na kvalifikovanú ponuku a 1. júla sa stal neobmedzeným voľným hráčom.

Jednoducho povedané, v súčasnosti je bez klubového angažmánu a zamieriť môže kamkoľvek.

Daňo: Nemôžem vyskakovať

"Je to niečo nové. Už som v živote veľa preskákal, no takúto situáciu som ešte nemal. Pripravujem sa však rovnakým spôsobom ako v predošlých ročníkoch. Som trochu v očakávaní z toho, čo príde," uviedol Daňo pre TASR.

"Stále som pozitívne naladený a verím, že sa objaví možnosť dvojcestnej zmluvy v zámorí. Teraz je akési tichšie obdobie, keď sa hráči veľmi nepodpisujú, no myslím si, že od pondelka (5. augusta, pozn.) by sa to malo ubrať určitým smerom. Uvidíme," pokračoval.

V zámorských súťažiach strávil päť kompletných sezón, pôsobil v organizáciách štyroch klubov NHL a v najprestížnejšej lige odohral 138 zápasov.

Vo veku 24 rokov verí, že by mohol nájsť spôsob, ako sa vrátiť medzi hokejovú smotánku.

"Prakticky celú sezónu 2018/2019 som odohral na farme, takže veľmi nemôžem vyskakovať. Snažíme sa nájsť vhodný tím, v ktorom by sa naskytlo aj nejaké voľné okienko v prvom mužstve. NHL je naďalej moja priorita. Myslím si, že stále mám na tú ligu. Verím, že po dobrej letnej príprave sa do nej znovu prebojujem."

Radil mu aj Hossa

Bezprostredne po otvorení trhu s voľnými hráčmi (1. júla) podpísali zmluvy viaceré hviezdy NHL, postupne sa však k slovu dostávajú aj ďalší hráči.

Počas júla však Daňo nemal od svojho agenta veľa pozitívnych správ, preto sa rozhodol pre zmenu. Dôveru vložil do rúk uznávaného Ritcha Wintera, ktorý má so slovenskými hokejistami dlhoročné skúsenosti.

V minulosti už zastupoval Žigmunda Pálffyho, Miroslava Šatana, Mariána Hossu, v súčasnosti sú jeho klientmi aj Martin Marinčin či Richard Pánik.

"Sme v kontakte a mal by mať pre mňa niečo pripravené. Viem, že oslovil viacero tímov, takže som zvedavý, aká bude ich reakcia. Rozprával som sa o tom aj s Mariánom Hossom i ďalšími chalanmi z Trenčína," priznal Daňo.

"Free agency sa začala už 1. júla a ja som tri týždne nemal na stole žiadne ponuky. Všetci agenti oslovujú kluby, s ktorými majú lepšie vzťahy. Preto som sa po troch týždňoch čakania rozhodol pre zmenu agenta, ktorý má zase iné kluby, ktoré môže osloviť. Verím, že niečo nájde," doplnil.

Príkladom je Jurčo

Štvornásobného účastníka MS motivuje aj príklad Tomáša Jurča, ktorý sa po zdravotných problémoch rozhodol podpísať zmluvu v AHL.

V nej sa mu individuálne darilo a po triumfe v Calder Cupe sa dohodol na ročnom kontrakte s Edmontonom Oilers.

"Aj on je dôkaz, že sa všetko dá, pokiaľ tomu človek verí a najmä ak sa vytvorí plán, ktorý vyjde. Aj Tomáš prešiel k Ritchovi Winterovi, s ktorým to vymysleli tak, že najskôr podpísal zmluvu v AHL. V nej hral výborne, po výmene do Charlotte ju vyhral a našiel si cestu do NHL. Verím, že aj mne sa to nejako podarí a že sa stretneme v NHL," priznal.

Tomáš Jurčo. (Autor: Archív SME - Gabriel Kuchta)

Golf je preňho výzvou

Daňo má za sebou dvojmesačnú prípravu a najbližšie dni strávi na ľade s Duklou Trenčín.

Doterajšiu časť tréningového procesu absolvoval najmä v Banskej Bystrici a Prievidzi, pod vedením Branislava Bendíka a Romana Švantnera pracoval na korčuľovaní i ďalších zručnostiach.

"Každý rok sa snažím zrýchliť a myslím si, že tie veci, ktoré sme zaradili do tréningu, mi v tom pomôžu. Počas každého leta sa snažím aj zhodiť nejaké kilogramy, aby som bol ľahší, obratnejší a rýchlejší. Celkom sa mi to darí, preto verím, že sa to prejaví. Nejde ani tak o samotné zhadzovanie kilogramov, ale skôr o premenu tuku na funkčné svaly."

Daňo sa počas prvého augustového víkendu predstavil na charitatívnom golfovom turnaji pod organizačnou taktovkou Petra Bondru. Rovnako ako pre mnohých hokejistov je golf aj pre Daňa vítaným spestrením letnej driny.

"Golf je pre mňa zároveň aj výzva, pretože sa rád zlepšujem vo všetkom čo robím. Myslím si, že mi ide celkom dobre. Vždy si ho rád zahrám. Mám kamaráta, s ktorým chodíme po rôznych ihriskách, on má však hendikep 6,5, takže pri mojom hendikepe 27 je náročné s ním súperiť. Snažím sa však zlepšovať a doťahovať sa na neho," dodal Daňo.

Súvisiace články