Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Zdravý Hamšík trénuje na 80 percent, upozorňuje nielen na Lewandowského

Marek Hamšík na tréningu Slovenska pred EURO 2020. (Autor: TASR)
TASR|11. jún 2021 o 14:20

Ivan Schranz mal naordinovaný pokoj a netrénoval s tímom Štefana Tarkoviča.

PETROHRAD. Mysle slovenských futbalistov sa štyri dni pred vstupom do EURO 2020 už naplno sústredia na prvý zápas proti Poľsku (pondelok 14. júna).

Od piatka sa začala do detailov ladiť príprava na dôležitý vstup do turnaja proti štvrťfinalistovi uplynulého šampionátu, uviedol na mediálnom termíne v petrohradskom tréningovom centre uzdravený kapitán Slovákov Marek Hamšík.

"Trénoval už riadne s tímom, zaťaženie má na 80 percent. Možno by sa dalo aj viac, ale nechceme zbytočne riskovať," povedal na mediálnom termíne lekár slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Baťalík.

S tímom stále netrénoval a mal naordinovaný pokoj útočník Ivan Schranz. "Schranz je v pokojovom režime. Zvyšok mužstva je v pohode, samozrejme, že každé ráno príde ktosi s nejakým problémom, ale do 48 hodín vyriešime, čo treba," dodal.

Hamšík: Problémy sú už za mnou

Tridsaťtriročný stredopoliar, na ktorého sa bude reprezentačný tréner Štefan Tarkovič mimoriadne spoliehať, má z prvých dní v Rusku výborné dojmy.

"Všetko ide ako má. Pekné tréningové centrum, pekné ihrisko, pekný hotel. Sme radi, že sme na takomto veľkom turnaji a zatiaľ si to užívame," povedal špílmacher.

Pre fanúšikov reprezentácie potvrdil dobrú správu, že zranenie lýtka sa výrazne zlepšuje a proti Poliakom by mal byť k dispozícii:

"Vyzerá to tak, že problémy sú už za mnou, odtrénoval som dva plné tréningy. Ak to takto bude aj ďalej pokračovať, určite budem k dispozícii. Teším sa. Ja osobne som toľko ako tím neodtrénoval, takže toho ešte nemám plné zuby."


Celý slovenský tím sa v ruskom dejisku striktne pohybuje v "bubline" a opora mužstva si želá, aby sa mu vyhli koronavírusové problémy, aké trápia ďalších súperov Slovenska v E-skupine zo Švédska a Španielska:

"Zaklopem si, dúfam, že nám sa to vyhne. Aby sme neboli pozitívni na covid. Patrí k tomu, snažíme sa byť v bubline a dodržiavať všetky opatrenia. Hádam to bude dobré."

Slováci majú v hlave len Poliakov

Čas výkopu do úvodného duelu sa neúprosne kráti, priestor tak už dostala konkrétna príprava na súpera.

"Taktické veci sa bez debaty musia doladiť. Od dnes začíname prípravu na prvého súpera, iba toho máme v hlave. Prvý zápas bude naozaj veľmi dôležitý, musíme sa dobre pripraviť. Hlavne aby sa nám vyhýbali zranenia, aby sme boli všetci trénerovi k dispozícii," skonštatoval Hamšík.

Slovenský tvorca hry má už prestupom do tureckého Trabzonsporu vyriešenú aj klubovú budúcnosť po šampionáte. Môže sa tak dokonale sústrediť na ME.

"Bolo to veľmi rýchle, Trabzonspor prejavil veľký záujem, išli si doslova po mňa a tréner mal o mňa obrovský záujem. Už sa tak môžem naplno sústrediť na reprezentáciu, na výkony a na výsledky Slovenska na EURO. Tešíme sa, že to už vypukne, budeme už od dnes pozerať aj ďalšie zápasy na turnaji."

V kabíne sa hovorí o postupe

Ambície Slovenska, ktoré sa na EURO 2016 vo Francúzsku kvalifikovalo ako debutant v ére samostatnosti do osemfinále, sú opäť postupové:

"Sme v podobnej situácia ako na predchádzajúcich šampionátoch, nie sme favoritmi. Ale futbal je nevyspytateľný a myslím si, že Slovensko má na to silu, aby postúpilo zo skupiny. Musíme ale podať také výkony, aby sme si to zaslúžili. Bez toho to nepôjde, určite to bude veľmi náročné."

Hamšík zaznamenal reprezentačný debut práve proti Poľsku vo februári 2007, no veľa si už z neho nepamätá. Aktuálny výber tímu portugalského kouča Paula Sousu považuje za favorita:

"Vidím ich ako silného súpera s veľmi silnými hráčmi. Lewandowski je určite najnebezpečnejší. Myslím, že celkovo sú tím, ktorý uvažuje o postupe a proti nám budú favoriti.

Pri debute som odohral pár minút, veľa si nepamätám. Dlhšie sme sa s nimi nestretli, ale majú dobré výsledky a vždy sa vedeli kvalifikovať," zamyslel sa líder tímu, ktorý si v Neapole zahral aj s Piotrom Zieliňskim:

"Pre mňa je Zieliňski najtalentovanejší hráč, s ktorým som kedy hral."

Viac o EURO 2020 / 2021

Súvisiace články