Majoroš a Jančula spomínajú, ako skolili Čechov

Tibor Jančula (vľavo) a Jozef Majoroš. (Autor: PAVOL FUNTÁL)
Ladislav Harsányi|3. sep 2009 o 23:06

Bývalí reprezentanti sa zamýšľajú, ako by sme v sobotu mohli opäť tromfnúť našich susedov.

Bol 24. august 1997. Slovenská futbalová reprezentácia pokorila na Tehelnom poli Česko 2:1 a súperovi definitívne zabuchla dvere na majstrovstvá sveta. Gólovými katmi Čechov boli Tibor Jančula a Jozef Majoroš.

Česi k nám prišli rok po tom, ako sa vyštverali na strieborný stupienok na EURO 96. Zgrupovaní z popredných európskych klubov. Vedeli, že prehra by pre nich znamenala koniec v kvalifikácii (mimochodom, dnes je situácia podobná).

Tibor Jančula

Narodený: 16. júna 1969 v Bernolákove

Post: útočník

Hráčska kariéra: ČH, Dunajská Streda, Viktoria Žižkov, Salzburg, Slovan Bratislava, Fortuna Düsseldorf, Beveren, Ferencváros Budapešť

Reprezentácia: 29 zápasov, 9 gólov

Dnes: podnikateľ

S čistou hlavou

Ako brali Slováci vtedajší zápas s Čechmi? „Pripravovali sme sa ako na každý iný zápas. Mali sme výborných hráčov, partiu, ktorá vychádzala veľmi dobre aj mimo ihriska. Pre mňa však bol špecifický tým, že som hrával českú ligu. Pociťoval som to ako osobnú prestíž. Dokázať Čechom, že aj my tu na Slovensku vieme hrať futbal. Šli sme do toho naplno, ale s čistou hlavou," vraví Jozef Majoroš.

Vtedajšiu situáciu približuje Tibor Jančula takto: „Pred zápasom bola ešte teoretická šanca na postup, tak pre Čechov, ako aj pre nás. Česi sa odpísali tým, že s nami prehrali. My sme ešte chvíľu žili. Tiež som mal ambíciu dokázať vicemajstrom Európy, že taký veľký rozdiel medzi nami nie je. Osobne sme sa poznali s českým hráčmi, ja som tiež hrával českú ligu, nuž to bolo vyburcované."

Gól do šatne

Jozef Majoroš

Narodený: 19. marca 1970 v Košiciach

Post: útočník

Hráčska kariéra: ZTŠ Košice, Banská Bystrica, Nitra, Viktoria Žižkov, Petra Drnovice, Slovan Bratislava, Aris Solún, Artmedia Petržalka, Debrecín, Šoproň, Parndorf, Báč

Reprezentácia: 23 zápasov, 5 gólov

Dnes: tréner Slovana U17

Tréner Jozef Jankech dal dohromady jednoliaty tím. Ani rýchly gól Čechov z 15. minúty, keď Ladislava Molnára prekonal Vladimír Šmicer, Slovákov nepoložil.

„Verili sme si. Český gól síce prišiel skoro, trochu nás zabrzdil. Postupne sme však prevzali iniciatívu. Pred Tiborovým gólom som mal veľmi dobrú šancu, no prestrelil som bránku. Potom však prišiel vyrovnávajúci gól a v druhom polčase sme skóre otočili," spomína Majoroš.

Jankech zložil jedenástku typologicky veľmi dobre. „V tom čase som v Nemecku hrával z druhej vlny v zálohe. Boli sme útočne naladení, vpredu boli Jožkovia - Majoroš a Kožlej, a ja som podporoval útok z ľavej strany. Igora Bališa som poznal veľmi dobre, vedel som, v čom sú jeho prednosti. Z ľavej strany som prebehol až k prvej žrdi. Našiel ma tam, a tak sme vlastne dali vyrovnávajúci gól. Dôležité bolo, že sme sa nepoložili. Druhý polčas bol v našej réžii a po vylúčení Kozla už všetko nahrávalo na našu stranu," vraví Jančula, autor gólu do šatne.

Šimon nevidel pre ofinu

Začiatkom druhého polčasu Majoroš vyrobil penaltu. Prvý z nich vyrobil penaltu. Česi protestovali ostošesť, taliansky rozhodca Ceccarini ukázal nekompromisne na biely bod. Lenže brankár Pavel Srníček jedenástku Júliusa Šimona kryl. Dostal za to od spoluhráčov vynadané?

„Nebol čas, aby sme mu vynadali. Museli sme sa oklepať a ísť ďalej. Doberali sme si ho až po zápase," vraví Majoroš, ktorý si na to spomína takto: „Vnikol som do šestnástky, videl som, že Kozel išiel k zemi do šmýkačky. Ja som si loptu posunul a preťal moju dráhu. Podľa mňa jednoznačná penalta. Rozhodca pískal. Na tú situáciu nezabudnem."

Jančula bráni Šimona:„Na ospravedlnenie Ďusa treba povedať, že mu vtedy padla ofina do očí a nevidel. Preto tú jedenástku nepremenil." Len pripomeňme, že Šimon mal už vtedy frizúru na spôsob kolena.

jancula.jpg

Tibor Jančula - Foto: Štartfoto

Hlavičková obluda Majoroš

Rozhodujúci moment prišiel v 55. minúte. Všetko zariadila dvojica Jančula - Majoroš. Prípravná fáza gólovej akcie patrila prv menovanému. Ako ju opisuje po dvanástich rokoch?

„Z ľavej strany som si obhodil jedného českého hráča, už si presne nespomínam, kto to bol. Centroval som ľavou nohou, Srníček loptu ešte tečoval, padlo to Jožovi na hlavu. A viete, Majoroš je hlavičková obluda. Počas celej kariéry dal asi dva góly hlavou. A na oba som mu nahral ja."

Čo na to Majoroš? „Myslím si, že som dal hlavou viac gólov ako dva, nuž ale, keď to hovorí Tibor... Tie dva, čo spomína, na ne si pamätám aj ja. Proti Česku to bolo takto: Srníček bol von z bránky, motal sa tam aj Suchopárek. Ja som sa snažil hlavu nastaviť tak, aby lopta padla za nich. Vyšlo to," odpovedá Majoroš.

So slovenskou vlajkou v okne

Česi zobrali vtedy prehru športovo. „S Kožlejom i Nedvědom sme sedeli spolu v hoteli. Ten ani nevedel, kto to je Igor Bališ. Ubehal ho, bol extrémne rýchly. Pavel nestíhal. Nakoniec Igor nebránil jeho, ale on musel Igora. V ten deň sme boli lepší ako oni, prehrali a zobrali športovo," pripomína Jančula, ktorý si vymenil dres s Poborským, tak ako sa pred zápasom dohodli.

kopa.jpg

Foto: Štartfoto

Pre Jančulu i Majoroša to bol jeden z najkrajších zážitkov v reprezentácii „Hrával som v českej lige a návrat do Drnovíc som si vychutnal. Bol to pre mňa jeden z najkrajších zápasov mojej reprezentačnej kariéry," oprašuje pamäť Majoroš a pokračuje: „Pred duelom mi spoluhráči hovorili, že Česi sú lepší, nemáme na nich a prehráme 0:3. Po zápase som ja bol na koni. Do Drnovíc som dorazil so slovenskou vlajkou na zadnom okne auta. Vskutku som si to vychutnal." Pekné spomienky má aj na trénera Jankecha: „Super človek, veril v hráčov, vedel ich motivovať, pripraviť ich. Dobre zložil mužstvo, vyšlo to."

„Pre mňa to bol tiež top zápas, ešte dodnes z toho žijeme... Na také veci sa nezabúda, na atmosféru po zápase. Obaja sme mali šťastie na góly. A človek, keď sa nad tým zamyslí, i teraz má zimomriavky na tele. Zážitok až do konca života," dopĺňa Jančula.

Škoda len, že po tejto výhre sa nádej na postup onedlho rozplynula. „Remizovali sme v ďalšom zápase s Juhosláviou, vyrovnávajúci gól sme dostali pred koncom a tam sa to zlomilo. Takže už nebola šanca ani na baráž," konštatuje Majoroš.

Hákliví na rýchlosť

Ako vidia pozíciu oboch mužstiev pred sobotňajším zápasom? „Určite sme vo veľkej výhode, že Česi musia. Nechcem to zakríknuť, ale som presvedčený, že kvalifikáciu máme rozohranú tak, že postúpime. Naši konkurenti sa medzi sebou vybijú, aj keď možno aj my nejaký bod ešte pustíme. Máme to najlepšie rozohrané," púšťa sa Jančula do úvah pred veľkým súbojom.

„Verím, že s Čechmi uhráme dobrý výsledok. A pre mňa je taký každý, okrem prehry. Hráči si psychicky veria a na niektorých postoch máme lepších hráčov ako súper. Moderný futbal sa hrá po krajoch a tam máme dobré typy hráčov, aby to doplnili do útoku, do šestnástky. Krajní záložníci, ale aj obrancovia pripomínajú klasické krídla z minulosti. Máme vhodnejšie typy a to môže rozhodnúť zápas," myslí si.

Podobný názor má aj Majoroš: „Česi sú tiež hákliví na rýchlosť, čo sa ukázalo už v prvom zápase. Šesták či Jendrišek svojou rýchlosťou platili na súpera. Stopéri a ďalší obrancovia mávajú problém s rýchlosťou. Dnešný futbal je v podstate už len o rýchlosti a nasadení," zdupľoval Majoroš.

„Bude to pre nás ťažký zápas. Máme psychickú výhodu najmä v tom, že na rozdiel od Čechov nemusíme vyhrať. Nemusíme bezhlavo útočiť, môžeme si na šance počkať. Máme rýchlostné typy, ktoré dokážu ísť do otvorenej obrany. Koller je strelec, ale máme tam hráčov, ktorí ho dokážu ubrániť,"zamýšľa sa Jančula.

Česi nás chcú uspať

Slováci vedú tabuľku. Pred Čechmi majú sedem bodov náskok. Majú i lepší káder? „Výhoda je na našej strane, ale šance sú úplne vyrovnané. Nemáme až o toľko lepších hráčov. Azda iba na niektorých postoch. I v Prahe to bolo vyrovnané, ale mali sme i šťastie," vravel Majoroš.

„Česi nás chcú uspať, nech si myslíme, že sme majstri sveta. To tu už raz bolo," povedal Jančula, ktorý nesúhlasí s chlácholením českých odborníkov, že Slováci sú dnes lepší v hre dopredu ako súper. A upozorňuje: „Baroš je stále pán futbalista. Ak by sme to brali po postoch a v akých kluboch hrajú, azda by vyšli z toho Česi i lepšie. Ak má niektorý z útočníkov deň, rozhodne zápas. Futbal je o chybách."

Prípadný štart českého špílmachra Tomáša Rosického, ktorý nehral vážny zápas už viac ako rok a pol, považujú za výhodu. „Nebude to pre neho ľahký zápas ako proti San Marínu, že príde a ihneď sa chytí. Pochybujem, že bude hrať od začiatku. Bol by to veľký risk od trénera," myslí si Majoroš.

majoros.jpg

Jozef Majoroš - Foto: Štartfoto

„Je malá pravdepodobnosť, že by mu zápas vyšiel. Futbal sa oklamať nedá. Bez prípravy sa nedá nastúpiť do takého ťažkého zápasu," doplnil Majoroša Jančula.

Český futbal má vo svete v porovnaní so Slovákmi parádny kredit. I vo vzájomnej konfrontácii zväčša vyhrával náš rival. „Nebol to komplex. Skôr rozdiel v kvalite. Hrávali vo veľkých kluboch. U nás sa hráči stále menili," vyslovil sa Majoroš.

Jančula by dal mladého Weissa od začiatku

Žolíkmi v zápase môžu byť i výnimoční mladíci Stoch a Weiss. „Sú vynikajúci a veľmi sebavedomí. A hlavne vpredu sú nenormálne silní," zamyslel sa Majoroš, ktorý oboch trénoval v mládežníckej devätnástke. „Bolo by však ťažké pre nich nastúpiť v zápase od začiatku. Skôr by som ich poslať v závere na dvadsať či tridsať minúť. Nech prinesú impulz."

Jančula je odvážnejší, s kolegom nesúhlasí. „Mladého Weissa by som bez váhania postavil do základnej zostavy. Má neskutočné ťahy. Čechov by mohol zaskočiť. Trénuje vo svetovom mančafte. Určite by sa z toho neposral. My Slováci sa vždy niečoho bojíme. Hľadáme si alibi. Pritom Angličania postavili Owena a Rooneyho už ako sedemnásťročných." S mladým Weissom by zariskoval. „Chápem trénera Vlada. Má to špecifické, lebo je to jeho syn. Objektívny fanúšik musí uznať, že tam patrí," domnieva sa.

Dlhoroční spoluhráči sú optimisti. „Stačí nám remíza. Česi to majú ťažšie. Sú v horšej situácii. Na deväťdesiatpäť percent som presvedčený, že postúpime," prognózuje Jančula „A verím, že slovenský futbal sa zobudí a naštartuje ľudí okolo futbal," uzavrel Majoroš.

Futbalové dvojčatá zápas neuvidia naživo. Majoroš má povinnosti ako tréner dorastu Slovana. Jeho tím hrá v Stropkove.

„Lepšie si to vychutnám pred televíziou. Uvidím opakované zábery. Hľadisko ma ruší," vysvetľuje Jančula. Považuje za objektívneho fanúšika, ktorý ocení i hru súpera. „Nie som zaslepený. Futbalom sa zabávam," vravel

Bývalí reprezentanti sú vraj veľmi pokojní fanúšikovia. Nekritizujú, nehrešia. „Mám smolu. Pozerám sa na hru z pohľadu trénera. Premýšľam, čo by som vylepšil," tvrdí Majoroš.

ruky.jpg

Foto: Štartfoto

Slovensko - Česko 2:1 (1:1)

24. 8. 1997 - Bratislava, kvalifikácia MS 1998

Góly: 44. Jančula, 55. Majoroš - 14. Šmicer, ČK: 69. Kozel. Rozhodoval Ceccarini (Tal.), 25 000 divákov.

Slovensko: Molnár - Tittel - I. Kozák (42. Karhan), Špilár, Kinder - Bališ, Tomaschek, Šimon (84. T. Zátek), Jančula - Kožlej (79. Ujlaky), Majoroš. Tréner: Jozef Jankech.

Česko: Srníček - Kozel - Látal, Horňák, Suchopárek - Poborský (64. Slončík), Bejbl, Nemec, Nedvěd (56. P.Vlček) - Kuka, Šmicer. Tréner Dušan Uhrin.

Nachádzate sa tu: