Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Lintner: Ak Slovan a Košice odídu, profesionálny hokej na Slovensku zanikne

Richard Lintner. (Autor: SITA)
Marián Szűcs|16. feb 2015 o 14:04

Bývalý hráč nehovorí o kandidatúre na post šéfa hokejového zväzu. Chce však byť pripravený.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.

BRATISLAVA. Majster sveta z Göteborgu Richard Lintner končí hokejovú kariéru. Na tlačovej konferencii, ktorú včera narýchlo zvolal, to však bola vedľajšia téma.

Pred médiá predstúpil manažér v obleku a s odvážnymi plánmi. Lintner chce začať upratovanie v slovenskom hokeji.

Hovoril o zmenách, ktoré potrebuje slovenská extraliga. Je proti odchodu Slovana Bratislava a Košíc do zahraničnej súťaže. A spomenul aj voľby prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktoré budú v júni.

Na otázku, či mieni kandidovať, odvetil: „Bol by som dobrým prezidentom zväzu? Momentálne takú ambíciu nemám.“

Zároveň však nevylúčil, že sa na voľbách zúčastní. „Bude to téma po majstrovstvách sveta. Verím, že diskusia vytvorí úzky okruh ľudí, ktorí by sa o ten post mohli uchádzať,“ naznačil Lintner.

.

Generálne upratovanie

Tvrdí, že chce hlavne spustiť diskusiu o problémoch, ktoré trápia slovenský hokej. „Môj plán na najbližšie mesiace je získavať čo najviac informácií, diskutovať s ľuďmi o situácii v slovenskom hokeji. Keď príde čas, chcem byť pripravený pomôcť čo najviac,“ reagoval.

„Aj silné firmy potrebujú raz za čas generálne upratovanie. V našom hokeji teraz naň bude priestor. Dobrá správa je, že neexistuje človek v hokejovom dianí, ktorý by istú formu generálneho upratovania nepodporoval,“ pokračoval Lintner.

Nepáči sa mu, že Slovan Bratislava v prípade ukončenia svojho pôsobenia v KHL chce hrať v inej zahraničnej súťaži a nie v domácej extralige.

„Bola by to obrovská rana pre imidž extraligy, ktorá by bola nezvrátiteľná. Na rovinu – ak Slovan a Košice odídu do českej ligy, profesionálny hokej na Slovensku zanikne,“ tvrdí Lintner.

Vizitka R. Lintnera

Narodil sa 15. 11. 1977 v Trenčíne.

V drafte 1996 si ho vybral Phoenix, v NHL odohral v rokoch 1999 - 2003 za Nashville, New York Rangers a Pittsburgh dovedna 112 zápasov (8 gólov + 12 asistencií).

V Európe hral vo Švédsku, Švajčiarsku, Fínsku, Bielorusku, v tejto sezóne nastúpil za Trenčín v 17 zápasoch (2+5).

V reprezentácii odohral 105 zápasov, strelil 14 gólov, má zlato z MS v Göteborgu 2002 aj bronz z Helsínk 2003.

Čechov nebude treba

Podľa neho by to nebolo spojenie českej a slovenskej ligy, ale odchod dvoch najsilnejších klubov do konkurenčnej súťaže.

O tejto téme hovoril už aj s generálnym manažérom Slovana Marošom Krajčim. O budúcnosti klubov sa rozhoduje teraz a podľa Lintnera by bolo po voľbách šéfa zväzu už neskoro.

„Je veľká šanca, že extraliga sa dostane na takú úroveň, aby vyrokovala s českou ligou v budúcnosti oveľa prijateľnejší a výhodnejší formát. A myslím, že nepreháňam - môže sa stať, že neprejde veľa rokov a slovenská liga nebude českú potrebovať,“ odvážne vyhlásil 37-ročný rodák z Trenčína.

V prvom rade je podľa neho dôležité zlepšiť imidž súťaže, čomu by výrazne pomohol návrat Slovana. „Nemyslím si, že hokejový rozdiel medzi českou a slovenskou ligou je taký výrazný, aký je v imidži. V Česku sú ľudia presvedčení, že ich liga je dobrá. Na Slovensku to nie je také jednoznačné,“ rozoberal. „Liga má obrovský potenciál, ktorý sa dá naplniť omnoho rýchlejšie, než sa mnohým zdá,“ dodáva.

dv118_r323.jpg

Lintnerova radosť po premenenom nájazde na MS 2002. FOTO - TASR

Nie boj, ale súťaž

Lintner má za sebou debaty so skúsenými hokejistami, ktorí sa vrátili do extraligy. Hovoril aj s Miroslavom Šatanom.

„Slovenskému hokeju svitá na veľmi dobré časy. Toto nie je boj proti niekomu. Je to o tom, aby sme spolu prišli k výsledku, ktorý bude prospešný pre všetkých. Nikto, koho poznám, nemá ambíciu v hokeji bojovať. Keď, tak súťažiť. A to je rozdiel,“ uviedol Lintner.

„Ľudia mi hovoria – s tým sa nedá nič spraviť. Ja sa pýtam – a skúsili ste to? Tak ja to vyskúšam,“ naznačil. „Keď niečomu verím, idem si za tým a vo veľkej väčšine sa mi to aj podarí. Verím, že to bude mať zmysel. Teraz je príležitosť zmeniť veľa vecí. Beriem to ako výzvu.“

Osobnosti o Lintnerovom konci

Ján Filc, tréner majstrov sveta 2002: "Rišo bude chýbať na ľade aj v kabíne. Bol jeden z tých, ktorí mali dar spájať hokejové majstrovstvo s výborným ľudským prístupom. Cením si, že som mohol s ním stráviť veľa pekných hokejových chvíľ. Ako obranca bol pravák dobre využiteľný na presilovku, čo nie je hokejovo všedný zjav, a najmä konštruktívny hráč vhodný na dobýjanie súperovej bránky. Ak mám vybrať jeden veľký moment z nášho spoločného pôsobenia v reprezentácii, je to jeho realizácia samostatného nájazdu v semifinále majstrovstiev sveta 2002 v Göteborgu proti domácim Švédom. Práve jeho gól vtedy rozhodol o našom postupe do finále. Navyše, on tú situáciu nielen výborne zvládol na ľade, ale neskôr ju vedel aj náležite odľahčiť. V tomto bol výnimočný.“

Július Šupler, bývalý tréner slovenskej reprezentácie: "Je to jeho slobodné rozhodnutie. Určite si dobre premyslel, čo bude robiť ďalej. Rišovi však treba poďakovať za všetko, čo urobil pre hokej na Slovensku najmä ako hráč. A nie iba v Trenčíne, ale predovšetkým v slovenskej reprezentácii. Bol to ofenzívny typ obrancu, ktorý si vždy vedel na ľade zastať svoje miesto. Presadil sa aj v zámorí, hral v kvalitných európskych ligách i v KHL. Podľa mňa ešte mohol hrať. Melanchólia teraz nie je na mieste. Vždy bol platným hráčom, navyše Rišo bol vždy veselá kopa. Vedel veci odľahčiť, vedel v mužstve urobiť náladu. Vzácny typ človeka, ktorý sa dokázal uplatniť aj ako spolukomentátor v televízii. Aj tam ukázal svoje vlohy a danosti. Verím, že sa podobne výrazne presadí aj na manažérskom poste, medzi hokejovými funkcionármi, teda všade tam, kde bude ochotný pomôcť." (sita)

Súvisiace články