Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Bénes o netradičnom nápade: Uvidíme, koľko panákov ľudia vykúpia

László Bénes (vľavo). (Autor: Marius Becker SITA/AP)
TASR|9. apr 2020 o 10:55

Slovák verí, že sa Bundesliga obnoví.

BERLÍN. Nemecké futbalové kluby sa po pauze spôsobenej pandémiou koronavírusu postupne pripravujú na obnovenie Bundesligy.

Slovenský reprezentant László Bénes verí, že súťaž by sa mohla opäť rozbehnúť 9. mája. V jeho klube Borussia Mönchengladbach začali trénovať v menších skupinách a potom po dvojiciach.

"Mali sme aj desať dní individuálne tréningy doma. Teraz sa dostávame do tempa opäť po skupinách a snáď po Veľkej noci budeme opäť trénovať spolu. Tréneri nám už naznačili spoločné tréningy a obnovenie súťaže 9. mája vidím ako reálny dátum.

V týchto dňoch trénujeme najmä streľbu, máme pozičné hry, hráme dvaja na dvoch. Potom, keď sme v skupinách, každá má svojho brankára a trénujeme štandardné situácie obranné i útočné.

Tréneri skupiny miešajú, podľa toho, čo od nás vyžadujú. Máme aj kondičné tréningy," povedal Bénes v rozhovore pre oficiálnu webovú stránku Slovenského futbalového zväzu.

Umelí diváci sú lepší ako prázdne miesta

Hoci Bundesliga sa v prípade reštartu dohrá bez divákov, vedenie Borussie vyhlásilo, že na tribúny dá vyrobiť umelých fanúšikov, ktorých si budú môcť ľudia kúpiť.

Bénes túto iniciatívu kvituje.

"Keď som počul o tom prvýkrát, tak som sa pousmial a nápad sa mi zapáčil. Je to lepšie, ako hrať pred prázdnymi sedadlami. Uvidíme, koľko panákov fanúšikovia vykúpia."

Viaceré kluby prešli do úsporného režimu a realizačným tímom s hráčmi znížili platy.

V Borussii zatiaľ k tomuto kroku nepristúpili.

Časť platov ponúknu zamestnancom

"Vedenie klubu nás k takémuto opatreniu nevyzvalo, ale hráči a realizačný tím sme si sadli a dohodli sa, že časť našich platov ponúkneme ďalším zamestnancom klubu. Úspešní budeme len vtedy, keď budeme spolu držať aj v ťažkých chvíľach.

V Nemecku sa mimo bydliska smie vychádzať len po dvojiciach, prípadne spolu len rodiny. Rúška ľudia zatiaľ nosiť nemusia, dvoch alebo troch ľudí s nimi som videl v obchode, inak vôbec.

Keď sme na štadióne, tak po tréningu sa dlho nezdržiavame v šatni, rýchlo sa osprchujeme a ideme domov. Plníme aj prísne hygienické a dezinfekčné nariadenia. Napríklad, pred tréningami sa prezliekame v dvoch kabínach..."

Každý deň volá s rodičmi

Bénes udržiava každodenný kontakt so svojimi najbližšími. "V Nemecku je so mnou aj priateľka, takže spolu trávime veľa času.

Kúpili sme si psa, staráme sa o neho, keďže je malý. Priateľka každý deň varí a niekedy jej aj ja pomôžem. Pozrieme si aj film či seriál. S kamarátmi si zahráme cez internet hry na konzolách. Každý deň si volám s rodičmi.

Telefonovali sme si aj v čase, keď nebola karanténa. Je to náš zvyk. Samozrejme, rozprávame sa aj o tom, aká je situácia doma. Opatrenia na Slovensku sú prísnejšie ako v Nemecku - páči sa mi nosenie rúšok, rukavíc v obchodoch či odstup."

V kontakte je najmä so Špalekom

Slovenský stredopoliar je v kontakte aj s trénermi reprezentácie a s viacerými spoluhráčmi z národného tímu.

"Volal som aj s trénerom Pavlom Hapalom a aj s jeho asistentom Otom Brunegrafom. Rozprávali sme sa, že je škoda, že sa baráž v júni neodohrá. Je to logický krok, lebo ak sa rozbehnú súťaže, isto budeme hrať vkuse aj v júni.

Na reprezentačné zrazy sa však tešíme, čakajú nás veľké zápasy. Zo spoluhráčov v národnom tíme najviac komunikujem s Nikolasom Špalekom, s ním si píšem a volám každý deň.

Rozprávame si, ako to vyzerá u nich v Taliansku a ako u nás v Nemecku. Oni to majú náročnejšie ako my alebo na Slovensku. Vzájomne sa podporujeme a želáme si, aby sa život čo najskôr vrátil do starých koľají."

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články