Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Kuzminová sa vracia. Všetko vyzerá byť fajn, vraví členka jej tímu

Anastasia Kuzminová sa opäť súťažne predstaví v pretekoch Svetového pohára. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 8. dec 2016 o 10:04

Slovenská biatlonistka vynechala pre materské povinnosti posledné dve sezóny Svetového pohára.

POKLJUKA. Na biatlonovú elitu čaká v najbližších štyroch dňoch kolo Svetového pohára v slovinskej Pokljuke a slovenskí priaznivci s napätím očakávajú, ako dopadne návrat do súťažného diania v podaní Anastasie Kuzminovej.

Dvojnásobná olympijská šampiónka necelých sedemnásť mesiacov po narodení dcérky Olivie vybehne do piatkových rýchlostných pretekov žien na 7,5 km. V sobotu by v prípade potrebného výsledku v šprinte mala absolvovať stíhačku na 10 km a v nedeľu bude členkou slovenskej štafety na 4x 6 km.

Kuzminová má predbežne v pláne okrem Pokljuky aj budúcotýždňový štart v českom Novom Meste na Morave.

Okrem Kuzminovej sa v Pokljuke predstavia aj sestry Paulína a Ivona Fialkové a tiež Terézia Poliaková. Jana Gereková tento Svetový pohár vynecháva, namiesto toho sa predstaví na podujatí IBU Cupu v talianskom Ridnaune.

Je namotivovaná

Trénerka ženskej reprezentácie SR Anna Murínová sa teší, že Kuzminová pomôže štafete. "S Nasťou sme komunikovali, trénovala v Obertilliachu. Je zdravotne v poriadku, teší sa na prvý štart a všetci sme v očakávaní, kam sa zaradí, ako zamieša karty. Samozrejme, chceme v štafete zájsť pekný výsledok, verím, že do desiateho miesta. Mala som v hlave poradie úsekov, ale - pochopiteľne - s Jankou Gerekovou, takže to budem musieť zmeniť," uviedla štyridsaťtriročná Anna Murínová na špecializovanom webe biathlon-info.sk.

Kuzminová má z Pokljuky jedno druhé, tretie a štvrté miesto z troch rôznych disciplín. Slovinské stredisko je špecifické vysokou nadmorskou výškou 1345 m. V redšom vzduchu sa horšie behá, čo môže mať vplyv na strelecké výkony.

Najlepšie umiestnenie v Pokljuke zaznamenala Kuzminová v šprinte v roku 2010.

"Záverečné sústredenie sme absolvovali v rakúskom Obertilliachu, kde boli veľmi dobré podmienky na najazdenie posledných objemových tréningov a vyladenie niektorých detailov pred prvým štartom. Všetko vyzerá byť fajn, ale ťažko predpovedať," avizovala členka Kuzminovej tímu Natália Prekopová.

"Nasťa predsa len vynechala dve súťažne sezóny, ak nerátam marcovú kvalifikáciu na IBU Cupe v Martelli. Je zdravá, namotivovaná a pozitívne naladená. To je dôležité. Prvý ostrý štart v piatok nám ukáže lepší obraz, ako na tom je."

Fialková chce ísť do Top 25

Zatiaľ jedinou Slovenkou s bodmi vo Svetovom pohári 2016/2017 po úvodnej trojici pretekov vo švédskom Östersunde je Paulína Fialková.

S tridsiatimi dvoma bodmi jej priebežne patrí 32. priečka.

"Teším sa, lebo ešte som v Pokljuke nezažila škaredé počasie. Má svoje čaro. Pretekáme sa tu často, mám odtiaľto veľmi dobré aj veľmi zlé spomienky. Dúfam, že tento rok odídem s dobrými. Niektoré časti trate - najmä zjazdy - sú nebezpečné. Bude záležať na snehových podmienkach," upozornila Fialková.

Paulína Fialková má ako jediná Slovenka body v tejto sezóne Svetového pohára. (Autor: TASR)

Jej úlohou bude zbierať body a posunúť sa v hodnotení Svetového pohára do Top 25, aby sa v Novom Meste dostala do pretekov s hromadným štartom.

"Zatiaľ som nad tým neuvažovala, ale, samozrejme, chcem sa tam dostať. Dúfam, že sa to podarí a doženiem aj tú jednu absenciu z úvodu sezóny."

Muži pôjdu v nezmenenom zložení

Muži SR by mali absolvovať všetky zostávajúce preteky SP v starom roku v nezmenenom zložení, teda štvorica Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla a Michal Šíma. Najskúsenejší Kazár potrebuje zabudnúť na nedávne 92. miesto z rýchlostných pretekov v Östersunde.

"Musím priznať, že som si bol pred sezónou istý, že mi to na strelnici pôjde, ale Östersund - aj tie vetry tam - mi vzali kúsok z istoty. Pokljuka tiež býva zradná, takže dúfam, že sa s tým vyrovnám," verí Kazár.

Program 2. kola Svetového pohára v biatlone:

Pokljuka (Slovinsko) - od 9 do 11. decembra:

Piatok 9. 12.: rýchlostné preteky mužov na 10 km (11.30 h)

Piatok 9. 12.: rýchlostné preteky žien na 7,5 km (14.15)

Sobota 10. 12.: stíhacie preteky mužov na 12,5 km (11.45)

Sobota 10. 12.: stíhacie preteky žien na 10 km (14.45)

Nedeľa 11. 12.: štafety mužov na 4x 7,5 km (11.15)

Nedeľa 11. 12.: štafety žien na 4x 6 km (14.30)

"S Pokljukou sa mi spájajú spomienky na začiatky v SP, kde som prvý raz siahal na body. Skončil som tuším 38., no ešte sa body udeľovali iba do Top 30. Takže odvtedy sem chodievam rád," pokračoval na webe biathlon-info.sk.

Kazár zároveň pripomenul pamätný a suverénne najlepší výsledok Miroslava Matiaška v jeho kariére: "S Pokljukou si spájame Mirove šieste miesto spred siedmich rokov. Slovinské stredisko je pre nás odvtedy symbolickým miestom, kde sa dajú dosiahnuť veľké veci, keď človeku všetko sadne," dodal.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.