Čech v AHL napodobňoval opicu. Za rasizmus dostal trest na 30 zápasov

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|21. jan 2022 o 22:30

Kryštof Hrabík dostal exemplárny trest.

SPRINGFIELD. V Amerike riešia hokejový škandál. Vznikol pri konflikte dvoch hokejistov s českými a konžskými koreňmi.

Dvadsaťdvaročný Kryštof Hrabík začal v AHL svoju prvú sezónu. Výraznú časť z nej si však bude odpykávať trest.

Český krídelník San Jose Barracuda sa počas minulotýždňového zápasu proti Tucson Roadrunners dostal do stretu s protihráčom Bokom Imamom. Rodák z Montrealu má oboch rodičov pôvodom z Konžskej demokratickej republiky.

Hrabík urobil na súpera čiernej pleti gesto opice. Odvtedy nehral ani v jednom zápase a na ľad sa s najväčšou pravdepodobnosťou vráti až 3. apríla. Vedenie AHL totiž Čechovi udelila exemplárny trest na 30 zápasov.

AHL vo vyhlásení uviedla, že Hrabík môže 12. marca požiadať o odpustenie zvyšku trestu, dovtedy však musí absolvovať niekoľko sedení a kurzov na tému rasizmu a inklúzie.

„AHL stojí za Bokom,“ uviedol komisár AHL Scott Howson. „Je nespravodlivé, aby ktorýkoľvek hráč bol vystavený komentárom alebo gestám vzhľadom na svoju rasu. Každý by mal byť posudzovaný len na základe ich hokejových schopností, ako spoluhráč v šatni a ako člen hokejovej komunity.“

Konanie českého hokejistu odsúdili v spoločnom vyhlásení aj San Jose Sharks a farmársky tím Barracuda.

„Ospravedlňujeme sa Bokovi, organizácii súpera, AHL, ako aj fanúšikom a celej hokejovej komunite. Tieto činy sú v priamom rozpore s hodnotami našej organizácie.“

Dvadsaťpäťročný Kanaďan Boko Imama už v minulosti čelil rasistickým útokom v januári 2020. Obranca Brandon Manning z tímu Bakersfield Condors dostal za nadávky súperovi päťzápasový trest.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: