Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Športové podujatia sa môžu konať aj pri počte nad 50 osôb (minúta po minúte)

Ilustračná fotografia. (Autor: SME - Miro Mezei, Adobe Stock)
Jerguš Radačovský, Juraj Berzedi, Jakub Benko|30. sep 2020 o 11:00

Hokejová liga sa začne už v piatok, pokračuje aj futbal.

Koronavírus v športe: Priebeh sme sledovali naživo (minúta po minúte)

22:15 Športovú minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

22:10 V HC Košice je koronavírus

Dvaja hráči extraligového klubu HC Košice mali pozitívny test na COVID-19. Klub už vykonal opatrenia minimalizujúce rozšírenie ochorenia v tíme a jeho okolí, pričom hráči už nastúpili do karantény.

19:20 Maratón v Košiciach sa v nedeľu uskutoční

"V súlade s dnešným aktualizovaným znením vyhlášky upravujúcej podmienky pre konanie hromadných podujatí dnes môžeme konštatovať, že maratónska vytrvalosť sa vyplatila a v nedeľu 4. októbra budeme môcť na štarte 97. ročníka Medzinárodného maratónu mieru privítať 200 maratónskych bežcov.

Pretekať sa bude na novokoncipovanej trati pozostávajúcej z desiatich okruhov s dĺžkou 4,2 km. Okruh bude vytýčený na uliciach Hlavná a Moyzesova ulica. Priestor štartu a cieľa ostáva bezo zmeny," znie reakcia organizátorov.

17:48 Tipos extraliga sa začne podľa plánov, už tento piatok

Informáciu priniesol facebookový profil Tipos extraligy. "V piatok začne sezóna. Zoznam zápasov, ktoré sa budú môcť v piatok 2.10 odohrať zverejníme už čoskoro," píše sa v statuse.

V piatok je na programe šesť duelov: HC'05 Banská Bystrica - HC Mikron Nové Zámky (17.30 h), HC Dukla Ingema Michalovce - HC Slovan Bratislava (18.00), DVTK Jegesmedvék Miškolc - HK Dukla Trenčín (18.00), HC Košice - HKM Zvolen (18.00), HC 07 Detva - MHK 32 Liptovský Mikuláš (18.00), HK Poprad - HC Nitra (19.00).

Otázny je štart Nových Zámkov, ktoré minulý piatok ohlásil 20 pozitívne testovaných členov klubu na koronavírus. Účastník Tipos extraligy následne pozastavil tréningový proces a hráčov poslal do izolácie.

16:32 Fortuna liga bude pokračovať, chýbať budú diváci

Najvyššia slovenská futbalová súťaž napriek vyhláseniu núdzového stavu v krajine a rôznym obmedzeniam zameraným na boj proti šíreniu koronavírusu bude pokračovať.

Zmenou oproti doterajšie stavu bude len to, že hrať sa bude pred prázdnymi tribúnami.

Vedenie Fortuna ligy po informácii Úradu verejného zdravotníctva o možnom organizovaní podujatí nad 50 ľudí potvrdilo, že liga bude pokračovať.

Vedenie následne informovalo o pokračovaní súťaže bez účasti divákov.

"Avizované zrušenie športových podujatí, ani avizovaný maximálny počet 50 ľudí na športových podujatiach vrátane hráčov, realizačných tímov, organizátorov a pod. nie sú realitou.

Fortuna liga tak bude pokračovať v štandardnom programe s jedinou výnimkou. Na zápasoch nebudú môcť byť prítomní diváci. Doteraz mohlo byť na štadiónoch 1000 resp. 500 fanúšikov," uvádza sa na webe ÚLK.

16:12 Športové podujatia sa môžu konať aj pri vyššom počte ako 50 osôb

Športové podujatia na Slovensku sa aj po 1. októbri 2020 môžu konať aj pri vyššom počte účastníkov ako 50 osôb. V tlačovej správe o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Všeobecne platí obmedzenie, ktoré umožňuje organizovať hromadné podujatia pre maximálne 50 osôb vrátane organizátorov.

"V prípade kultúrnych alebo športových podujatí platí, že ak počet osôb vystupujúcich v mene organizátora, napríklad účinkujúcich, športovcov alebo organizačného tímu presiahne počet 50, podujatie sa môže uskutočniť, avšak bez prítomnosti obecenstva," uvádza ÚVZ SR.

V prípade sedenia na športových hromadných podujatiach je podľa hygienikov organizátor povinný zabezpečiť sedenie obecenstva len v každom druhom rade.

V praxi to znamená, že ligové súťaže či súboje reprezentácie sa môžu konať aj pri počte účastníkov prevyšujúci stanovený limit.

Napríklad hokejové stretnutia by sa v prípade celkového limitu 50 osôb nemohli vôbec uskutočniť, pretože počet hráčov a členov realizačných tímov oboch družstiev presahuje túto hranicu.

15:24 Zápasy hádzanárok preložili z Púchova do Viedne

Slovenské hádzanárky napokon odohrajú dva tohtotýždňové prípravné zápasy s Rakúskom vo Viedni. Kompetentní ich pre sprísnené opatrenia preložili z pôvodného dejiska v Púchove.

Zverenky trénera Pavla Streichera nastúpia vo Viedni proti Rakúsku v piatok o 19.30 h a v sobotu o 13.00 h.

"Pôjde iba o neoficiálne tréningové zápasy za zatvorenými dverami," informoval Martin Simonides zo Slovenského zväzu hádzanej (SZH). Aj v Púchove sa malo hrať vzhľadom na aktuálnu situáciu bez prítomnosti divákov i médií.

Slovenky mali už v stredu nastúpiť v prípravnom zápase s Českom v Zubří, no ten po dohode oboch strán zrušili.

Dôvodom bolo niekoľko pozitívnych prípadov na nový koronavírus v českom tíme, odohratie stretnutia komplikovali aj sprísnené opatrenia na Slovensku.

15:20 Opatrenia sú pre amatérsky futbal je to likvidačné, zhodujú sa zväzy

Do päťdesiatky na podujatí sa rátajú aj hráči a organizátori. Pre amatérsky futbal to znamená, že sa zápasy budú hrať bez divákov. Šéfovia regionálnych futbalových zväzov sa zhodujú, že zápasy bez divákov nemajú zmysel.

„Nevieme si to predstaviť. Pre amatérsky futbal je to absolútne likvidačné,“ tvrdí šéf Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.

„Výhodu by to malo len z hľadiska tréningového procesu a hernej praxe hráčov. Inak hrať futbal na dedinách a v malých mestách bez divákov nemá zmysel. Je to tam jediná zábava a keď im to máme zobrať, to nech sa radšej nehrá,“ doplnil vedúci sekretár BFZ Ján Farbula.

Dostávam veľa správ k tomu, že niektoré veci nemajú logiku a sú zlé. Úplne s tým súhlasím. Nepýtajte sa ma, prečo to tak je. Nikto z ľudí v pandemickej komisii neovláda zákulisie športu, terminológiu, tak sa stáva, že opatrenia sú zle sformulované.


Ján Krošlák, poslanec OĽaNO a bývalý tenista

15.03 Budú počítať ľudí na štadiónoch kukláči? Asi nie, vraví poslanec Krošlák

Športové podujatia aj ligové súťaže by mohli pokračovať aj naďalej napriek sprísneným opatreniam vlády súvisiacim s pandémiou koronavírusu.

"Verím, že šport dostane výnimku a zápasy sa odohrajú pod podmienkou, že budú bez divákov," povedal poslanec za OĽaNO a bývalý tenista Ján Krošlák.

"Dostávam veľa správ k tomu, že niektoré veci nemajú logiku a sú zlé. Úplne s tým súhlasím. Nepýtajte sa ma, prečo to tak je. Nikto z ľudí v pandemickej komisii neovláda zákulisie športu, terminológiu, tak sa stáva, že opatrenia sú zle sformulované," dodal Krošlák.

14:24 SZĽH musí vyriešiť zásadný problém

Predstavitelia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) vnímajú pozitívne stredajšie rokovania zástupcov zväzov s predstaviteľmi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) i vlády.

V prípade, ak v piatok odštartuje nový ročník Tipos extraligy, však musí SZĽH vyriešiť zásadný problém s rozhodcami.

Vedenie zväzu sa s nimi stále nedohodlo na novej zmluve a ak sa tak do piatku nestane, arbitri odmietajú zápasy rozhodovať.

"Je to stále otvorená a horúca téma. Predpokladám, že to vyriešime v čo najkratšom čase," uviedol generálny sekretár zväzu Ivan Pulkert.

Zástupca SZĽH sa ako jeden z mnohých funkcionárov zúčastnil na rokovaní SOŠV.

"Veľmi vítame to, že sme sa zišli v takomto zložení. Šport by sa mal teraz zjednotiť, aby sme opäť dokázali všetky športoviská pootvárať a aby sme neskončili veľmi zle. Ja som veľmi vďačný za to, že pán prezident SOŠV Siekel a pán štátny tajomník Husár našli v tomto ťažkom období spoločnú reč," dodal Pulkert.

13:49 Slovenskí hokejisti protestovali pred Úradom vlády

Slovenskí hokejisti prišli pred Úrad vlády odovzdať otvorený list premiérovi Igorovi Matovičovi. Pred médiá vystúpili zástupcovia hráčov Branislav Rapáč, Michal Sersen, Ivan Švarný.

"Stovky hráčov, ktorí stoja za mnou, sú živitelia rodín. A ďalšie státisíce ľudí v pozadí či v kultúre sú na tom rovnako. Bez podpory od štátu neprežijú športové kluby, tie zas nemôžu platiť nás a šport nám pred očami zaniká.

Preto sme dnes prišli dať najavo, že s vyjadreniami štátnych predstaviteľov a s prísnymi opatreniami nesúhlasíme," povedal pre SME hokejista Ivan Švarný.

Protest hokejistov, krorí prišli pred Úrad vlády: fotogaléria

30.9.2020

13:30 SOŠV má na vládu štyri požiadavky

Členovia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) na svojom rokovaní odsúhlasili štyri požiadavky na vládu. Požadujú zriadiť na ministerstve permanentný krízový štáb pre šport a zabezpečiť, aby sa aj reprezentant stal súčasťou Ústredného krízového štábu.

Ďalej požadujú zabezpečiť kvalitnú športovú prípravu a umožniť zriadiť karanténne stredisko v olympijskom športovom centre X-bionic v Šamoríne.

Ďalším bodom je poskytnúť okamžitú finančnú pomoc športovým subjektom, ktoré sú už viac ako pol roka postihnuté pandémiou koronavírusu a ktorých by najnovšie opatrenia mohli zlikvidovať a žiadajú aj bezodkladne prijať kompenzačné schémy na pomoc športovým subjektom za uniknuté zisky od marca.

Žiadny futbalový zápas nie je pri počte 50 ľudí realizovateľný.


Peter Palenčík, generálny sekretár SFZ

13:28 Na baráž o EURO proti Írsku je potrebných 200 až 250 ľudí

Predstavitelia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) považujú rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva o maximálnom limite päťdesiat účastníkov na športovom podujatí za nerealizovateľné.

Generálny sekretár zväzu Peter Palenčík uviedol, že na nadchádzajúci reprezentačný duel potrebuje zväz minimálne štvornásobne viac osôb.

Slovenská futbalová reprezentácia nastúpi na budúci týždeň v semifinále baráže ME 2020 proti Írsku.

"Žiadny futbalový zápas nie je pri počte 50 ľudí realizovateľný. Keď si zoberiem náš nadchádzajúci zápas play off, minimálny počet, ktorý potrebujeme, je 200 až 250 ľudí."

Podľa poslanca Národnej rady Jána Krošláka by tento návrh mohol prejsť:

"Ja nevidím problém, prečo by nemal, ale to je úloha štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivana Husára, aby to presadil na pandemickej komisii. Dvesto ľudí sa na futbalovom štadióne stratí, toto nie je hromadné zhromaždenie."

12:45 Liek mám pred sebou, to je športovanie, povedal SOŠV Anton Siekel

"Posolstvo, ktoré chcem dať občanom krajiny. Liek mám pred sebou, to je športovanie, pohybové aktivity. Šport je najlacnejší a najefektívnejší spôsob, ako vysporiadať s chorobou. Cez šport ušetríme náklady v zdravotníctve," povedal prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel.

12:30 Bolo by dobré dopredu komunikovať so športovou obcou, vraví predseda SPŠ Riapoš

K situácii sa vyjadril aj predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš: "Mnohé športové podujatia majú niekoľkoročnú prípravu a keď sa menia informácie z jedného dňa na druhý, prináša to chaos.

Bolo by dobré, keby sa dopredu komunikovalo so športovou obcou, aby sme sa mohli včas pripraviť na opatrenia, s väčším časovým predstihom. Mám pocit, že sme nepripravení na druhú vlnu pandémie.

Viem, že nikto nemá vešteckú guľu, ale v športe sa musíme pripraviť na to, čo nás čaká. Je dobré, že budeme môcť pokračovať v tréningovom procese."

12:03 Dostane šport výnimku?

"Verím že šport dostane výnimku a súťaže môžu pokračovať alebo sa rozbehnúť pod podmienkou, že budú bez divákov," povedal poslanec OĽaNO a bývalý tenista Ján Krošlák.

Ligy pokračujú ďalej, zákaz bol to zle naformulovaný. Preto prišla vlna nevôle. Zrušenie hromadných športových podujatí nebolo nikdy v pláne.


Ján Krošlák, poslanec OĽaNO a bývalý tenista

11:42 Návrh chcú dotiahnuť v priebehu dňa

"Všetko sa pokúsime dotiahnuť ešte v priebehu dnešného dňa," vyjadril sa aj splnomocnenec vlády Karol Kučera.

"Toto je však úloha štátneho tajomníka pána Husára, aby návrhy tlmočil na zasadnutí vlády," povedal poslanec OĽaNO Ján Krošlák.

11:42 Zákaz bol zle naformulovaný, vraví poslanec OĽaNO Krošlák

"Dal som požiadavku na Úrad vlády, či by sme nemohli byť s Karolom Kučerom a Rišom Nemcom pri formulovaní návrhov pre šport, pretože ich formulujú ľudia, ktorí nemajú šajnu o športe.

Zákaz hromadného športu bol zle napísaný. Bolo to myslené len v súvislosti s divákmi. Ligy pokračujú ďalej, zákaz bol to zle naformulovaný," povedal Ján Krošlák, poslanec OĽaNO a bývalý tenista.

"Preto prišla vlna nevôle. Zrušenie hromadných športových podujatí nebolo nikdy v pláne," doplnil Krošlák.

11:32 V basketbale sa prispôsobia aktuálnym pravidlám

"Prispôsobime sa aktuálnym pravidlám. V lete sme odohrali mládežnícke súťaže v bubline, aj s divákmi. Zvládli sme to. V dnešnej dobe, keď fanúšikovia nebudú môcť vidieť zápasy naživo, by sme ich mali aspoň vysielať," povedal

V dnešnej dobe, keď máme priniesť zápasy fanúšikom, keď nebudú môcť naživo, aby sme ich aspoň vysielali," povedal generálny manažér Young Angles Košice Daniel Jendrichovský, ktorý bol na rokovaní zástupcom basketbalovej obce.

11:30 Futbalové a hokejové súťaže sa budú môcť hrať, vraví splnomocnenec Kučera

"Šport by sa mal v týchto chvíľach zjednotiť, aby sme dokázali pootvárať všetky športoviská a aby sa šport ako spoločenská udalosť mohol uskutočniť, aby to neskončilo veľmi zle," povedal generálny sekretár SZĽH Ivan Pulkert.

Ak bude platiť nariadenie o počte päťdesiatich ľudí na športovom podujatí, vrátane hráčov, bude ohrozený zápas slovenskej futbalovej reprezentácie v barážovom zápase o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy 8. októbra na Tehelnom poli proti Írsku.

"Žiadny futbalový zápas nie je realizovateľný pri počte 50 ľudí. Ak zoberieme zápas proti Írsku, minimálny počet je 200 až 250 ľudí," povedal generálny sekretár SFZ Peter Palenčík po rokovaní zástupcov.

Situáciu vysvetľoval splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera:

"Vysvetľovali sme, ako by malo byť odkomunikované toto opatrenie. Áno, tieto ligy budú môcť prebiehať. Musí sa to vyjasniť. Futbalová alebo hokejová liga môže prebehnúť. To sú podujatia, ktoré majú najviac účastníkov. Musí sa to špecificky vysvetliť."

11:25 Termín náhrady za finančné straty zatiaľ nie je známy

"Nevieme, do akého časového horizontu dostanú športové kluby náhradu za finančné straty počas koronavírusu," povedal Štátny tajomník rezortu školstva Ivan Husár.

Prezident SOŠV Anton Siekel hovorí o rokovaní zástupcov. "Väčšia časť diskusie bola venovaná aktuálnej situácii. Či sa podujatie bude môcť organizovať, či deti budú môcť trénovať. Nemôžeme nechať ľudí v neistote."

11:21 Bývalý tenista Karol Kučera je rád, že premiér Matovič si vypočul požiadavky

Sme radi, že pán premiér si vypočul požiadavky športovej obce a bol veľmi ústretový. Toto číslo vzišlo z komunikácie s hlavným hygienikom. Nevidel by som to číslo - 50 - tragicky.

Budú môcť tieto súťaže bežať ďalej. Nebude nikto skúmať, či to bude 55 ľudí. Spodná hrana je, aby sa mohli prebiehať podujatia, aby deti mohli športovať," povedal splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera.

11:17 Prezident SOŠV Siekel hovorí o neudržateľnej situácii

"Rešpektujeme názory odborníkov, ale snažíme sa prezentovať naše návrhy opatrení. Situácia sa rýchlo mení. Podávame ruku ako športové hnutie, ktoré je zjednotené. Situácia je v rámci športu dlhodobo neudržateľná," povedal prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel.

11:10 Zástupcov zväzov rokovali s predstaviteľmi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) i vlády

Zástupcovia rokovali približne dve hodiny, postupne sa vyjadrujú na tlačovej konferencii.

11:06 Hokejisti protestujú pred úradom vlády

Slovenskí hokejisti spoločne reagujú na pôvodne avizované opatrenia krízového štábu.

Dva dni pred štartom najvyššej súťaže Tipos extraligy sa v Bratislave pred Úradom vlády Slovenskej republiky stretli zástupcovia extraligových aj prvoligových klubov, aby vyjadrili verejný protest proti chystaným opatreniam, ktoré viacerí z nich označili za likvidačné.

V centre Bratislavy sa zhromaždilo približne 400 členov jednotlivých hokejových klubov.

Pred médiá vystúpili zástupcovia hráčov Branislav Rapáč, Michal Sersen, Ivan Švarný a tiež zástupca hráčov vo výkonnom výbore Slovenského futbalového zväzu Tomáš Medveď.

Protest hokejistov, krorí prišli pred Úrad vlády: fotogaléria

30.9.2020

11:00 Opatrenia budú platiť pre hromadné podujatia vonku aj vo vnútri

11:00 Na podujatiach bude môcť byť maximálne 50 ľudí

Na všetkých hromadných podujatiach bude môcť byť maximálne 50 ľudí. Opatrenie, ktoré v stredu vydá Úrad verejného zdravotníctva, bude platiť pre športové a kultúrne podujatia i omše.

S návrhom prišiel hlavný hygienik SR Ján Mikas, pred rokovaním vlády o tom informoval premiér Igor Matovič.

Premiér priblížil, že ak na športovom podujatí budú športovci a celý realizačný tím tvoriť skupinu 50 ľudí, tak budú musieť hrať bez divákov.

"Zdá sa mi to v súlade so zdravým rozumom, aby sa nerobili žiadne výnimky a aby sa všetci cítili rovnako pred týmito opatreniami. Je to férový postoj ku každému," poznamenal premiér.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články