Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Hráčom Barcelony znížia platy, o OH sa rozhodne do štyroch týždňov (minúta po minúte)

Ilustračná fotografia. (Autor: SME - Miro Mezei, Adobe Stock)
Jerguš Radačovský|Publikované 22. mar 2020 o 07:13

Situáciu ste mohli sledovať s nami.

23:45 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

23:10 Elitné brazílske kluby sprístupnili svoje štadióny pre potreby lekárov

Elitné brazílske futbalové kluby sa zapojili do globálneho boja proti pandémii koronavírusu a sprístupnili svoje štadióny pre potreby zdravotníkov.

Najväčšie stánky v krajiny by tak mali slúžiť ako poľné nemocnice a odťažiť preplnené zariadenia.

Do tejto akcie sa zapojila viac ako polovica prvoligových klubov vrátane majstrovského Flamenga, a tak zdravotné stredisko vznikne aj na legendárnej Maracane.

"Postarajme sa o našich starších ľudí, pomôžme tým, ktorí to najviac potrebujú," napísal v odkaze fanúšikom prezident klubu Rodolfo Landim.

21:26 SIHPA ponúka pomoc športovcom počas krízy

Slovenská asociácia hráčov ľadového hokeja (SIHPA) pripravila sériu opatrení, ktoré by mali pomôcť s finančnou situáciu v čase pandémie koronavírusu nie len hokejistom, ale aj ďalším vrcholovým športovcom na Slovensku.

Návrh už zaslala prezidentovi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonovi Siekelovi, prezidentovi Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslavovi Šatanovi i novému štátnemu tajomníkovi pre oblasť športu v rámci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivanovi Husárovi.

"Pripravili sme dve série opatrení, prvá časť s názvom Prvá pomoc má za úlohu okamžite pomôcť športovcom, ktorí zostali bez príjmu. Druhú časť sme nazvali systémové opatrenia, ktoré je potrebné zaviesť a ktoré môžu športovcom na Slovensku pomáhať dlhodobo.

Na základe mojich predchádzajúcich debát či s pánom Siekelom, pánom Šatanom, alebo novým štátnym tajomníkom pre šport pánom Husárom som presvedčený, že ani im nie je osud športovcov ľahostajný a verím, že sa nám podarí nájsť rozumné riešenia, ktoré by boli akceptované, či už na úrovni štátu, alebo na úrovni zväzov," uviedol v tlačovej správe prezident SIHPA Oliver Pravda.

19:40 Hráči FC Barcelona pristúpili na zníženie platov

Lídri futbalového tímu FC Barcelona na čele s Lionelom Messim sa dohodli s prezidentom klubu Josepom Mariom Bartomeuom na znížení platov.

Dôvodom sú predpokladané klubové straty v súvislosti s prehlbujúcou sa pandémiou koronavírusu. Okrem Messiho sa na schôdzke s Bartomeuom zúčastnili aj Sergio Busquets, Sergi Roberto a Gerard Piqué.

O koľko sa hráčom španielskeho futbalového majstra v čase prerušenia najvyššej súťaže zredukujú mzdy, zatiaľ nekonkretizovali.

"Súčasná dohoda medzi hráčmi a vedením klubu sa týka iba A-tímu FC Barcelona. Ostatné klubové zložky by sa mohli neskôr pridať," informoval portál sportmediaset.it.

19:10 Medzinárodný olympijský výbor rokuje o odklade OH

Organizátori OH 2020 v Tokiu oficiálne potvrdili, že pracujú na možnom odložení súťaží pre svetovú pandémiu nového koronavírusu.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) informoval, že do štyroch týždňov rozhodne, či olympiádu v Japonsku odloží.

MOV aj japonská vláda zatiaľ stále trvajú na pôvodnom termíne olympiády 24. júl - 9. august.

Krátko pred oficiálnym komuniké MOV, dva zdroje blízke organizačnému výboru pre agentúru Reuters potvrdili vznik rôznych scenárov odloženia OH.

Podľa japonskej televízie NHK a tlačovej agentúry Kjódó MOV v nedeľu 22. marca podvečer rokoval o možnom odložení najväčšieho športového podujatia na planéte. Rozhodnutie sa ale neočakáva hneď, ale až do štyroch týždňov.

Zrušenie hier ale v pláne nie je. "Nevyriešilo by to žiadny problém a nikomu by to nepomohlo. Táto téma nie je na stole," uviedol ďalej MOV.

OH v Tokiu by sa mohli teda stať prvými v čase mieru, ktoré sa neuskutočnili podľa plánu odvtedy ako MOV zorganizoval prvú olympiádu v roku 1896 v Aténach.

17:38 Väčšina športovcov v USA je za odloženie hier v Tokiu

Veľká väčšina športovcov v USA je za odloženie olympijských hier 2020 v Tokiu na neskorší termín. Vyplýva to z ankety, do ktorej sa zapojilo 300 športovcov a takmer tri štvrtiny hlasovali za posunutie olympiády.

Prieskum zorganizoval Olympijský a paralympijský výbor USA (USOPC) po tom, čo sa národná plavecká federácia a atletická federácia jasne vyslovili za odklad športového sviatku kvôli pandémii nového koronavírusu. USA by malo vyslať do Tokia viac než 600 športovcov.

Anketa dopadla jednoznačne, až 70 percent športovcov bolo za odloženie hier a ďalších 23 percent uviedlo, že by to záležalo od dôsledkov takéhoto kroku.

Pri otázke, či podporujú usporiadanie hier v plánovanom termíne 24. júla až 9. augusta, odpovedalo negatívne 41 percent, ďalších 34 percent uviedlo, že otázka je komplikovaná a potrebujú viac informácií. Informovala agentúra AFP.

17:24 Európska futbalová únia pripravuje koronakalendár

Koronavírus v dôsledku, ktorého prišlo k zrušeniu či odloženiu množstva zápasov futbalových súťaží, narobil poriadne vrásky aj predstaviteľom riadiacich orgánov.

Európska futbalová únia (UEFA) podľa správ v médiách momentálne skúma rôzne modely s cieľom regulárne ukončiť aktuálnu sezónu v európskych pohároch.

Finálový duel Ligy majstrov by sa mal napriek šíriacej sa pandémii v každom prípade uskutočniť 27. júna v Istanbule, čiže o mesiac neskôr, ako bolo pôvodne plánované.

O tri dni skôr (24. júna) by sa malo rozhodnúť o držiteľovi trofeje Európskej ligy v Gdansku.

17:10 Slovenský olympijský a športový výbor nechce o olympiáde špekulovať

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) pozorne sleduje situáciu okolo pandémie koronavírusu N-CoV 19 a choroby COVID-19 v súvislosti s OH v Tokiu.

Strešná organizácia slovenského športu v súčasnosti rešpektuje a podporuje stanovisko Medzinárodného olympijského výboru (MOV), no konečné rozhodnutie o účasti slovenskej výpravy na hrách, ktoré sa majú konať v termíne 24. júla - 9. augusta 2020, bude plne v právomoci SOŠV.

Výbor to uviedol vo vyhlásení k situácii.

Vyhlásenie SOŠV k aktuálnej situácii

"SOŠV veľmi pozorne sleduje situáciu, ktorá sa mení prakticky každý deň. Súčasná situácia v súvislosti so šírením koronavírusovej pandémie v niektorých európskych krajinách, predovšetkým v Taliansku a v Španielsku, je naozaj alarmujúca. Nie sú žiadne pochybnosti, že olympijské hry v Tokiu sa ocitli v bezprecedentnom ohrození.

Nechceme však akýmkoľvek spôsobom špekulovať o budúcom vývoji situácie okolo olympijských hier v Tokiu a o tom, akým spôsobom bude musieť celé olympijské hnutie postupovať v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Samozrejme, zaregistrovali sme, že niektoré národné olympijské výbory a ďalšie športové organizácie v rôznych častiach sveta vyzvali na posunutie olympijských hier v Tokiu. Ľudské zdravie je najvyššou prioritou. Ak by sa zdravie olympionikov, ďalších členov olympijských tímov a všetkých ďalších zainteresovaných, ocitlo v ohrození, olympijské hry v Tokiu by sa nemohli konať podľa pôvodného plánu a bolo by potrebné veľmi seriózne zvážiť ich odloženie na neskorší termín. Avšak na prijatie konečného rozhodnutia je ešte stále čas.

Rešpektujeme a podporujeme stanovisko Medzinárodného olympijského výboru (MOV). MOV je v každodennom kontakte so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Nemôžu byť pochybnosti o tom, že sa budeme riadiť podľa inštrukcií expertov a plne rešpektovať prijaté rozhodnutia.

Ak ľudstvo v krátkom čase nezvíťazí vo vojne proti koronavírusu a ochoreniu COVID-19, Medzinárodný olympijský výbor, japonská vláda a organizačný výbor olympijských hier 2020 v Tokiu budú musieť prijať náležité rozhodnutie. V prípade, že by sa OH v Tokiu konali podľa pôvodného plánu, konečné rozhodnutie o účasti slovenskej výpravy bude plne v právomoci Slovenského olympijského a športového výboru. A naše rozhodnutie prijmeme s plnou zodpovednosťou a pri plnom zvážení potenciálnych rizík."

14:30 Anderlecht Brusel musel prepustiť asistenta trénera

Belgický futbalový klub Anderlecht Brusel musel pre finančné problémy spojené s koronavírusom prepustiť asistenta trénera Pära Zetterberga. Aj takýmto spôsobom sa vyrovnáva s výpadkom príjmov, ktoré spôsobilo prerušenie najvyššej súťaže.

Štyridsaťdeväťročný Švéd pôsobil v Bruseli aj ako hráč počas dvoch anabáz. Asistentom trénera bol od novembra 2018.

"Profesionálny futbal čelí ako mnoho ďalší odvetví veľkej výzve, ktorú predstavuje ochorenie COVID-19. Na klub to má enormný ekonomický dopad, preto sa pripravujeme na veľké straty. Z tohto dôvodu sme sa museli rozlúčiť s Pärom Zetterbergom, ktorého si tu budeme pamätať ako velikána," uviedol Anderlecht v stanovisku.

13:28 Slováci chcú vystúpiť na osemtisícovku, Nepál zrušil expedície

Slovenskí horolezci Peter Hámor a Michal Sabovčík sú už vyše týždňa v Himalájach, kde sa pripravujú na výstup na jednu z najkrajších a zároveň najťažších osemtisícoviek Dhaulágirí (8167 m).

V rámci projektu Himalayadventure MMXX absolvujú aklimatizačné výstupy a na jednom z nich dosiahli 6050 m vysoký hrebeň Lobuche. Z Himalájí o tom informoval mladší z oboch aktérov Sabovčík. Zároveň pridal aj menej radostnú správu.

V súvislosti s pandémiou koronavírusu už aj Nepál uzavrel hranice a jeho vláda zrušila všetky expedície v Himalájach. Slováci však ďalej pokračujú v aklimatizačných výstupoch.

"Všetky expedície sú zastavené. Keďže my sme sem prišli ešte pred problémom s pandémiou, aklimatizujeme sa ďalej a pokúsime sa to ešte vybaviť. Sledujeme,čo sa deje a spoločne si držíme palce," skonštatoval Spišiak Michal Sabovčík, cituje ho facebookový profil Športuj a Benefituj.

12:50 Premier League plánujú opäť hrať od 1. júna

Vedenie najvyššej anglickej futbalovej súťaže vypracovalo plán na dohratie tejto sezóny. Hrať by sa opätovne začalo 1. júna a zvyšné kolá by sa museli stihnúť za šesť týždňov. Premier League je zatiaľ prerušená do konca apríla pre pandémiu nového koronavírusu.

Termín obnovenia ligy nie je definitívny, ale aj anglická Futbalová asociácia (FA) je odhodlaná dohrať ročník. Zachránilo by to kluby pred ekonomickými následkami, keďže momentálne musia vyplácať mzdy hráčom a na druhej strane im vypadli príjmy zo vstupného na zápasy.

Problémy majú televízne stanice, ktoré nemôžu vysielať priame prenosy. V prípade, že nový plán vyjde, odštartuje sezóna 2020/2021 už 8. augusta, štyri týždne po skončení tej predchádzajúcej.

11:56 Celosvetová skupina športovcov vyzvala na odloženie olympiády

Organizácia Global Athlete, ktorá združuje nádejných olympionikov, vyzvala Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na odloženie OH v Tokiu. Apelovala aj na vysielateľov či sponzorov, aby podporili MOV pri prípadných zmenách.

"Svet sa spája v boji proti šíreniu nového koronavírusu a MOV musí urobiť to isté," citovala zo stanoviska Global Athlete agentúra AP.

"Je podivuhodné, že MOV v týchto časoch neprejavuje žiadne vodcovstvo. Správajú sa, ako keby všetko bežalo v zabehnutých koľajach, a to mi príde veľmi zvláštne," povedala írska zakladateľka organizácie Caradh O'Donovanová.

Obáva sa najmä nerovnosti v tréningovom procese, antidopingových kontrolách či kvalifikáciách:

"Športovci chcú byť súčasťou riešenia a podieľať sa na tom, aby sa OH skončili úspechom. Pri momentálnych globálnych obmedzeniach však nemajú šancu pripraviť sa adekvátne. Ich zdravie a bezpečie musia byť na prvom mieste."

11:36 Lazio Rím a Neapol chcú začať s tréningom

Napriek šíriacemu sa koronavírusu chcú niektoré talianske futbalové kluby čoskoro obnoviť tréningy. Týka sa to najmä tímov z juhu krajiny.

Zámer začať s prípravou avizovalo Lazio Rím i SSC Neapol, ich plány sa však nepozdávajú niektorým politikom.

Proti je napríklad starosta obce Castel Volturno, kde má tréningové priestory Neapol. Prezident klubu Aurelio De Laurentiis by chcel, aby mužstvo začalo trénovať už v stredu.

"V tejto chvíli musí ísť šport do úzadia, pretože prioritou je verejné zdravie," oponuje mu starosta Luigi Umberto Petrella, ktorý si myslí, že vláda by mala prijať prísnejšie preventívne opatrenia.

Lazio je v ligovej tabuľke na druhom mieste o bod za Juventusom Turín. Hoci nie je isté či sa Serie A vôbec dohrá, prezident klubu Claudio Lotito chce udržať hráčov vo forme.

11:10 Bývalý český reprezentant mal pozitívny test na koronavírus

Bývalý český hokejový reprezentant Jan Vopat mal pozitívny test na koronavírus. Výsledok sa dozvedel v piatok, je v domácej karanténe v Litvínove.

Podľa jeho manželky, ktorá o tom informovala na facebooku, je zatiaľ priebeh ochorenia veľmi mierny.

"Naozaj je prvý potvrdený nakazený v Litvínove. V nedeľu 8. marca priletel zo služobnej cesty z Nemecka, po pristátí neprejavoval žiadne príznaky choroby.

V nedeľu 15. marca na sebe pocítil ľahké príznaky chrípky, a preto okamžite kontaktoval Krajskú hygienickú stanicu.

Riadne ho otestovali a odvtedy už bol v karanténe. Z fyzickej stránky je v poriadku. Dodržujeme všetky nariadené hygienické opatrenia," citoval Vopatovu manželku Lenku portál isport.blesk.cz.

10:42 Marouane Fellaini má koronavírus, je prvý v čínskej lige

Belgický futbalista Marouane Fellaini mal pozitívny test na nový koronavírus. Potvrdil to jeho klub v najvyššej čínskej súťaži Šan-tung Lu-neng Tchaj-šan.

Tridsaťdvaročný stredopoliar je prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 v tamojšej Super League. Podľa stanoviska klubu nemá horúčku a je pod dohľadom lekárov. Informovala o tom agentúra SID.

10:20 Nemecký virológ spochybnil konanie olympiády

Nemecký virológ Alexander Kekule považuje pôvodný termín olympijských hier v Tokiu takmer za neuskutočniteľný.

Podujatie je na programe od 24. júla do 9. augusta a Medzinárodný olympijský výbor stále trvá na pôvodnom pláne. Neodrádza ho pandémia koronavírusu ani čoraz silnejúca opozícia zo strany športovcov aj národných hnutí.

"Myslím si, že v súčasnej situácii je organizácia olympiády nemožná. Takéto masové podujatie je doslova 'festivalom' pre vírusy," citovala Kekuleho agentúra SID.

Riaditeľ Inštitútu mikrobiológie Univerzitnej nemocnice v Halle tiež spochybnil myšlienku dohrať futbalové súťaže, určite nie s divákmi:

"Tento rok nebude reálna možnosť pustiť na tribúny desaťtisíce fanúšikov, situácia sa možno upokojí niekedy v septembri, ale skôr pravdepodobne nie."

10:08 Medzinárodný olympijský výbor poslal národným výborom dotazník

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozoslal všetkým národným olympijským výborom dotazník v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Štyri mesiace pred plánovaným začiatkom OH v Tokiu (24. júla až 9. augusta) sa ich pýta, ako nákaza a s ňou spojené opatrenia obmedzujú tréningový proces a prípravu športovcov.

Prezident MOV Thomas Bach čelí silnejúcemu tlaku na odloženie podujatia.

Zasadzujú sa za to olympijské výbory Nórska či Brazílie, riadiace organizácie atletiky i plávania v USA, ako aj atletické zväzy Veľkej Británie, Nemecka a Španielska. Informovala o tom agentúra SID.

9:54 Hráčom NBA hrozí zmrazenie platov

Basketbalistom v NBA hrozí, že v dôsledku koronavírusovej krízy prídu o časť svojich príjmov. Vedenie súťaže poslalo klubom návrh o zmrazení platov od 15. apríla. Podľa portálu ESPN majú hráči istotu plnenia zmlúv od 1. apríla.

Zámorskú profiligu prerušili 11. marca po tom, ako mal Rudy Gobert z Uthau pozitívny test na koronavírus. Komisár NBA Adam Silver uviedol, že zatiaľ nie je isté, či bude súťaž pokračovať.

9:14 Pandémia nahráva dopingu, tvrdí nemecký profesor

Koronavírusová kríza môže otvoriť priestor pre doping. Myslí si to nemecký profesor a uznávaný odborník na túto problematiku Fritz Sörgel.

Pandémia vyťažuje zdravotníkov aj laboratória po celom svete naplno, viaceré pracujú nad rámec svojich kapacít, preto ide antidopingové testovanie do úzadia.

8:54 Prerušili Ligu austrálskeho futbalu

Len niekoľko hodín po vládnom nariadení týkajúcom sa obmedzenia pohybu ľudí v súvislosti s koronavírusom v Austrálii prišla reakcia zo strany Ligy austrálskeho futbalu.

Súťaž prerušili predbežne do 31. mája. Národná ragbyová liga a futbalová A-League zatiaľ v Austrálii pokračujú podľa plánu, hoci bez divákov. V najvyššej futbalovej súťaži v sobotu WS Wanderers remizoval so Sydney FC 1:1.

8:54 Egan Bernal má negatívny výsledok na koronavírus

Kolumbijskému cyklistovi Eganovi Bernalovi urobili test na koronavírus s negatívnym výsledkom.

Víťaz lanskej Tour de France sa 14. marca vrátil zo svojej európskej základne v Andorre do Kolumbie a odvtedy je v domácej izolácii v meste Zipaquirá.

"Budem pokračovať v domácej karanténe, lebo chcem podporiť svoju krajinu. Vyzývam ľudí, aby nešli do ulíc, ak to naozaj nie je potrebné. Ak je to možné, zostaňte doma," vyhlásil Bernal podľa Cyclingnews.

8:50 Eintracht Frankfurt hlási druhý prípad koronavírusu

Nemecký futbalový prvoligista Eintracht Frankfurt potvrdil druhý prípad koronavírusu. Po štvrtkovom prvom prípade nákazy umiestnili celý tím do karantény a vykonali testy.

Z 24 bolo 23 negatívnych. Meno chorých nezverejnili. Klub o tom informoval prostredníctvom twitteru.

V nemeckej Bundeslige je to štvrtý prípad ochorenia COVID-19, jeden hlásia z Paderbornu a jeden z Herthy Berlín. Informovala o tom agentúra SID.

8:06 Na olympijský oheň sa prišli pozrieť tisíce ľudí

Napriek šíriacemu sa koronavírusu sa prišli desaťtisíce Japoncov pozrieť na olympijský oheň, ktorý v piatok prišiel do krajiny. V meste Sendai neváhali vystáť ani niekoľkohodinový rad.

Podľa agentúry SID mohlo byť na mieste až 50-tisíc návštevníkov, mnohí vybavení ochrannou maskou.

"Stála som v rade asi tri hodiny, ale vidieť pochodeň bolo veľmi povzbudzujúce," citoval portál channelnewsasia.com 70-ročnú miestnu obyvateľku.

Olympijská pochodeň odštartoval svoju púť Japonskom symbolicky v prefektúre Mijagi, ktorú v roku 2011 značne zničilo zemetrasenie a následné cunami. Pre nový kornavírus však museli pozmeniť viaceré trasy.

8:03 Serenu Williamsovú ťaží izolácia a strach o dcéru

Šíriaci sa nový koronavírus neohrozuje iba fyzické zdravie, ale zabrať dostáva aj psychika.

Americká tenistka Serena Williamsová priznala, že týždne izolácie kombinované so strachom o dvojročnú dcéru Olympiu ju privádzajú do zúfalstva.

Svoju spoveď zverejnila v sérii videí na platforme TikTok.

Jerguš Radačovský Prvé novinárske skúsenosti so športom získal v Denníku N a následne v denníku SME, kde prišiel v decembri 2018. Venoval sa aj regionálnej žurnalistike. Obľubuje rôzne športy od futbalu cez florbal až po snooker či petang.

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.